Jak ochronić fundamenty przed wilgocią?

Każdy dom - czy to z piwnicą, czy bez - trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Woda może dostawać się do materiału budowlanego z opadów atmosferycznych oraz z gruntu przylegającego do muru (chociaż w sposób mało widoczny).

Izolacje powinny chronić przed niszczącym działaniem wody przesiąkającej wzdłuż ścian lub podciąganej kapilarnie oraz przed wysoką wodą gruntową. Wilgoć jest bardzo niebezpieczna i powoduje wiele szkód:

  • osłabienie izolacji cieplnej, a co za tym idzie zwiększenie rachunków za ogrzewanie;
  • niszczenie muru spowodowane ciągłym kontaktem z wodą oraz zamarzaniem i odmarzaniem wody podczas zimy, kiedy temperatury są przez długi czas ujemne;
  • rozwijają się grzyby i pleśń – ich obecność może powodować choroby alergiczne, choroby układu kostnego, oddechowego, skóry, a czasami zwiększają możliwość wystąpienia chorób nowotworowych.

Woda niszczy materiały budowlane, ponieważ rozpuszczafundamenty domuniektóre ich składniki i ma właściwości korodujące. Procesy te przyspieszane są przez agresywne związki chemiczne, które występują w atmosferze i gruncie. Znajdujące się w wodzie sole mineralne przedostają się do muru, krystalizują w porach i naczyniach kapilarnych materiału ceramicznego,powodując rozsadzanie ciasnych przestrzeni krystalizacji (niszczą materiał budowlany). Skutki widoczne są gołym okiem – tynki odpadają, pękają i złuszczają się powłoki malarskie, fragmenty muru wykruszają się.

W murze znajdują się sole higroskopijne, które pochłaniają wilgoć z powietrza i przekazują wodę do muru. Doprowadza to do zawilgoceń w różnych, nawet odległych miejscach. Efekty zawilgocenia są takie same jak poprzednio. Sole higroskopijne mogą wykonać nieskończenie wiele cykli pochłaniania i oddawania wody.

Przewody wentylacyjne, kominowe i elektryczne, rury oraz inne niejednorodności konstrukcji mogą pozwalać na przenikanie wilgoci. Najgroźniejsze są oczywiście rury prowadzące wodę - gdy są nieszczelne do ścian przedostaje się duża ilość wody z zawartymi w niej solami i innymi związkami chemicznymi.

Dom podpiwniczony czy nie?
Decydując się na budowę domu trzeba podjąć decyzję czy będzie on podpiwniczony, czy też nie. Jest to ważne, jeśli chcemy uniknąć problemów z wilgocią, ponieważ nie wystarczą starannie i solidnie wykonane izolacje. Głównym kryterium jest poziom wody gruntowej. I tak, jeśli jest on wysoki (płytko pod powierzchnią znajduje się woda), to lepiej zrezygnować z domu z piwnicą. Oczywiście można, ale niezbędne jest wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej, czyli szczelnej wanny, odpornej na napór wody gruntowej. Jest to jednak kosztowne. Za domami niepodpiwniczonymi przemawia jeszcze to, że koszt ich budowy jest dużo tańszy od domów z piwnicami.

izolacja przed wilgociąDom bez piwnic
Skuteczna ochrona przed wilgocią to przede wszystkim prawidłowe wykonanie izolacji poziomej, która zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody przez ściany. Jeśli dom będzie budowany na gruntach przepuszczalnych o poziomie wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia fundamentów, to izolacją poziomą odcina się podziemne części budynku na wysokości 15-30 cm nad terenem. W gruntach nieprzepuszczalnych trzeba wykonać jeszcze izolację poziomą przeciwwodną na ławach fundamentowych, a jeśli teren jest nachylony w stronę budynku - w poziomie ław fundamentowych potrzebny jest poziomy drenaż opaskowy wokół budynku lub od strony napływu wody. Izolacje wykonuje się najczęściej z folii PVC grubości minimum 0,3 mm (nie może to być zwykła cienka folia) lub dwóch warstw papy na lepiku.

W domach bez piwnic wykonuje się także izolację pionową fundamentów. Zapobiega ona przedostawaniu się wilgoci do ław fundamentowych i wnętrza budynku. Wykonuje się ją na ścianach fundamentowych do głębokości przemarzania gruntu, łącząc ją w izolację poziomą ścian oraz izolację podposadzkową.

Izolacje pionowe wykonuje się najczęściej w postaci powłok:

  • nakładanych na gorąco lepików asfaltowych bez wypełniaczy lub asfaltów izolacyjnych JW-80, JW-100 i asfaltu przemysłowego PS-70,
  • nakładanych na zimno izolacyjnych preparatów rozpuszczalnikowych, lepików asfaltowych, emulsji asfaltowych lub asfaltowych past emulsyjnych.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także