Jak wykończyć ściany? Dekoracja ścian w mieszkaniu

7
Jak wykończyć ściany? Dekoracja ścian w mieszkaniu
Jest wiele sposobów na wykończenie ścian w mieszkaniu.

Współczesne wnętrza coraz częściej czarują nie tylko pięknymi dodatkami dekoracyjnymi ale też oryginalnymi kolorami ścian, tapetami, fakturami i wzorami.

Producenci proponują nam tak wiele rozwiązań, że w momencie wykańczania swojego idealnego lokum stajemy przed naprawdę poważnymi dylematami, poczynając od kwestii ekonomicznych, a kończąc na wyborze między modnym i ponadczasowym. Pamiętać powinniśmy jednak, że to w jaki sposób udekorujemy naszą ścianę powinno zależeć nie tylko od obowiązujących trendów wnętrzarskich, ale także od funkcji jaką pełni dane pomieszczenie.

Zobacz: Malowanie sufitu - sposoby na niedoskonałości i nierówności

Malowanie ścian to nadal jedne z najbardziej ekonomicznych sposobów wykończenia

Mnogość kolorów pozwala na dostosowywanie ścian do każdej nowej aranżacji i wystroju wnętrza, a także do potrzeb danego wnętrza. Warto pamiętać o tym praktycznym aspekcie szczególnie wykańczając ściany w miejscach gdzie mocniej się brudzą lub są narażone na wytarcia i obtłuczenia.

Pomieszczenia suche (salony, sypialnie) malujemy zwykłymi farbami akrylowymi, które maja dobrą elastyczność i przyczepność do podłoża. Do pomieszczeń mokrych – takich jak kuchnie i łazienki – warto zdecydować się na farby lateksowe, odporne na wilgoć i zabrudzenia. Do wyboru mamy, także farby z połyskiem, z większą odpornością na ścieranie oraz farby akrylowe ceramiczne, doskonale kryjące, elastyczne, odporne na wilgoć i ścieranie, ale o wiele droższe niż tradycyjny akrylowy odpowiednik.

Klasyczna farba będzie też dobrym wyborem dla osób praktycznych czy wiecznie niezdecydowanych, ponieważ daje możliwość przemalowywania, eksperymentowania z kolorem oraz zamiany charakteru wnętrza w szybki i ekonomiczny sposób.

Kolejnym sposobem dekoracji, przeżywającym swój swoisty renesans są tapety

Atutem tapet jest nie tylko trwałość, ale także atrakcyjne wzornictwo. Producenci prześcigają się
w uatrakcyjnianiu swoich produktów, nie tylko ze względu na wzór, ale jakość proponowanego produktu. Warto, też pamiętać, że możemy wybierać nie tylko w tapetach klasycznych, ale także w fototapetach, dzięki którym na swoją ścianę przeniesiemy londyńską ulicę, tropikalny las, olbrzymie truskawki lub jakiekolwiek inne, ukochane przez nas zdjęcie.
Wybór tapety powinien zależeć od funkcji pomieszczenia. W pokojach układa się tapety papierowe, winylowe, w kuchniach i łazienkach – winylowe bądź lateksowe, które są odporne na ścieranie, wilgoć, więc można je swobodnie szorować
i myć.

Ciekawym zabiegiem na uatrakcyjnienie wnętrza jest, także fakturowanie i przecieranie ścian.
Fakturę nadaje się ścianie, nakładając na nią tynk szpachlowy, a następnie odciskając w nim różne wzory. Można użyć w tym celu pędzla, specjalnego wałka, packi, szablonów lub stempli. Ostatnio widziałam wzór uzyskany zwykłymi dziecięcymi grabkami, co tez miało swój niewątpliwy urok. W jeszcze mokry tynk można też wciskać rozmaite przedmioty, np. muszle, kawałki szkła, ceramiki, paciorki. Na zakończenie ścianę maluje się farbą w dowolnym kolorze.Często ten sposób dekorowania możemy spotkać w restauracjach, pubach w celu podkreślenia klimatu danego miejsca. W mieszkaniach rzadziej widujemy wariacje z powciskanymi muszelkami czy fragmentami porcelany.

