Dom w technologiach szkieletowych lub z bali można zbudować nawet w trzy miesiące. W przypadku tradycyjnych domów murowanych jest możliwe zamknięcie inwestycji w rok. Takie tempo prac wymaga jednak sprawnej ekipy i planowania użytych technologii już na etapie projektu.
Jeśli zależy nam na jak najszybszej budowie domu, warto sięgnąć po technologie szkieletowe lub wybudować dom z bali. Błyskawiczne tempo prac umożliwiają zwłaszcza systemy, w których prefabrykowane są całe elementy budynku. Można także zdecydować się na dom ze styropianowych kształtek, którego konstrukcja bardziej przypomina układanie klocków niż tradycyjną budowę. Jeśli wolimy dom murowany, szybciej go wybudujemy rezygnując ze ścian i tynków wielowarstwowych, a ścianki działowe wykonując w technologiach suchej zabudowy zamiast tradycyjnego muru.
Szkieletowo, z bali, ze styropianu
Choć to technologia dopiero raczkująca na rynku, najszybciej buduje się ze styropianu. Domy tego typu sadowione są nie na standardowym fundamencie, a na fundamentowej płycie grzejnej, której wykonanie jest szybsze niż ław fundamentowych. Podczas budowy ścian najpierw układana jest konstrukcja ze styropianowych kształtek, stanowiących szalunek dla warstwy betonu wypełniającego ściany. Po wylaniu zaprawy styropianowe elementy stają się warstwą ocieplenia, którego nie trzeba już układać. Dzięki takiej technologii dom może zostać oddany "pod klucz" w dwa miesiące. Nieco wolniej, choć równie szybko buduje się w technologiach szkieletowych. Budynki powstają w oparciu o drewniany, bądź stalowy szkielet, między którym układane są warstwy ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej. Wykończenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych wykonywane jest z płyt gipsowo-kartonowych, OSB, MFP, cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. W podobnym tempie buduje się z bali. Większość systemów jest częściowo prefabrykowana, co dodatkowo pozwala przyspieszyć tempo prac. Warto jednak pamiętać, że dom z bali nie zawsze pasuje do otoczenia, a ponadto najczęściej stosowane bale o grubości 30 cm nie spełniają obecnych norm termoizolacyjności ścian, według których współczynnik przenikania ciepła U dla przegrody zewnętrznej powinien wynosić minimum 0,3 W/(m²·K). Dom ze standardowych bali wymaga zatem dodatkowego ocieplenia, co wydłuża czas potrzebny na jego wykonanie. Jeśli chcemy naprawdę szybko budować z bali, trzeba używać bali o większej grubości, co z kolei podwyższa koszty inwestycji. Największą zaletą technologii styropianowych, szkieletowych i budownictwa z bali w odniesieniu do czasu trwania budowy domu, jest jednak fakt, że (poza wylewaniem fundamentów) budynki wznoszone są praktycznie w całości bez potrzeby prowadzenia robót mokrych, co umożliwia kontynuowanie prac nawet zimą. W przypadku tradycyjnych budynków murowanych, to właśnie konieczność przerwania prac na zimę jest najczęstszą przyczyną wydłużenia czasu inwestycji.
Domy murowane
Chcąc szybko wznieść dom murowany, trzeba przede wszystkim szczegółowo zaplanować proces inwestycyjny jeszcze na etapie projektowania. Szybko w tym przypadku oznacza, że pierwszą łopatę wbijamy wczesną wiosną, do stanu surowego zamkniętego dom doprowadzony jest pod koniec lata, a późną jesienią kończymy większość prac wykończeniowych i można myśleć o przeprowadzce. Aby takie tempo prac było możliwe, przede wszystkim trzeba zrezygnować z budowy ścian wielowarstwowych i wykańczania ich wielowarstwowymi tynkami. Budujemy ściany jednowarstwowe z materiałów zapewniających odpowiednią izolacyjność termiczną, by nie trzeba było ich dodatkowo ocieplać: dużych bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych lub pustaków z ceramiki poryzowanej. Duży rozmiar elementów dodatkowo przyspiesza murowanie ścian. Tradycyjne tynki trójwarstwowe w ekspresowo budowanym domu nie mają zastosowania - najszybciej kładzie się tynki cienkowarstwowe za pomocą agregatu tynkarskiego. Wykonanie ścianek działowych z płyt
g-k w systemach suchej zabudowy, zamiast tradycyjnie murowanych, pozwala na dalsze przyspieszenie tempa prac. Podczas szybkiego budowania domu murowanego warto też kupować gotowe do użycia zaprawy i kleje. Ich przygotowywanie na placu budowy kosztuje cenne godziny. Również w wewnętrznym wykończeniu będą niezbędne kompromisy. Parkiety i mozaiki na podłogach wymagają czasochłonnego cyklinowania i lakierowania. Panele podłogowe układa się znacznie szybciej i nie trzeba czekać, aż lakier wyschnie. Rektyfikowane płytki ceramiczne można układać bezspoinowo, co oszczędza czas niezbędny na wykonanie i wiązanie fug, zatem warto nimi zastąpić tradycyjną ceramikę "ze spoiną".
