Jak się pozbyć grzybów i pleśni z mieszkania w kamienicy

0
Mieszkanie w kamienicy
Mieszkanie w starej kamienicy ma wiele zalet. Ale mogą pojawić się też problemy, np. z wilgocią.

Mieszkania w starych kamienicach mają wiele zalet, ale mogą pojawić się również problemy. Należy do nich wilgoć, powodująca rozwój grzybów i pleśni.

Mieszkanie w kamienicy – problem wilgoci

Mieszkania w kamienicach kuszą niestandardową wysokością i niepowtarzalnym klimatem. Niestety z mikroklimatem bywa już gorzej, bo zdarzają się poważne problemy z wilgocią. A to ona jest podstawowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów i pleśni. Organizmy te wytwarzają zarodniki, które powodują wiele chorób i dolegliwości. Ponieważ wdychamy je z powietrzem, są szczególnie niebezpieczne.

Na problemy z wilgocią wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to wentylacja, która w starych kamienicach bywa mało wydajna. Jej działanie pogarsza jeszcze…. montaż nowoczesnych, szczelnych okien. A takie okna są jednym z elementów, od których zaczynamy rewitalizację mieszkania w kamienicy. Nowoczesne okna chronią przed stratami ciepła, jednak wysoki stopień ich szczelności sprawia, że nie następuje dopływ powietrza, konieczny dla prawidłowego działania naturalnej wentylacji.

Dowiedz się więcej o: Jak zapewnić skuteczną wentylację przez okna

Możemy dość łatwo zniwelować niekorzystne skutki montażu szczelnych okien – pomoże w tym rozszczelnianie okien (większość okuć jest wyposażona w taką funkcję – wystarczy odpowiednio ustawić klamkę, by następowała wymiana powietrza bez otwierania okien). Innym rozwiązaniem jest zakup okna z nawiewnikiem lub wyposażenie okien w takie akcesoria. No i musimy pamiętać o wietrzeniu mieszkania, nawet zimą. Wszystko to ograniczy problemy z wilgocią.

Jak się pozbyć grzybów i pleśni ze ścian

Jeśli na naszych ścianach zauważymy ciemny nalot to niestety znak, że rozwija się pleśń i grzyby. Zwróćmy uwagę na okolice okien i narożniki ścian (również za meblami). Dalsze działania zależą od tego, jak głęboko grzyb wniknął w ścianę. Jeśli występuje tylko na powierzchni, ścianę trzeba dokładnie zmyć za pomocą szczotki i wody. Możemy dodatkowo użyć detergentów lub sięgnąć po domowe środki, takie jak ocet, olejek drzewa herbacianego lub boraks. Ściany najlepiej zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. Bez problemu kupimy je np. w marketach budowlanych.

Jeśli grzyb wniknął w tynk, niestety czeka nas kucie. Tynk trzeba usunąć nie tylko w miejscu, gdzie pojawiły się wykwity, ale też wokół nich (w promieniu ok. 1 m). Oczyszczoną ścianę trzeba pokryć środkiem grzybobójczym i nanieść nową warstwę tynku.

To Cię zainteresuje: Sposób na ocieplenie ścian od wewnątrz - aerożel

Jak zapobiegać grzybowi i pleśni na ścianach

W walce z grzybami i pleśnią jedyną skuteczną metodą jest… zlikwidowanie przyczyn ich występowania. W wielu przypadkach wystarczy zadbać o dobrą wentylację. Jednak w starych kamienicach pojawia się dodatkowy problem. Są nim nieocieplone ściany. Zimne, a nawet przemarzające ściany to dodatkowa droga dla wilgoci. A z ociepleniem kamienic jest problem – wiele z nich jest objętych ochroną konserwatorską i ingerencja w elewację jest utrudniona, albo wręcz niemożliwa. Pewnym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian od środka, ale to rozwiązanie również bywa kłopotliwe. Niewłaściwie wykonane może spowodować jeszcze większe problemy z wilgocią.

Tutaj z pomocą może przyjść odpowiedni system ogrzewania, czyli ogrzewanie ścienne. Polega ono na zamontowaniu specjalnych grzejników na ścianach i pokrycie ich tynkiem (lub systemem suchej zabudowy). Takie ogrzewanie nie zajmuje miejsca i zapewnia korzystny rozkład temperatur. I co ważne w tym przypadku – likwiduje problem „zimnych” i wilgotnych ścian – ogrzewana ściana jest jednocześnie osuszana. Ponadto ogrzewanie ścienne nie przesusza powietrza i nie powoduje unoszenia się kurzu (co jest problemem przy tradycyjnych grzejnikach).

– Ogrzewanie ścienne jako jedyne nie wprowadza wilgoci w ściany, a wręcz je osusza. Jest to typowe ogrzewanie płaszczyznowe, tak samo ekonomiczne jak bardziej popularne ogrzewanie podłogowe. Wyróżnia je dostawa energii cieplnej "od" przegrody zewnętrznej, a nie jak w przypadku wszystkich innych systemów grzewczych, "do" przegrody zewnętrznej. – tłumaczy dr Karolina Kurtz z Politechniki Szczecińskiej.

Dowiedz się więcej o: Ogrzewaniu ściennym - grzejnikach podtynkowych

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: 3THERMO

Polecamy Ci również

Zobacz także