Jak odnowić elewację?

Lidia MisiunaLidia Misiuna, Röben

Z pomocą cegieł elewacyjnych w wielu dostępnych na rynku kolorach możemy odświeżyć elewację budynku i nadać jej inny wygląd.

Ciekawe bryły budynków w krajach basenu Morza Śródziemnego zaskakują nas dynamiką barw i kształtów. Ten styl wyróżniają oryginalne zestawienia kolorystyczne i swoboda. W tej architekturze znaczącą rolę odgrywa kolor – elewacje w mniej lub bardziej intensywnych odcieniach żółtego czy  pomarańczowego oddają słoneczny klimat tych rejonów. Oferowana przez producentów ceramiki budowlanej szeroka gama cegieł licowych lub klinkierowych stwarza wiele możliwości tworzenia oryginalnych wzorów elewacji.

Wybierając elewację domu możemy np. zdecydować się na zestawienie ze sobą różnych wzorów i kolorów cegieł. Nieregularne rozmieszczenie cegieł o różnych kolorach tworzy oryginalny efekt wizualny, przełamujący rutynę jednobarwnych elewacji.

cegły cegły cegły

Gdy już zdecydujemy się na kolor i wzór cegły, pozostaje nam jeszcze decyzja co do wyboru właściwego wiązania cegieł w murze oraz zastosowania odpowiedniego koloru spoiny. W zależności od tego, czy na zewnątrz muru są widoczne wozówki (dłuższe krawędzie cegły), czy też główki (krawędzie krótsze), układane na przemian warstwy muru nazywa się wozówkowymi lub główkowymi. Ze względu na wytrzymałość całej konstrukcji, a także dla urozmaicenia efektu wizualnego, często stosuje się wiązania z przesunięciem o połowę lub ćwierć długości cegły w poszczególnych warstwach.

Najczęściej spotykane wiązania w elewacjach to wiązania wozówkowe średnie lub dźwigające, gotyckie oraz wendyjskie, różniące się między sobą rozmieszczeniem główek i wozówek. Wpływ na wygląd elewacji ma również kolor zastosowanej spoiny, która nie tylko utrwala i wiąże konstrukcję elewacji, ale również pomaga wyeksponować kolorystykę użytej cegły. Wybierając spoinę o jasnej lub ciemnej barwie, możemy rozświetlić lub przyciemnić ścianę muru oraz podkreślić wybrany wzór związania.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także