Jeżeli na ścianach domu pojawiły się szarobrunatne plamy, przypominające pajęczynę,
to pewne, że zaatakował ją grzyb. Niesie on ze sobą wiele zagrożeń: powoduje rozkład i odpadanie tynków, niszczy mury, drewno, a co najważniejsze – ma bardzo silne oddziaływanie alergenne. Dlatego walczyć z nim trzeba szybko i bezwzględnie.
Po opadnięciu wody powodziowej domy są szczególnie narażone na atak pleśni i grzybów, czyli na korozję biologiczną. Przez korozję biologiczną budynków rozumie się różne formy niszczenia elementów budowli, wywołane działaniem organizmów żywych, tzw. szkodników biologicznych. Obok grzybów domowych i pleśniowych, takimi szkodnikami są również jednokomórkowe drożdże, glony oraz owady.
Zanim jednak zabierzemy się do walki z grzybami, bezwzględnie należy usunąć przyczyny występowania warunków rozwojowych dla mikroorganizmów. Budynek powinien zostać zabezpieczony przed napływem wody i wilgoci. Inaczej wszystkie nasze wysiłki zmierzające do pozbycia się glonów i grzyba pójdą na marne.
Detergenty na grzyby
Grzyb w budownictwie to wróg podstępny. Na elewacji najpierw pojawiają się kolonie glonów w postaci silnych wykwitów, tzw. zazielenień. Stanowią one podłoże do rozwoju pleśni i zagrzybień. Ich usuwanie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia podłoża. Brud, pył, odbarwienia należy usnąć stalowymi szczotkami. Jeżeli grzyb zakorzenił się głębiej, należy skuć tynk aż do cegieł, około 1 m poza zaatakowane miejsce.
W przypadku tynków cienkowarstwowych zazwyczaj wystarczające jest zmycie ciśnieniowe powierzchni wypraw. Przy silnych porażeniach i zatłuszczeniu elewacji, przed wykonaniem odkażenia, konieczne jest mycie wstępne z zastosowaniem detergentów. Tak przygotowaną powierzchnię dezynfekujemy środkiem grzybobójczym. Do tego celu świetnie można użyć preparat Atlas Mykos. Jest on gotowy do użycia, więc nie należy go mieszać z innymi środkami, zagęszczać i rozcieńczać. Metoda nanoszenia preparatu jest dowolna: wałek, pędzel, metoda natryskowa. Ze względu na zróżnicowane fazy rozwoju grzybni i glonów należy nanieść preparat minimum dwukrotnie (najlepiej trzykrotnie) w kilkudniowym odstępie czasu.
W trakcie wykonywania prac konieczne jest zabezpieczenie powierzchni przed opadami atmosferycznymi, bądź szybkim wysuszeniem (powierzchnie nasłonecznione).
Impregnacja i malowanie
Po 48 godzinach warto zabezpieczyć podłoża mineralne silikonowym środkiem hydrofobizującym, np. Atlas Silstop, który zapewni wysoki poziom przepuszczalności gazów i małą nasiąkliwość wodą. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia jest odporna na temperatury od -20 do +80ºC.
Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, tj. po ok. 6 godzinach – jeśli to konieczne – można ścianę pomalować, dobierając farby i podkłady do rodzaju podłoża.
Przemek
Znajomy powiedział mi kilka lat temu że usunięcie całkowite grzyba nie jest możliwe. Możliwe jest tylko "zaleczenie" problemu. Czy to prawda?
IWB
nie to nie jest prawda, grzybnię bo o niej powinno się mówić można w 100% zniszczyć.
Zabieg taki to zastrzyki środka chemicznego, które wykonujemy w murze. Nie są to jakieś wielkie i uciążliwe roboty ale nie powinno się samemu tego robić.
Jak wszystkie środki do likwidacji grzyba domowego czy piwnicznego to środki biobójcze więc środki o najwyższej toksyczności które mogą powodować poważne dla zdrowia skutki a nawet śmierć. O tym trzeba pisać bo nie niezajomość tych zasad może skończyć się tragicznie.
Ważne są środki chemiczne i precyzja aplikacji
tak więc wszelkiego rodzaju preparaty biobójcze nie powinny być ogólnie dostępne lub dostepne w takich stęzeniach aby nie powodowały w/w skutków.
Liczy się systematyczność
jednorazowe spryskanie tynku nic nie daje, zlikwidujemy tylko owocniki grzyba czyli te palmy i wykwity, lecz grzybnia pozostanie w środku w murze.
