Jak przygotować ścianę do malowania?

Jak przygotować ścianę do malowania?

Ryszard FryRyszard Frycowskicowski, Doradca Techniczny marki Tikkurila

Jeśli w kilka tygodni po malowaniu farba na ścianach pęka i łuszczy się, powodem może być niewłaściwie położona warstwa gruntująca. To od niej zależy trwałość powłoki malarskiej.


Wytrzymała powłoka malarska, która przetrwa wiele sezonów eksploatacji, to nie tylko zasługa dobrej farby. Pod mocną powłoką malarską musi się kryć jeszcze mocniejsze podłoże, które zapewni trwałość wymalowania, pozwoli też zaoszczędzić na ilości zużytej farby i skrócić czasu remontu. Dlatego tak ważne przed malowaniem powierzchni ścian jest ich gruntowanie.

Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża, zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej. Preparaty gruntujące tworzą również barierę wodoodporną w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza.

Zanim jednak przystąpimy do gruntowania powierzchni ścian w nowo wybudowanych mieszkaniach, muszą one przejść etap "sezonowania" – odpowiedniego przygotowania podłoża. Polega to na "związaniu" się podłoża, które musi osiągnąć odpowiednie parametry mechaniczne. Podłoże musi też wyschnąć, czyli oddać wilgoć technologiczną. Dopiero po tym etapie, który może trwać od kilku dni do 4-5 tygodni od momentu wykonania podłoża, możemy przejść do oczyszczenia powierzchni ścian. Czyste powierzchnie to nie tylko gwarancja ich lepszej impregnacji gruntem, ale także optymalnej przyczepności farby w ostatniej fazie prac malarskich.

Do gruntowania przygotowanych powierzchni wybierzmy właściwy preparat. Na rynku dostępne są farby gruntujące oraz grunty transparentne. Ważne jest aby używać gruntów zalecanych przez producenta pod daną farbę np. akrylową. Mamy wtedy pewność, że preparat jest odpowiednio dopasowany chemicznie i stworzy spójny system z farbą i nawierzchnią.

malowaniemalowanie

Z przygotowania podłoża nie należy rezygnować także w przypadku remontu ścian ze starą powłoką malarską. Dodatkowy czas poświęcony na proces przygotowania powierzchni malowanych zapewni optymalną przyczepność dla farby nawierzchniowej, a więc w efekcie trwałość powłoki.

Gruntowaniu podlegają wszystkie podłoża malowane farbami dyspersyjnymi (tj. akrylowymi czy lateksowymi). Są to: płyty kartonowo-gipsowe, tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, gładzie i szpachlówki gipsowe, polimerowe i mineralne, tapety papierowe i z włókna szklanego oraz płyty drewnopochodne.

Właściwe przygotowanie podłoża i gruntowanie przed ostatecznym malowaniem przynosi wiele korzyści:

 • brak odspojeń farby nawierzchniowej na styku kolorów przy odrywaniu z taśmy malarskiej,
 • wyrównanie chłonności podłoża,
 • nadanie równego tła kolorystycznego malowanej powierzchni,
 • zwiększenie wydajności farby nawierzchniowej, a tym samym obniżenie kosztów malowania,
 • ułatwienie prac malarskich.

Najczęstsze problemy przy niewłaściwie przygotowanym podłożu:

 • odspajanie się farby nawierzchniowej,
 • nakładanie większej ilości warstw farby nawierzchniowej,
 • gorsze krycie farby nawierzchniowej, obniżenie zakładanej przez producenta wydajności,
 • powstawanie smug na farbie nawierzchniowej.

Cała sztuka tkwi we właściwie przeprowadzonym procesie przygotowania do malowania. Powierzchnie ścian i sufitów należy:

 

 • wysezonować (nowe),
 • oczyścić z pyłu po szlifowaniu, kurzu, brudu, tłustych plam,
 • zagruntować preparatem lub farbą gruntującą, właściwymi dla danej farby nawierzchniowej.
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Tikkurila

Polecamy Ci również

Zobacz także