Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Grzyby oraz pleśń lubią atakować nasze domy szczególnie zimą, a wraz z wiosennymi porządkami zabieramy się za ich usuwanie. Zielone plamy, ciemny nalot i nieprzyjemny zapach nie tylko niszczą ściany w domu, ale też źle wpływają na nasze zdrowie. Działają toksycznie na organizm, powodują uczulenia, a także są przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych.  

Przeczytaj: Przegląd metod i koszty osuszania ścian domu

grzyb i pleśń na ścianachSkąd się biorą grzyby na ścianie?

Rozwojowi pleśni i grzybów sprzyja wilgoć i słaba wentylacja pomieszczeń. Grzyby często pojawiają się w okresie zimowym, kiedy to w obawie przed zimnem rzadziej wietrzymy nasze mieszkania. Podwyższona temperatura i wilgotność wewnątrz pomieszczenia tworzą doskonałe warunki do  rozwoju grzybów i pleśni. Wilgoć osadzona na ścianach w połączeniu z kurzem i roztoczami to świetna pożywka dla tych nieproszonych gości. Warto jednak pamiętać, że przyczyną tego problemu mogą być też zaniedbania budowlane, np. nieprawidłowo wykonana izolacja budynku lub nieszczelność dachu.

Dowiedz się: Skąd biorą się pleśń i grzyb na ścianie

Pamiętajmy, że na zwiększenie poziomu wilgotności w naszych domach i mieszkaniach ma wpływ bardzo wiele czynników – zbyt szczelne okna, codzienne gotowanie bez odpowiedniej wentylacji, czy suszenie prania w pomieszczeniu niewentylowanym. Zdaniem ekspertów poziom wilgotności w mieszkaniu powinien się wahać pomiędzy 45-55%. W mieszkaniach, które szczególnie narażone są na zwiększone zawilgocenie warto dbać o częste wietrzenie, a jeśli to nie wystarcza - możemy zastanowić się na kupnem osuszacza lub czujnika wilgoci.

Jak walczyć z grzybem na ścianie?

Wraz z pierwszymi dniami wiosny często robimy porządki, czy decydujemy się na remont. To świetna okazja, aby trwale usunąć grzyby i pleśń ze ścian naszych mieszkań. Często jednak przypomina to  syzyfową pracę – problem wraca mimo sporego nakładu kosztów i energii. Dlatego, aby skutecznie zwalczać grzyby i pleśń konieczne jest właściwe rozpoznanie przyczyny ich powstania. Należy przede wszystkim sprawdzić wentylację w pomieszczeniu, w którym pojawił się grzyb. Jeśli nie mamy zapewnionej prawidłowej cyrkulacji powietrza, należy ją zapewnić, np. poprzez montaż okien z funkcją rozszczelnienia. Pęknięta rynna lub problemy z izolacją mogą być bezpośrednią przyczyną pleśni. Jeśli zlekceważymy takie usterki, to jest niemal pewne, że grzyb lub pleśń znów zagoszczą w naszym domu.

Dopiero po poprawieniu wentylacji lub usunięciu usterek rynny, dachu czy izolacji możemy zająć się likwidacją samego grzyba.
Najpierw trzeba go usunąć wraz z tynkiem ze ściany. Najlepiej nieco większą powierzchnię niż sama pleśń, czy grzyb. Powierzchnię oczyszczoną z grzyba i pleśni należy następnie zabezpieczyć specjalnie przeznaczonym do tego preparatem do usuwania mchów i porostów – mówi Jacek Grabarczyk, ekspert z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. Warto wiedzieć, że są to niebezpieczne środki chemiczne, dlatego w trakcie pracy z nimi trzeba pamiętać o ochronie skóry i oczu, a także o odpowiednim wywietrzeniu pomieszczenia, w którym je stosujemy.
Do pomalowania ściany, na której wcześniej pojawiły się grzyb i pleśń, powinniśmy użyć specjalnej farby z substancją grzybobójczą, która uniemożliwi rozwój pleśni. Może to być również farba ograniczająca wchłanianie wilgoci, taka jaką stosuje się w kuchni, czy łazience – dodaje Grabarczyk.

Warto przeczytać: Czym pomalować ściany z grzybem i zaciekami

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: StukPuk.pl

Zdjęcia: redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także