Odcięcie wilgoci
sucha ściana zagwarantuje nam że grzyb nie powstanie, często proste czynności jak wietrzenie pomieszczenia daje duże szanse na pozbycie się upierdliwca grzyba domowego.
czy coś jeszcze? poczekamy na doświadczenia związane z usuwaniem
boogi
Znajomy powiedział mi kilka lat temu że usunięcie całkowite grzyba nie jest możliwe. Możliwe jest tylko "zaleczenie" problemu. Czy to prawda?[/quote
Jak "znajomy" tak powiedział to musi być to prawdą Prawdą jest też fakt iż chlapaniem ściany chlorem w postaci marketowych "odgrzybiaczy" nie usuwa "całkowicie" grzyba...
Aby pozbyć się grzybni trzeba oddać robotę fachowcom, którzy określą jaki rodzaj grzyba (ekspertyza mykologiczna) i na jej podstawie dobiorą odpowiednią chemię. To na pierwszy ogień.
A żeby "grzybek" nie wracał trzeba usunąć przyczyny.
Odcięcie wilgoci
Poprawa wentylacji pomieszczeń
Utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach.
Jak to zrobić ? Zapytaj specjalistę inżyniera budownictwa... albo "znajomego"
wektar
Jeżeli mówimy o grzybie na zewnętrznych ścianach budynku, to można sobie poradzić. Stosowałem preparat o nazwie PS50 Professional a potem zabezpieczyłem tynk impregnatem bezbarwnym Emulsja HD, wszystko jest suche i grzyb nie wraca
sinusoid
Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią wentylację, sprawdzić czy kratki nie są zastawione/zaklejone tapetą, odpowiednio często wietrzyć pomieszczenie. Jak się pojawi to zawsze można potraktować środkami typu http://megastore.pl/43153,Srodek-grzybobojczy-Tytan-05l.html
Strefa Inżyniera
Ciekawy jest przytoczony powyżej wymóg utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu. Z czego to wynika? Wydaje się że jak nie będzie zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu to zmiana temperatury nie powinna mieć wpływu na powstawanie grzybów.
koronaozon
Grzyb w domu? Pleśń na ścianach? Zastanawiasz się jak usunąć pleśń? Rozwiązaniem jest ozonowanie ?
Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia, usuwanie pleśni w pomieszczeniach i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych. Pleśń w domu można usunąć poprzez ozonowanie. Pozwala to oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian.
Grzyb na ścianie stanowi problem - duża część z nich to patogenne i toksynotwórcze gatunki pleśni, które w sprzyjających warunkach rozwoju tworzą na przegrodach budowlanych liczne kolonie tworząc jedno z największych źródeł skażenia powietrza.
Ozon wykazuje silne działanie grzybobójcze. Zaletą odgrzybiania poprzez ozonowanie pomieszczenia jest to, że zniszczeniu ulegają zarodniki i przetrwalniki grzybów, które zawsze znajdują się w powietrzu.
Dezynfekcja ozonem to niezawodna metoda na odgrzybienie pomieszczeń, odgrzybianie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju, usunięcie nieprzyjemnych zapachów.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Często lekceważymy tę konieczność zapominając jak wiele czasu spędzamy w samochodzie. Wykorzystując ozonator zyskujesz całkowitą dezynfekcję ozonem, usunięcie zapachu z wnętrza auta i kompletne odgrzybienie klimatyzacji.
Ozonator Korona - 4-letnia gwarancja, własny serwis, wydajność potwierdzona przez placówki naukowe i zakłady przemysłowe.
Enerbau
Lepszej ściemy dawno nie czytałem! Czy nie wystarczy Wam dezynfekcja pojazdów, kanałów wentylacyjnych, wody, pomieszczeń z żywnością? Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd twierdząc, że jesteście w stanie zniszczyć wszystkie grzyby w domu, nawet te, które są w meblach i ścianach.
To jest oszustwo i powinno być jako takie ścigane.
Ciekawe co na to powie "International Ozone Association" jeżeli się dowie o Waszych praktykach.
Podpieranie się opiniami różnych jednostek badawczych, w których nie ma nawet słowa o likwidacji grzybów w ścianach jest co najmniej nadużyciem.
Grzyby, jeżeli już się rozwiną w mieszkaniu i w meblach można jedynie usunąc metodą fizyczną i ciężka chemią! Jeżeli zarodniki grzybów są już w ścianach, to żaden ozon im nie zaszkodzi.
