Na naszych ścianach często pojawiają się drobne pęknięcia, zwane rysami powierzchniowymi. Radzimy jak je usunąć - skutecznie i bez zbędnego wysiłku.
Drobne rysy i pęknięcia na ścianach
Drobne pęknięcia na tynkach wewnętrznych pojawiają się dość często. Najczęściej ich szerokość nie przekracza 0,1–0,2 mm i w żaden sposób nie zagrażają one ścianie i jej powłoce. Pozostaje jednak problem estetyczny – „pajęczyny” na ścianach i sufitach nie wyglądają ładnie i dlatego warto się ich pozbyć.
Takie mikropęknięcia skutecznie usunie specjalistyczna farba szlamująca – wystarczy pomalować nią ścianę. Alternatywą jest zastosowanie taśm z włókna szklanego i zapraw, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z dodatkowymi pracami, takimi jak: szpachlowanie, oczyszczanie czy wygładzanie. Jeśli pęknięcia nie są szersze niż 0,2 mm, spokojnie możemy sięgnąć po farbę szlamującą.
Przeczytaj też: Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki
Jaką farbą pokryć rysy na ścianie?
Wybierając farbę szlamującą zwróćmy uwagę na farby silikonowe oparte na kombinacji spoiw polimerowych. Farby te nie tylko skutecznie pokryją rysy, ale także wyróżniają się dodatkowymi zaletami. Takie farby są odporne na mycie i szorowanie, a także pleśń. Wyróżniają wysoką elastycznością i doskonałą przyczepnością do podłoża. Można je stosować na różnych podłożach - mineralnych i organicznych (np. tynki cementowo-wapienne, tynki gipsowe, beton) oraz wykonanych w systemach suchej zabudowy (np. płyty gipsowo-kartonowe).
Jak malować ściany
Aby malowanie ścian przyniosło pożądany efekt, trzeba zadbać o jakość podłoża. Musi być ono nośne, odtłuszczone, czyste, suche oraz wolne od plam i wykwitów pochodzenia biologicznego i chemicznego, nie może się łuszczyć. Jeśli ściana lub sufit jest pomalowana farbą emulsyjną, powierzchnię należy odtłuścić, myjąc ją wodą z dodatkiem detergentów. Natomiast jeśli zamierzamy malować świeżo otynkowane ściany (a także podłoża nigdy nie malowane lub takie, których chłonność jest nierównomierna), powierzchnię należy zagruntować odpowiednim środkiem. Stosując wszystkie farby i grunty zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta, dotyczących ich rozcieńczania i zastosowania.
Przeczytaj: Jak naprawić dziury i ubytki w ścianach
Andendilla
Osobiście nie znam farby szlamującej, wierzę jednak, że jest ona w stanie zlikwidować mikropęknięcia. Brakuje mi natomiast informacji na jak długo takie "szlamowanie" wystarczy i po jakim czasie pęknięcia pojawią się ponownie. Tak naprawdę w przypadku maskowania niewielkich pęknięć i zarysowań na ścianach i sufitach świetnie sprawdza się tynk japoński, który jest materiałem elastycznym, w związku z czym takie pęknięcia nie pojawią się na ścianie w ciągu co najmniej 10-ciu lat czyli mniej więcej tak długo na ile tynk w stanie ładnym utrzymuje się na ścianie. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę aspekt dekoracyjny - jednoczesne praktyczne zamaskowanie defektów oraz ładna dekoracyjnie odnowiona ściana. Fajne i sprawdzone
prom
ja małe ubytki pokryłem po prostu gładzią i zeszlifowałem. na to dałem matowego duluxa easycare żeby światło się odbijało i nie było widać ewentualnych uchybień. jest w porządku moim zdaniem, żadnej farby szlamującej nie potrzebowałem