Jak wygląda budowa domu modułowego i ile kosztuje taki dom

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Elementy konstrukcyjne domów modułowych powstają w fabryce.
Elementy konstrukcyjne domów modułowych powstają w fabryce. Magdalena Kmita-Kulesza
Budowa domu modułowe przebiega szybciej niż tradycyjnego. Jednak jak wygląda ten proces? Wyjaśniamy. Przybliżamy też koszty budowy domu modułowego.

Spis treści

Dom modułowy na lato lub cały rok

W zależności od konstrukcji nawet około 80 procent budynku modułowego powstaje jeszcze w hali produkcyjnej. Małe domki modułowe, o powierzchni do 35 metrów kwadratowych budowane są w halach niemal w całości, a prefabrykaty stawiane są na specjalnych lawetach i dowożone do inwestora na miejsce przeznaczenia. Sam montaż takich domków zajmuje 1-2 dni.

Oczywiście w sytuacji, gdy inwestor zamawia dom modułowy całoroczny, procedura jest bardziej skomplikowana (i nie chodzi tu o wystąpienie o pozwolenie na budowę). Potrzebne będzie chociażby odpowiednie przygotowanie fundamentów, które muszą być wykonane bardzo precyzyjnie (zaleca się - także ze względów gwarancyjnych, by zlecić to zadanie firmie, która będzie również wznosiła dom). Sam montaż wykwalifikowanym pracownikom solidnej firmy również nie przysporzy wielu problemów i uwiną się z zadaniem w ciągu kilku dni.

Dom budowany w fabryce

Domy modułowe najczęściej występują w dwóch rodzajach konstrukcji - to albo domy szkieletowe, których rdzeń stanowi drewno lub stal, albo wykonane z keramzybetonu (czyli również stalowej ramy, ale wypełnionej keramzytem, czyli kruszywem powstającym w procesie wypalania gliny który łączy się z betonem).

Tego rodzaju konstrukcje powstają w całości w fabrykach. Na placu budowy dorabia się już tylko ścianki wewnętrzne, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Podobnie wygląda sytuacja z domami szkieletowymi, których większa część powstaje w halach, a na miejscu jest tylko montowana, a do całej konstrukcji dopasowuje się później instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze.

Inwestorowi więcej problemów przysparza często nie montaż, a zapewnienie odpowiedniego dojazdu i przestrzeni do działania dla dźwigu lub lawety, która przywiezie konstrukcję. Jeśli dom będzie posadowiony za pomocą dźwigu, nic nie stoi na przeszkodzie, by już wcześniej przygotować dla niego chodniki czy zaaranżować i zazielenić ogród - przy pracach budowlanych nic nie zostanie zniszczone, bo na miejsce budowy przyjeżdżają już gotowe „podzespoły”.

Kiedy ściana domu modułowego zostanie przygotowana, czeka ją transport na plac budowy i montaż tam.
Kiedy ściana domu modułowego zostanie przygotowana, czeka ją transport na plac budowy i montaż tam. Magdalena Kmita-Kulesza

Ile kosztują domy modułowe?

Niektóre firmy już na stronie internetowej pozwalają na wstępne skonfigurowanie domu pod względem powierzchni, liczby pokoi, kondygnacji czy wielkości tarasu. Korzystając z takich konfiguratorów można w przybliżeniu poznać cenę jego zakupu, można też nią odpowiednio sterować, by wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.

Dom modułowy o powierzchni 141 m²

Co można kupić za nieco ponad 430 tysięcy złotych? Okazuje się, że całkiem sporo, na przykład dom o powierzchni 141 m². Jeden z producentów za te pieniądze oferuje „dwie pełne kondygnacje dla rodziny, która ceni sobie komfort i oczekuje sporej przestrzeni. Na parterze oprócz sporego salonu połączonego z otwartą kuchnią oraz łazienką przewidzieliśmy także dodatkowy pokój, który może być wykorzystany jako gabinet bądź pokój dla gości. Piętro to duża sypialni rodziców z własną garderobą, obszerna rodzinna łazienka oraz dwie sypialnie przeznaczone dla dzieci”.

W cenie jest wykończenie domu z zewnątrz, a wewnątrz łazienki wykończone glazurą i terakotą oraz wyposażone w urządzenia sanitarne, w niektórych pomieszczeniach terakota, we wszystkich – parapety wewnętrzne. Dom wyposażony będzie w wentylacje mechaniczną z rekuperacją i instalację wodno-kanalizacyjną. Na klienta czeka również kompletna instalacja elektryczna i grzejniki płytowe ogrzewające pomieszczenia ciepłem płynącym z kotła gazowego.

Dom moduły mniejszy niż 100 m²

Nieco mniej wydać trzeba na dom o powierzchni (liczonej po podłodze) nieznacznie przekraczającej 95 m² - bo ok. 310 tysiące złotych (oczywiście oferta mówi „od”, więc spodziewać się można, że finalnie koszty nieco wzrosną). - Główną atrakcją domu jest otwarta kuchnia przechodząca w przestrzeń salonu. Poczucie komfortu zapewnia także doskonałe doświetlenie pomieszczeń - dzięki dużym oknom wychodzącym na dwie strony wydłuża się czas oświetlenia pokoju naturalnym światłem. Takie zaplanowanie salonu ułatwia także jego integrację z otaczającym ogrodem – uważa producent. W tej cenie dostaniemy dom wykończony z zewnątrz i wewnątrz tak samo, jak jego „większy brat”.

Planując zakup całorocznego domu modułowego trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 300 tysięcy złotych, droższe propozycje sięgają 400 tysięcy złotych, a te najbardziej rozbudowane, zakładające również pewne indywidualne rozwiązania, przekraczają 500 tysięcy złotych.

Niekiedy problemem bywa zapewnienie dojazdu odpowiedniego dla ciężkiego sprzętu.
Niekiedy problemem bywa zapewnienie dojazdu odpowiedniego dla ciężkiego sprzętu. Magdalena Kmita-Kulesza
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl