Jak wybierać mieszadła i mieszarki

Mieszadła są przypuszczalnie najczęściej bagatelizowanymi narzędziami używanymi podczas prac remontowo-budowlanych. Tymczasem od ich jakości i rodzaju może zależeć, czy ściana będzie wyglądać estetycznie.

Grudki źle rozmieszanej zaprawy i pęcherzyki powietrza powstałe w wyniku nieprawidłowego mieszania materiału nie tylko psują efekt, lecz mogą spowodować konieczność ponownego wykonywania prac.

W celu prawidłowego wymieszania zaprawy klejowej, farby, czy masy szpachlowej należy zastosować mieszadło - tę banalną prawdę zna każdy fachowiec budowlany. Na pytanie jednak, którego typu mieszadła użyć do jakiego materiału, już nie każdy umie udzielić prawidłowej odpowiedzi. Dobór mieszadła powinien być tymczasem uzależniony od konsystencji mieszanego materiału.

Uniwersalne mieszadło nie istnieje
Na rynku można znaleźć dziesiątki różnych modeli mieszadeł, różniących się przeznaczeniem i kształtem śmigieł, umożliwiających wyłącznie mieszanie równolegle (w płaszczyźnie poziomej) lub dodatkowo nadające rozrabianemu materiałowi ruch z dołu do góry, albo z góry na dół. Mieszadło nadające wirującej masie kierunek z góry do dołu polecane jest do materiałów płynnych - przemieszczanie materiału w dół środkiem mieszadła i unoszenie ku górze po bokach naczynia zapobiega rozchlapywaniu cieczy na boki. Do mieszania materiałów o większej gęstości należy zastosować mieszadło nadające masie ruch z dołu do góry - dzięki unoszeniu gęstej zaprawy w górę i opadaniu jej w dół pod wpływem sił grawitacji zyskuje się znacznie szybsze i dokładniejsze wymieszanie materiału.

Mieszarka Graphite Mieszarka Coltomix Mieszarka Bosch Mieszarka Protool

Dobierając model mieszadła, warto zatem wiedzieć, do czego będzie używane - czy zamierzamy mieszać materiały elastyczne, twarde czy płynne. Pomimo zapewnień producentów nie ma modelu uniwersalnego. Dopiero odpowiednio dobrany model gwarantuje oczekiwany efekt - brak grudek, resztek nierozdrobnionego koncentratu lub materiału suchego, przedwczesnego twardnienia zaprawy, smug niedokładnie wymieszanej farby, czy pęcherzyków powietrza. Najłatwiej jest wybierać modele przeznaczone planowanej czynności. Jeśli planujemy malowanie elewacji, warto zdecydować się na mieszadło przeznaczone do mieszania materiałów płynnych - farb akrylowych, silikonowych, czy mineralnych. W przypadku, gdy będziemy układać tynk, mieszadło do materiałów płynnych na niewiele się zda. Potrzebny będzie model do rozrabiania mas tynkarskich.

Bez rozchlapywania materiału
Kierując się przeznaczeniem danego mieszadła, wskazanym przez producenta, zyskujemy pewność, że dobrze wybierzemy średnicę narzędzia, układ śmigieł i kierunek mieszania. Firmy produkujące mieszadła dostosowują je bowiem do rozrabiania materiałów o konkretnej konsystencji. Dzięki odpowiedniej konstrukcji śmigieł i kształtowi narzędzia materiał nigdy nie jest rozchlapywany na boki, bez względu na szybkość mieszania. Podczas wyboru mieszadła warto ponadto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane. Musi być to co najmniej kwasoodporna stal nierdzewna. Model wykonany ze zwykłej stali szybko zardzewieje. Można również spotkać mieszadła wykonane z włókna węglowego i modele pokryte warstwą substancji podobnej do teflonu, która sprawia, że czyszczenie mieszadła jest wyjątkowo łatwe - mieszane materiały nie przylegają do narzędzia.

Mieszarka Graphite Mieszarka Makita Mieszarka Metabo

Mieszaka zamiast wiertarki
Każde mieszadło, niezależnie od typu, potrzebuje napędu, czyli mieszarki. Na polskich budowach najczęściej do tego celu wykorzystywana jest wiertarka. Profesjonalne mieszarki, w porównaniu z wiertarkami, oferują wiele udogodnień ułatwiających pracę. Nie należy ich mylić z automatami dozującymi, wytrząsarkami, czy mikserami żyroskopowymi, często również potocznie nazywanymi mieszarkami. Mowa o narzędziach podobnych z wyglądu do wiertarki, jednak służących wyłącznie do mieszania zapraw budowlanych i farb. Podstawową zaletą mieszarki, w porównaniu z wiertarką, jest łatwa i płynna regulacja szybkości obrotowej. Istnieje również wiele modeli, które, oprócz nadawania ruchu obrotowego, poruszają mieszadłem w górę i w dół, co pozwala na dokładniejsze rozmieszanie materiału.

Kupując mieszarkę warto zwrócić uwagę na trzy aspekty - powinna być intuicyjna w obsłudze, opatrzona znakiem jakości ISO 9001 i mieć przedłużoną gwarancję, wynoszącą więcej niż przepisowe 2 lata. 

Oceń artykuł
2,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: Bosch, Coltomix, Graphite, Makita, Metabo, Protool

Polecamy Ci również

Zobacz także