Jak pielęgnować płytki ceramiczne?

Różne rodzaje płytek, np. płytki ceramiczne i gresowe wymagają innej pielęgnacji.

Płytki szkliwione
Płytki ceramiczne nie wymagają woskowania, olejowania czy polerowania. Nie wnika w nie brud ani wilgoć. To świetne rozwiązanie dla alergików. Często zmywane zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów, które mogą uczulać.

Pamiętajmy jednak o tym, że tuż po położeniu płytek należy zetrzeć resztki kleju. Pozostałości zaprawy, fug czy wapna lepiej usunąć od razu specjalnymi środkami. Stosuje się w tym celu preparaty o lekko kwaśnym odczynie, które następnie zmywa się czystą wodą. Podczas aplikacji należy uważać, żeby nie nałożyć ich na fugę, gdyż w ten sposób można ją naruszyć. Codzienna pielęgnacja płytek szkliwionych polega na przetarciu ich szmatką lub mopem zwilżonym wodą z detergentem – ta prosta czynność przywróci im blask. Miejsca silnie zabrudzone czyści się specjalnymi środkami do wywabiania plam. Wchodzą one w reakcję chemiczną z zabrudzeniem np. pieniąc się i powodując zniknięcie plamy lub pomagają mechanicznie wywabić plamę za pomocą środków ściernych.

Płytki gresowe
Gres jest mało nasiąkliwy (bardziej nasiąkliwy jest gres polerowany, gdyż proces polerowania otwiera pory zasklepione podczas procesu wypalania), dlatego pielęgnacja płytek o powierzchni naturalnej jest wyjątkowo prosta. Gres polerowany łatwiej ulega zabrudzeniom i zarysowaniom, w które może wnikać brud i wilgoć. Odpowiednia pielęgnacja płytek zapewnia intensywność kolorów i podkreśla ich wzorzystą powierzchnię.

Tak jak w przypadku płytek szkliwionych, po położeniu gresu powinniśmy dokładnie umyć płytki, by pozbyć się resztek kleju czy fug. Stosuje się do tego środki lekko kwasowe, które zmywa się czystą wodą.

Gres polerowany można zabezpieczyć przed wnikaniem w odkryte mikropory brudu przy pomocy środków impregnujących do tego rodzaju płytek. Nanosi się je na całą powierzchnię, pozostawia do wyschnięcia a następnie poleruje. Zaleca się jednak ostrożność w przypadku impregnacji takiej podłogi na własną rękę, gdyż mogą. Warto skonsultować działanie każdego zakupionego środka ze sprzedawcą, ponieważ przy nieumiejętnej impregnacji mogą wystąpić trudne do usunięcia przebarwienia.

Zakonserwowany gres zmywa się wodą ze zwykłym detergentem i starannie osusza. Lepiej jednak użyć do zmywania szczotki niż szmatki, gdyż może ona wcierać brud w otwarte mikropory. Trwałe zabrudzenia eliminuje się przy pomocy wywabiaczy, które nakłada się bezpośrednio na plamę i zmywa wilgotną gąbką.

Gres naturalny nie wymaga konserwacji ochronnej, gdyż proces wypalania zamyka mikropory i zabezpiecza powierzchnię płytek przed wnikaniem wilgoci oraz brudu. Takie płytki można zmywać przy pomocy środków do czyszczenia powierzchni kamiennych. Silne zabrudzenia usuwa się przy pomocy środków odtłuszczających, które po zastosowaniu należy staranie zmyć.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Zbigniew Gutowski

Źródło: Ceramstic

Zdjęcia: afriklinks.org, bs2h.com

Polecamy Ci również

Zobacz także