Najczęstszą przyczyną powstawania zagrzybienia w domu jest brak lub niewystarczająca wentylacja pomieszczeń. Warunek konieczny to wilgoć w mieszkaniu - w suchym środowisku grzyby nie wegetują.
Dlatego najłatwiej „wyhodować” pleśń w łazience i kuchni, gdzie wilgoci nie da się uniknąć. Wilgoć w połączeniu z nienajlepiej działającą wentylacją i niechciany lokator na ścianie lub suficie gwarantowany. Jeśli zagrzybienie pojawi się, trzeba z nim walczyć szybko i bezwzględnie, bowiem stanowi realne zagrożenie dla zdrowia domowników. Warto jednak pamiętać, że skuteczne zwalczenie grzybów jest możliwe wyłącznie po usunięciu przyczyny jego wystąpienia. Jeśli zlikwidujemy zagrzybienie nie poprawiając wentylacji, problem szybko powróci.Grzyby na ścianach potrafią pojawić się nawet w nowym budownictwie. Wystarczy, że deweloper nieprawidłowo wykona izolację przeciwwilgociową np. dachu czy izolację termiczną ścian i powstają tzw. mostki termiczne. Na chłodniejszych elementach konstrukcji skrapla się para wodna, a w rezultacie dochodzi do zawilgocenia, które jest bezpośrednią przyczyną powstawania zagrzybienia.
Zaczyna się od zapachu
Ściany budynków mieszkalnych najczęściej atakują pleśnie z rodzaju Aspergillus niger, Aspergillus terreus, Paecilomyces variotii, Penicillium funiculosum oraz podstawczaki należące do klasy Basidiomycetes. Zaczyna się zazwyczaj niewinnie - charakterystycznym, niezbyt przyjemnym zapachem. Na ścianach jeszcze niczego nie widać, ale pojawienie się „ziemistego” zapachu w domu powinno być sygnałem alarmowym. Najczęściej jednak nie zwracamy na niego uwagi przekonani, że to tymczasowe. Tak dzieje się do czasu, aż zauważymy, że tynk odpada, a na ścianach za meblami widać szaro-zielone plamy i narośla. Najbardziej niebezpieczny i jednocześnie najczęstszy jest atak pleśniowców. Zagrzybienie ma postać czarnego nalotu. Z zagrzybieniem tego typu trzeba walczyć jak najszybciej, gdyż pleśniowce są szkodliwe dla zdrowia - wywołują nudności, bóle i zawroty głowy, alergie, zaburzenia układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach mogą powodować astmę i grzybicę płuc.
Grzyby rujnują jednak nie tylko zdrowie domowników. W równym stopniu są szkodliwe dla domu. Niszczą spoiny między cegłami, powodują łuszczenie farb i odpadanie tynków. Ich największym „przysmakiem” jest drewno. W krótkim czasie potrafią doprowadzić do całkowitego zmurszenia konstrukcji nośnej drewnianego domu, co stanowi zagrożenie katastrofą budowlaną.
Zwalczanie inwazji
Teoretycznie, aby doszło do zagrzybienia mieszkania, musi dojść do zakażenia, czyli przeniesienia do wnętrza zarodników grzybów. W praktyce jest to niezwykle łatwe, gdyż zarodniki grzybów pleśniowych są wszędzie wokół nas. Można je wnieść do domu wraz z drewnem do kominka czy na butach. W mieszkaniu, w którym jest ciepło i wilgotno znajdują idealne warunki rozwoju. Problemowi można spróbować zapobiegać już podczas prac wykończeniowych, przed malowaniem pokrywając ściany środkami zapobiegającymi i hamującymi rozwój grzybów. Na polskim rynku najpopularniejsze to Izohan GRZYBOCHRON i Bolix PRO. Gdy jednak doszło do inwazji mikrobiologicznej, trzeba wypowiedzieć grzybom wojnę.
Aby skutecznie zwalczyć zakażenie, przede wszystkim należy usunąć przyczynę - zlikwidować mostki termiczne, usprawnić wentylację, a tym samym obniżyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Następnie można zabrać się za mechaniczne usuwanie grzybów - zaatakowane powierzchnie trzeba dokładnie zeskrobać i wyszorować przy pomocy twardej szczotki, wodą z dodatkiem środka zawierającego związki chloru, mającego silne działanie dezynfekujące (np. Domestos, wybielacze do tkanin na bazie chloru itp.). Po spłukaniu i dokładnym wyschnięciu, ściany trzeba pomalować (pędzlem, bądź pistoletem natryskowym) jednym z preparatów grzybobójczych dostępnych powszechnie na rynku, takich jak Izohan GRZYBOSTOP, Atlas Mykos, Pufas czy CT 99. Malowanie preparatem grzybobójczym należy przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie, aby środek dokładnie spenetrował zagrzybioną powierzchnię. Po zupełnym wyschnięciu, ściany można wyrównać i malować. Do zagrzybionych powierzchni polecane są gładzie i farby akrylowe, najlepiej oznaczane przez producentów jako zapobiegające rozwojowi grzybów. Podczas prac z preparatami grzybobójczymi należy pamiętać, że są to środki toksyczne - pracować warto w maseczce i rękawiczkach ochronnych.
papuas
trzeba wypróbować
papuas
jeszcze jeden
koronaozon
Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia pomieszczeń i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych. Ozonowanie pozwala oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian, likwiduje i oczyszcza powietrze z zarodników grzybów i pleśni. Ozonowanie to niezawodna dezynfekcja i odgrzybianie pomieszczeń, jak i oczyszczanie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju.
Zapraszamy na koronaozon.pl ? profesjonalne ozonatory i instalacje do ozonowania, referencje placówek naukowych i zakładów przemysłowych potwierdzające deklarowaną wydajność.
pokoe
Sprawdzony sposób to śnieżka na zacieki i plamy. Bez zrywania starej farby, więc szybciutko po grzybie.
Enerbau
Jeszcze nikomu samą farbą nie udało się zlikwidować grzyba w domu!!!
Najpierw należy ustalić przyczynę, a dopiero potem szukać środków do jej likwidacji.
junon
podstawą jest dobre osuszenie ścian.kiedy ściana jest bardzo zawilgocona warto zastosować osuszacz. najlepiej oczyścić takie miejsce, zdezynfekować impregnatem grzybobójczym i odkryć co jest przyczyną zagrzybienia. może zła wentylacja? jest specjalna farba "Kuchnia łazienka" ze Śnieżki, która zawiera biobójcze srebro i ma wzmocnioną odporność na wilgoć. dobrze się sprawdza w takich przypadkach
nata23
tez myślę,że osuszacz to dobra opcja, mam za sobą doświadczenia z usuwaniem grzyba za pomocą takiego sprzętu - http://www.destra.com.pl/wynajem-sprzetu.xhtml ale i tak aby nie nawracał, trzeba zlikwidować przyczynę, niezależnie od tego, czy to nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna ( u mnie tak było) czy okna czy coś jeszcze innego
wojtek123456789
Zdecydowanie ozonowanie jest najlepszą metodą, bo najdokładniejszą, ozon wnika nawet w małe szczeliny i usuwa zanieczyszczenia. Kiedy w moim mieszkaniu pojawił się grzyb to wezwałem ekipę airozone i pozbyli się problemu raz na zawsze/.
omel33
Jeśli chodzi o skuteczne pozbycie się grzyba, to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest ozonowanie. W Warszawie taką usługę może wykonać dla Ciebie firma Airozone i z tego co wiem to robią to na prawdę profesjonalnie więc warto byłoby się do nich odezwać