demoonka
Jest jeszcze jeden sposób na szybkie wybudowanie domu o którym nie napisaliście a mianowicie domy prefabrykowane (tutaj więcej na ten temat - http://lakiernictwo-budownictwo.pl/budo ... /#more-124) Pomysł bardzo nowatorski i śmiały ale podobno dom staje w 3 miesiące
demoonka
Jest jeszcze jeden sposób na szybkie wybudowanie domu o którym nie napisaliście a mianowicie domy prefabrykowane (tutaj więcej na ten temat - http://lakiernictwo-budownictwo.pl/budo ... /#more-124) Pomysł bardzo nowatorski i śmiały ale podobno dom staje w 3 miesiące Ciekawe kiedy w Polsce się to przyjmie
Enerbau
Bujaj się spamerko. W jeden dzień 14 spamów!
Tomasz_Brzeczkowski
Prefabrykowane domy są bardzo szczelne i mogą być świetnie izolowane.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_566f90dbf7c72e185d235cd1295192c8df6edd06.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_1671bb4e21c15dd9adc539162f12b9d2ce60dd1b.jpg
Na płycie fundamentowej 0.08W/m2xK podłoga ściana dach - i 3 miesiące.
Od wielu lat sprawdzone... 13-15 kWh/m2 ogrzewanie i chłodzenie oraz 200 l cwu dziennie.
bachus
Od wielu lat sprawdzone... .
Od wielu lat te same zdjęcia. Firma już dawno splajtowała.
tomradzio
Nikt nie chce w tym kraju budować domów z prefabrykatów. Zresztą szczerze mówiąc to się wcale nie dziwię, bo taki dom nie może mieć wytrzymałości domów murowanych... co do tempa budowy to spokojnie da się wymurować dom z konwencjonalnych materiałów w jeden sezon. Technologii przyspieszających budowę jest mnóstwo - np. Dryfix w Porothermie, uszlachetniacze do betonu poprawiające wiązanie w niskich temperaturach, itp... Stan SSZ spokojnie można zrobić w 7-8 miesięcy, a potem już bawić się w wykończeniówkę, która jest jedną z bardziej prachochłonnych etapów budowy domu...
bachus
Nikt nie chce w tym kraju budować domów z prefabrykatów.
A jak można budować z prefabrykatów skoro każdy budynek jest inny. Z prefabrykatów to można proste powtarzające się klocki jak za ery Gierka.
tomradzio
A jaki to problem żeby mieć kilka "gotowców" w formie projektów budowlanych i sprzedawać to w pakiecie klientom? Tylko że to się moim zdaniem nie sprawdzi, bo polacy boją się tej technologii i wolą murować klasycznie Zresztą jakoś mnie to nie dziwi, sam też się murowałem z porothermu a nie jakichś wynalazków...
mikk
Nikt nie chce w tym kraju budować domów z prefabrykatów.
A jak można budować z prefabrykatów skoro każdy budynek jest inny. Z prefabrykatów to można proste powtarzające się klocki jak za ery Gierka.
Przecież firmy budujące domy z prefabrykowanych elementów mają katalogi z projektami domów. Nie wszystkie są takie same, różnorodność architektury, rozwiązań przestrzeni i metrażu domów jest - moim zdaniem - ogromny. Była w fabryce domów prefabrykowanych i byłam pod wrażeniem tej technologii. Dokładność wykonania elementów jest nieporównywalną z tą, którą jesteśmy w stanie uzyskać na budowie, gdy budujemy tradycyjną metodą murowaną.