Waszymi urządzeniami możecie jedynie odświeżyć powietrze w mieszkaniu, a nie walczyć z grzybami.
Chciałbym Was poinformować,że celowe wprowadzanie w błąd potencjalnych klientów, a tym samym narażanie ich na szkody zdrowotne, może poskutkować wytoczeniem Wam procesu o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Nigdy nie udowodnicie, że Wasze działanie było skuteczne, tylko klient nałykał sie czegoś na boku.
Wasza metoda eliminacji bakterii i grzybów z naszego otoczenia jest bardzo interesująca i znajduje wszechstronne zastosowanie w życiu codziennym (np. ozonowanie wody).
Warto ją jest więc tam stosować, gdzie przyniesie największy pożytek, a nie próbować eksperymentów z góry skazanych na niepowodzenie.
andrzejkrawczyk
Dzięki za info - pozdrawiam :)
PSMB
Jeżeli mają Państwo problem z usunięciem grzybów w budynku to serdecznie zapraszamy do Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa. Profesjonalnie usuniemy wszelkie grzyby w budynkach. Zapraszamy na naszą stronę internetową: http://www.psmb.wroclaw.pl/
nata23
z tego co pamiętam tutaj też www.destra.com.pl zajmuja się takimi sprawami jak osuszanie i odgrzybianie elewacji. Głównym motorem działania powinno być to, aby zlikwidowac przyczynę - inaczej grzyb będzie wracał.
michal_drzen
specjalistą nie jestem, ale pomógł mi środek antygrzybiczy do malowania ścian ADDISAN PER Interno z ecorsona, ale problem nie był duży
Farby Kabe
Ze swojej strony polecić możemy sprawdzony preparat do usuwania nalotu glonów, grzybów i porostów występujących na zewnątrz i wewnątrz budynków - Algizid. W celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed rozwojem glonów lub grzybów, powierzchnię oczyszczoną tym środkiem należy zabezpieczyć dodatkowo tynkiem lub farbą z dodatkiem aktywnego środka powłokowego!
dertyserwis
Derty Serwis proponujemy kompleksowe rozwiązywanie problemów z zagrzybieniem w budownictwie.
xander119
Derty? To jakaś polska przeróbka z angielskiego? Słaba..
pokoe
Przydatny może być Foveo Tech RG10. Pozwala łatwo usunąć grzyba, Polecam jednak po zastosowaniu porządne wietrzenie i opuszczenie pomieszczenia, to niestety jest to dość ciężki środek. Życzę powodzenia.
Roman80
polecam środki grzybobójcze Boramax, grzyb znika błyskawicznie...
malinowy_chrusniak
Ostatnio słyszałem, że jednym z domowych sposobów na usunięcie grzyba jest wlanie wybielacza do takiego spryskiwacza (rozpylacza) i mocne nawilżenie nim ściany... Według mnie to sposób całkiem niebezpieczny... zwłaszcza, że nie powinno się przebywać w pomieszczeniu, którego ściany będą aż przesiąknięte tak mocnym środkiem wybielającym. Ale stąd mam też pytanie - czy znacie firmę Drymat lub korzystaliście z jej oferty?
omel33
Słuchajcie jeśli chodzi o ozonowanie czy odgrzybianie pomieszczeń to z własnego doświadczenia mogę wam polecić firmę Airozone. Zajmują się tym na prawdę profesjonalnie i widać, że znają się na tym co robią. Firma moim zdaniem jak najbardziej godna polecenia!
dertyserwis
Niestety środki chlorowe tylko kamuflują problem zagrzybienia, dlatego polecam preparat ASG firmy Spranda jedyny w Polsce niemiecki specyfik używany przez profesjonalne firmy odgrzybiające!
erzecznikkt
Zgadza się, wszelkie metody chemiczne to tylko leczenie skutków, podczas gdy trzeba zlikwidować przyczynę. Niekiedy źródłem zawilgocenia ścian mogą być mostki termiczne, powstające w miejscach łączenia różnych materiałów, jak np. wieńce, okna czy płyty balkonowe. Jeśli nie są one odpowiednio zabezpieczone termoizolacją, może w nich dochodzić do skraplania się pary wodnej i okresowego przemarzania elementów budowlanych. W takich przypadkach należy ocieplić budynek ze szczególnym wzięciem pod uwagę newralgicznych miejsc. Szczególnie polecanym materiałem jest styropian grafitowy o parametrze lambda 0,031 W/mK. Ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne pozwala uzyskać doskonałe efekty już przy niewielkich grubościach.