Polecamy: Ombre - technika malowania ścian

Stosując metodę przecierania ścian, uzyskujemy wielobarwną ścianę. Najpierw malujemy ją farbą w jednym kolorze, a kiedy wyschnie – w innym. Drugi kolor kładziemy partiami, przecierając powierzchnię wilgotną gąbką. Gdy farba podeschnie, ponownie przecieramy ścianę. Dzięki temu tło będzie prześwitywać spod wierzchniej warstwy. Do uzyskania ciekawych przecierów możemy spróbować wykorzystać gazety, drobny papier ścierny lub… zwykły druciak do zmywania naczyń. Wszystko zależy jaki efekt chcemy uzyskać, a ja jak najbardziej namawiam Was do odważnych eksperymentów.

A może kamień na ścianie?

Okładziny kamienne są niezwykle modne i efektowne. Największą zaletą kamieni jest bogactwo kolorów, wzorów
i faktur, które sprawią, że można je dopasować do stylistyki różnych pomieszczeń.
A warto! Choć to dosyć kosztowne rozwiązanie, kamień jest przepięknym tłem dla odpowiednio dobranych mebli
i dodatków. Usytuowany na ścianie, na którą pada światło południowe lub zachodnie akumuluje ciepło. Poza tym ściany obłożone kamieniem są trwałe, solidne i prezentują się tak niezwykle dostojnie i elegancko!

To Cię zainteresuje: Kolory ścian – zestawienia kolorów do salonu

Kamienie najczęściej wykorzystywane do dekoracji wnętrz to:
Marmur, który  z powodu licznych domieszek mineralnych kusi najróżniejszymi barwami i wzorami. Niestety jest mniej odporny niż np. granit – ściera się, matowieje, mogą się na nim pojawiać drobne rysy.
Łupek. Ma migoczącą powierzchnię z powodu zawartości dużej ilości kryształków miki i krzemionki. Łatwo rozszczepia się na płytki. Może być szlifowany i polerowany. Jest nienasiąkliwy i odporny na ścieranie. Obecnie najłatwiej dostępny i najczęściej wykorzystywany do dekoracji ścian. Dzięki rosnącej popularności tej metody dekoracji w wielu marketach budowlanych możemy spotkać ciekawe promocje cenowe właśnie na łupek.
Trawertyn. Jest skałą zwięzłą, odmianą martwicy wapiennej, która osadza się z zimnych wód źródlanych. Jest bardzo porowaty. Pory można wypełniać żywicą, przezroczystym silikonem lub masą kamieniarską. Trawertyn można polerować.
Wapień. Ze względu na spore możliwości obróbki powierzchni (szlifowanie, polerowanie) może być stosowany we wnętrzach o różnej stylistyce. W zależności od złoża może mieć bogaty rysunek struktur mineralnych lub jednolity kolor, być zbity albo miękki (lekki). Miękkie wapienie są nasiąkliwe – pod wpływem wody matowieją i tracą kolor.
Jeżeli zdecydujemy się na ozdobienie naszej ściany tapetą, fakturą, bądź dekoracyjnym kamieniem, warto wykonanie powierzyć fachowcowi, który sprawi, że uzyskany efekt będzie jeszcze bardziej zadowalający i spektakularny.
Podsumowując, istnieje tak wiele rozwiązań dekoracyjnych, że warto dobrze przemyśleć, co właściwie chcemy zafundować naszej ścianie, pamiętając przede wszystkim o tym, że codziennie będziemy musieli stawać z nią ‘twarzą w twarz’.

Oceń artykuł
3,64 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Karolina Szymczyk

Źródło: roomfactory.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także