Jak wyciszyć ściany wewnętrzne?

Są sposoby, które pozwalają na poprawę izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nie tylko pomiędzy dwoma różnymi mieszkaniami, ale także pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami naszego domu.

Jak wyciszyć ściany wewnętrzne? - zdjęcie 1Oczywiście hałas, z jakim możemy spotkać się w naszym domu czy mieszkaniu nie doprowadzi nas do utraty słuchu, ale jeśli tylko zacznie nam przeszkadzać, należy z nim walczyć. Poczucie bezradności w obliczu zanieczyszczania naszego mieszkania hałasem z zewnątrz będzie w dłuższej perspektywie czasu przekładać się na wzrost napięcia, kłopoty z koncentracją i w efekcie stres a nawet depresję.  Aby nasz organizm znalazł się w takim stanie, hałas nie musi być duży. Wystarczy, że sąsiad za ścianą będzie regularnie o tej samej porze słuchał drażniącej nas muzyki akurat wtedy, gdy odpoczywamy lub pracujemy. Poczucie, że nie mamy wpływu na wyeliminowanie źródła hałasu pomimo tego, że znajdujemy się w najbardziej prywatnym miejscu, jakim jest nasze mieszkanie, prowadzić będzie do coraz większych napięć i zdenerwowania.

Dźwięki powietrzne - dźwięki przenoszone drogą powietrzną, np. rozmowa, muzyka.
Dźwięki materiałowe - dźwięki przenoszone przez materiał, np. na skutek uderzenia w ścianę lub podłogę - szczególnie dotkliwie odczuwane po drugiej stronie przegrody budowlanej.

Poziomy dźwięku emitowane przez wybrane źródła;
  • las - 10 do 20 dB. Odczuwane jako ciche i bardzo ciche,
  • rozmowa - 40 do 60 dB. Odczuwane jako normalne do dość głośnego,
  • średni ruch uliczny - 60 do 70 dB. Odczuwane jako dość głośne,
  • ciężki ruch uliczny - 70 do 80 db. Odczuwane jako głośne i dość głośne,
  • młot pneumatyczny, głośna muzyka - 90 do 100 db. Bardzo głośne, nie do zniesienia,
  • powyżej 120 dB odczuwamy ból.
Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także