Jak ozdobić ścianę?

Grzegorz Woźniak, Akademia Technik Malarskich Proste efekty dekoracyjne można uzyskać samodzielnie z zastosowaniem odpowiednich farb. Poniżej opisujemy jak to zrobić.

Jak ozdobić ścianę? - zdjęcie 1Dotychczas produkt nie był postrzegany jako farba do ozdabiania ścian, tymczasem daje możliwość stworzenia wielu interesujących wzorów.

Akrylit PW 3000 jest farbą z 3 klasy odporności na szorowanie na mokro wg normy PN EN 13300, dzięki czemu możemy bez żadnej obawy czyścić ściany z wszelkich zabrudzeń.

Ponadto jest to emulsja akrylowa, która ma dużą elastyczność i dlatego jest polecana między innymi na takie podłoża jak płyty gipsowo-kartonowe. Co ciekawe, produkt występuje w systemie kolorowania Color Pro, który pozwala na uzyskanie pełnej kolorystki barwienia farb w najmodniejszych kolorach używanych w architekturze.

Przygotowanie podłoża
Zakładając, że podłoże, na którym będziemy tworzyć efekt dekoracyjny, jest surowe, powinniśmy najpierw zastosować grunt dyspersyjny Akrylit Grunt 3000, rozcieńczony 1:4 z wodą. Nakładamy go za pomocą wałka z krótkim, miękkim włosiem (np. Dekoral Gold – Mikrofibra). Po wyschnięciu gruntu malujemy podłoże farbą Akrylit PW 3000 w jednolitym kolorze (np. za pomocą wałka Mikrofibra), w celu uzyskania podkładu kolorystycznego pod efekt dekoracyjny.

nakładanie białej farbynakładanie farby brązowejefekt gotowy

Efekt Circle

 1. Na wyschnięty podkład kolorystyczny nakładamy białą farbę Akrylit W lub Akrylit PW 3000 za pomocą wałka gąbkowego wcześniej przygotowanego, tzn. pościskanego miejscowo gumkami recepturkami. Tworzymy wzór kół połączonych ze sobą.
 2. Następnym etapem jest podkreślenie wcześniej namalowanych kół w ten sam sposób, lecz innym kolorem – brązem.
 3. Gotowy efekt.

Narzędzia do wykonania efektu – wałek gąbkowy (pościskany miejscowo gumką recepturką).

nakładanie miejscowe białej farbynakładanie ciemniejszej farbymalowanie pojedynczych liniimalujemy kontury

efekt końcowyEfekt Dmuchawce

 1. Na wyschnięty podkład kolorystyczny za pomocą pędzla okrągłego nakładamy miejscowo (tepujemy) białą farbą akrylową Akrylit W lub Akrylit PW 3000.
 2. Następnie nakładamy ciemny kolor farby na wcześniej nałożony biały kolor (również poprzez punktowe dotykanie ściany).
 3. Kolejnym etapem jest malowanie pojedynczych linii (gałązek) za pomocą cienkiego pędzelka.
 4. Na koniec podkreślamy poszczególne elementy za pomocą kontura do farb w kolorze srebrnym.
 5. Gotowy efekt.

Narzędzia do wykonania efektu:

 • pędzel pierścieniowy
 • mały pędzelek
 • kontur malarski
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: Akademia Technik Malarskich

Polecamy Ci również

Zobacz także