Jak szpachlować ściany?

Szpachlowanie nie jest trudne i można je wykonać samemu. Wymaga jednak dokładności i przestrzegania kilku zasad.

Bez szpachlowania nie można się obyć przy wykańczaniu mieszkania, remoncie, czy naprawie pęknięć ścian i sufitów. Prawidłowe wykonanie tej czynności wpływa na ostateczny wygląd ścian.

1. Przygotowanie nowego podłoża
Świeże tynki cementowo-wapienne można szpachlować dopiero po upływie około miesiąca od ich położenia, tynki gipsowe - około 3 tygodni - jest to czas niezbędny, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne.
Zaleca się, aby wszystkie nowe podłoża ze względu na dużą chłonność zagruntować specjalnym impregnatem.

sezonowanie tynkówgruntowanie tynków

2. Przygotowanie odnawianego podłoża
W przypadku szpachlowania ścian ze starymi powłokami malarskimi podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Dokładne sprawdzenie przyczepności podłoża jest czynnością bardzo ważną – decyduje o właściwej przyczepności nakładanych później mas szpachlowych. W przypadku, gdy odnawiane podłoże jest zbyt skredowane, tj. pozostawia ślady po potarciu dłonią, konieczne jest jego zagruntowanie.

sprawdzanie podłoża przez potarcie dłoniąsprawdzanie podłoża przez potarcie dłonią

Aby sprawdzić przyczepność starej powłoki do podłoża, zaleca się wykonać miejscowy test sprawdzający. Trzeba delikatnie ponacinać pionowo i poziomo wybraną powierzchnię (tak, aby nacięcia się krzyżowały). Odstępy pomiędzy liniami nacięć powinny wynosić 4-5 mm. Następnie do naciętego miejsca należy przykleić taśmę malarską i po chwili energicznie ją oderwać. Jeżeli testowana powłoka w większości odspoi się od podłoża, oznacza to, że trzeba ją usunąć i oczyścić podłoże.
Przed przystąpieniem do gruntowania należy usunąć, używając metalowej szpachelki, stare powłoki malarskie, luźno związane z podłożem.  

nacinanie linii nożykiemodrywanie taśmy malarskiej od testowanego podłożausuwanie szpachelką starych powłok

Oceń artykuł
3,59 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także