Na dowód tego, że domy prefabrykowane mogą być ładne i wyjątkowe polecam rzut oka na jedną z realizacji - http://regiodom.pl/portal/budowa/z-zyci ... -inwestora
tomradzio
Ja nie wątpię, że domy z prefabrykatów mogą być ładne i różnorodne, ale moim zdaniem gra jest niewarta świeczki. Zdecydowałem się na technologię murowaną (ceramika), ze względu na to, że taka technologia nie ma praktycznie słabych punktów, a każda konkurencyjna (bk, prefabrykaty, silikaty) ma moim zdaniem różnego rodzaju poważne wady konstrukcyjne, które utrudniają wykonawstwo i późniejsze użytkowanie domu!
mikk
Ja nie wątpię, że domy z prefabrykatów mogą być ładne i różnorodne, ale moim zdaniem gra jest niewarta świeczki. Zdecydowałem się na technologię murowaną (ceramika), ze względu na to, że taka technologia nie ma praktycznie słabych punktów, a każda konkurencyjna (bk, prefabrykaty, silikaty) ma moim zdaniem różnego rodzaju poważne wady konstrukcyjne, które utrudniają wykonawstwo i późniejsze użytkowanie domu
Każda technologia ma słabe punkty A o jakich wadach konstrukcyjnych myślisz wymieniając beton komórkowy, prefabrykaty czy silikaty? Beton komórkowy i silikat to tylko materiały budowlane - błędy konstrukcyjne? A prefabrykaty wytwarzane są w fabryce, więc przy dotrzymaniu określonych warunków jest mniejsze ryzyko błędów niż w przypadku przegrody murowanej.
m_rybka
Prefabrykaty mają bardzo słabą pojemność cieplną. Jakiekolwiek wyłączenie ogrzewania w zimie to natychmiastowy spadek temperatury. Ciężkie materiały typu silka czy Porotherm są w tej kwestii zdecydowanie lepsze!
kotwacek
A prefabrykaty wytwarzane są w fabryce, więc przy dotrzymaniu określonych warunków jest mniejsze ryzyko błędów niż w przypadku przegrody murowanej.
Pustaki Porotherm też są produkowane w fabryce, z dość skomplikowanym i zaawansowanym procesem technologicznym... Prefabrykaty też się przecież montuje na budowie, więc szansa żeby coś popsuć też jest. Przykładem choćby stropowe płyty kanałowe, które w 90% przypadków pękają na łączeniach, co ma związek z osiadaniem gruntu. Przy stropach gęstożebrowych tego problemu nie ma, bo naprężenia rozkładają się bardziej równomiernie.
tomradzio
A prefabrykaty wytwarzane są w fabryce, więc przy dotrzymaniu określonych warunków jest mniejsze ryzyko błędów niż w przypadku przegrody murowanej.
Nie zgadzam się... Prefabrykaty muszą być zmontowane tak jak zostały wyprodukowane. Na samej budowie nie ma dużej możliwości korekty poszczególnych elementów, więc jeżeli np. okaże się, że ściana ucieka od pionu albo narożniki mają 88 stopni, to masz problem. Nie wszystko da się potem wyprowadzić tynkiem wewnętrznym. Przy murowaniu z Porothermu (i innych klasycznych technologiach) w każdej chwili można sobie przyłożyć łatę budowlaną i sprawdzić jak wygląda konkretny narożnik albo warstwa pustaków. To jest podstawowa różnica między tzw. nowoczesną technologią prefabrykowaną a klasycznym murowaniem. Oczywiście przy bardzo starannym wykonaniu prefabrykatu tego tematu nie ma, ale to się zdarza bardzo rzadko.
siphouse
Witam!
Ja jestem producentem paneli SIP i postaram się odpowiedzieć na pytania dotyczące domów z systemie SIP .
http://www.siphouse.eu/pl/
https://www.facebook.com/siphouse/
sip.house@yahoo.com...
tel. 663252615
Pozdrawiam
erykk898
Już wierzę że dom postawiony w 3 miesiące będzie porządny
magda123
no właśnie też jakoś to do mnie nie przemawia;)
kamil527
Zaletą domów prefabrykowanych od http://domyszkieletowe.wroclaw.pl to krótki czas budowy, bardzo dobra ochrona cieplna. Istnieje możliwość budowania tych domów nawet w czasie zimy. Domy można łatwo przebudować lub rozbudować.