Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Od projektu do kosztorysu

Budowa domu na kredyt
Kredyt budowlany to często jedyna możliwość pokrycia kosztów budowy domu.

Uzyskanie kredytu na budowę domu to często jedyna możliwość sfinansowania naszej wymarzonej inwestycji. Podpowiadamy, co jest niezbędne do uzyskania kredytu na budowę domu.

Podstawowe warunki, które musimy spełnić, żeby ubiegać się o kredyt na budowę to:

  • musimy być właścicielem działki, na której ma stanąć dom
  • musimy mieć pozwolenie na budowę (lub zgłoszenie robót budowlanych – zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego, obowiązującą od czerwca 2015 r.).

Sprawdź: Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu, a kiedy wystarczy zgłoszenie

Ale to nie wszystko – o kredycie na budowę domu warto już pomyśleć na etapie wybierania projektu, niezbędny będzie również kosztorys.

Projekt domu a kredyt na budowę

Jeśli chcemy ubiegać się o kredyt na budowę domu, musimy rozsądnie wybrać powierzchnię domu. Jest to jeden z podstawowych elementów, na które banki zwracają uwagę, rozpatrując wniosek kredytowy. Przy czym niektóre banki biorę pod uwagę wyłącznie powierzchnię użytkową, a inne – powierzchnię całkowitą domu. Banki zwykle określają minimalny koszt budowy 1 m2 domu – i jest to podstawa do oceny, czy wraz z wkładem własnym będziemy możliwe ukończenie budowy, czyli uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Jeśli zdecydujemy się na dom zbyt duży (według oceny banku) jak na nasze możliwości finansowe, bank może zaproponować udzielenie kredytu w wyższej kwocie, ale równie dobrze może odmówić udzielenia kredytu. Wybierając projekt zastanówmy się dobrze nad powierzchnią domu i dobierzmy ją do naszych potrzeb i możliwości (pamiętajmy też, że dom o dużym metrażu to nie tylko wyższy koszt budowy, ale też późniejszego utrzymania).

Kosztorys budowy to podstawa kredytu

Najważniejszy wpływ na podjęcie przez bank decyzji o udzieleniu kredytu na budowę domu ma kosztorys prac budowlanych. To na podstawie kosztorysu bank ocenia czy inwestycja ma szansę na realizację oraz określa harmonogram i wysokość wypłacanych transz na budowę.
Warto wiedzieć, że banki mają określone różne wzory takich kosztorysów i dokładne wymagania dotyczące podziału całkowitej kwoty kredytu na poszczególne etapy inwestycji.

 To Ci się przyda: Rodzaje i koszty wykonania kosztorysów budowlanych

Wypłata i spłata kredytu na budowę domu

Kredyt budowlany wypłacany jest w transzach. Ich wysokość wynika z kalkulacji kosztów materiałów i prac, zawartych we wspomnianym kosztorysie. W okresie, kiedy bank wypłaca transze, jesteśmy zobowiązani jedynie do spłaty odsetek od wypłaconej kwoty. Natomiast pełna spłatę rat kapitałowo-odsetkowych rozpoczyna się najwcześniej po całkowitej wypłacie kredytu.
Na wypłatę kredytu i realizację budowy banki najczęściej wyznaczają dwa lata.

Jak rozliczany jest kredyt na budowę domu

Warto też wiedzieć jak działa mechanizm wypłaty kolejnych transz kredytu. Otóż zanim otrzymamy kolejną ratę, musimy rozliczyć się z poprzedniej. Najczęściej takie rozliczenie jest dokonywane na podstawie inspekcji upoważnionego pracownika banku. To on potwierdza czy założone w kosztorysie prace budowlane zostały zrealizowane. Trzeba także starannie prowadzić dziennik budowy – i prace muszą być potwierdzone także wpisem do niego. Nie możemy liczyć na rozliczenie z bankiem na podstawie faktur za materiały budowlane lub wykonane prace.

Poznaj: Kilka prostych zasad, które pomogą Ci zaoszczędzić przy budowie domu

Uzyskanie kredytu bankowego bywa równie skomplikowane, co potrzebne. Warto wiedzieć, że w profesjonalnym zebraniu i przygotowaniu dokumentów mogą nam pomóc doradcy finansowi. Pomagają oni także przy wyborze kredytu, a nawet negocjacjach z bankiem.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Anna Krzyżewska, Open Finance SA

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także