Jak oszczędzać przy budowie domu?

0
Dom jednorodzinny to marzenie wielu ludzi
Najważniejszą kwestią podczas planowania budowy jest przede wszystkim dobre oszacowanie, jakie będą rzeczywiste koszty budowy domu.

Własny dom to dla wielu osób nie tylko spełnienie marzeń, lecz przede wszystkim gwarancja spokoju i odpoczynku. Odpowiednie przygotowanie się do budowy spowoduje, iż realizacja zakładanego projektu przebiegnie sprawnie, a rezultat końcowy będzie spełniał oczekiwania.

Najważniejszą kwestią podczas planowania budowy jest przede wszystkim dobre oszacowanie, jakie będą rzeczywiste koszty budowy domu. Często różnice między fazą projektową, a wykonawczą wynoszą nawet kilkadziesiąt procent, co może przyczynić się do patowej sytuacji w trakcie prac. Przewidzenie nietypowych sytuacji, które mogą się zdarzyć na każdej budowie jest trudne i często niewykonalne, dlatego trzeba liczyć się z przekroczeniem budżetu. Efektem braku funduszy w wyniku złego planowania i niezachowania odpowiednich rezerw zazwyczaj jest wstrzymanie prac.
Alternatywą dla szukania oszczędności w trakcie budowania domu wydaje się być ich szukanie jeszcze w fazie projektowania. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie w każdym możliwym miejscu w perspektywie następnych kilku lat może okazać się fatalne w skutkach. Planując budowę domu, warto zatem przyjąć zasadę: oszczędności? Tak, jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku.

To Cię zainteresuje: Remont mieszkania - formalności

Działka budowlana

Spora cześć wydatków związanych z budową domu to zakup działki. Najczęściej wybierane są uzbrojone działki budowlane, posiadające plan zagospodarowania i doprowadzone wszystkie media. Koszt takiej ziemi, w zależności od regionu kraju jest różny i wynosi od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset za m².

Firmy wykonawcze

Dalszych oszczędności można szukać podczas wyboru firm, które zbudują i wykończą dom.
W prasie i pozostałych mediach informacyjnych często ogłaszają się przedsiębiorstwa, specjalizujące się w konkretnych czynnościach, zatem znalezienie optymalnych zleceniobiorców nie będzie trudne. Rozpiętości cenowe często sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w związku z czym poświęcenie czasu na dokładne zapoznanie się z ofertami kilku ewentualnych wykonawców może przynieść dodatkowe oszczędności. Jednak z całą pewnością wybieranie tych, którzy są najtańsi nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo niska cena może iść w parze z równie niską jakością wykonania. Najlepiej gotowy projekt domu wraz z dokładnie określonymi uwagami i sugestiami przekazać do wyceny kilkunastu firmom i wybrać tą, która zaproponuje najlepszą ofertę. Nie należy również zapominać o uzyskaniu informacji odnośnie ewentualnych kosztów dodatkowych (np. firma nie dysponuje własnym ciężkim sprzętem i trzeba będzie go wynająć).

Przeczytaj: Substancje szkodliwe w domu

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także