Jak wykonać dekorację na ścianę?

Część dekoracji we wnętrzu możemy zrobić samodzielnie. Poniżej opisujemy instrukcję przygotowania szablonu na ścianę.

Do wykonania szablonu będzie potrzebny jego wzór wydrukowany na papierze w odpowiednim formacie. Do wycięcia szablonu używamy specjalnego noża do cięcia papieru. Taka czynność wymaga pewnych umiejętności, dlatego wszystkim, którzy takich umiejętności nie posiadają polecamy użycie nożyczek. By praca była łatwiejsza, szablon należy wydrukować na papierze grubszym niż 80 gr.(do 120 gr. grubości; papier nie może być jednak za gruby, bo wtedy będziemy mieli problem z wycięciem szablonu). Następnie przygotujmy wszystkie akcesoria potrzebne do wykonania szablonu na dowolnie wybranej przez nas płaszczyźnie. Tak, więc musimy mieć farbę wodną i gąbkę, miękką szmatkę lub większy wacik do nałożenia farby. Dobrze mieć pod ręką bezbarwną taśmę klejącą.Jak zrobić szablon - krok po kroku
By pobrać szablon, plik z wzorem należy zapisać na dysku komputera i wydrukować w dowolnym programie graficznym. Na wstępie warto zapoznać się ze wszystkimi poniższymi czynnościami i wykonać próbę odbicia szablonu na zwykłym fragmencie kartki. Pozwala to nabrać wprawy i uniknąć błędów. 

1. Przygotuj papier odpowiedniej grubości do wydrukowania szablonu.
2. Szablon formatujemy do wydruku w takim rozmiarze, jaki jest nam potrzebny (mogą być formaty małe i duże).
3. Z wydrukowanego szablonu wycinamy bardzo dokładnie płaszczyzny pokryte szarym kolorem. Czynność ta powinna być wykonana w miarę dokładnie tak, by krawędzie szablonu nie były zbytnio postrzępione i nierówne. Jak dokładnie wykonaliśmy tę czynność okaże się przy "przeniesieniu" szablonu na wybraną płaszczyznę i  położeniu koloru.
4. Szablon przyklejmy delikatnie taśmą bezbarwną w wybranym miejscu (sprawdźmy czy szablon jest przyłożony równo, potem, po nałożeniu koloru na ścianę będzie trudno poprawić błędy).
5. Farba do nałożenia na ścianę powinna mieć konsystencję "kremu" - jeśli farba, której chcemy użyć jest rzadsza, nabierajmy jej niewiele na gąbkę.
6. Gąbkę delikatnie przyciskamy do powierzchni i nakładamy farbę na ścianę w miejscach wyciętych szablonu. Drugą dłonią przytrzymujmy szablon w miejscu ciętych krawędzi, by farba nie dostawała się pomiędzy papier (szablon) a ścianę. W ten sposób unikniemy tworzenia się zacieków i zniekształcenia konturu szablonu.
7. Jeśli mimo wszystko pojawi się zaciek, może to oznaczać, że mamy za rzadką farbę lub nasza gąbka farby ma za dużo. Ponieważ używamy farby wodnej, więc zanim wyschnie zaciek należy go wytrzeć wilgotną ściereczką i czynność powtórzyć.
8. Po nałożeniu całości farby w miejscach wyciętych szablonu, pozostawmy go jeszcze na płaszczyźnie, aż farba trochę wyschnie.
9. Po wykonaniu dekoracji odklej szablon i podziwiaj swoje dzieło.

Życzymy udanej zabawy!

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: roomdecoratingideas.net, freshnist.com

Polecamy Ci również

Zobacz także