Jak dobrać wygodne narożniki do salonu?

0
Jak dobrać wygodne narożniki do salonu?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dobrać narożnik do salonu, albo czym różni się narożnik lewy od prawego. Na wszystkie najważniejsze pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?

Wiele osób ma spotyka się z problemem jak odróżnić narożnik lewy od prawego. Chodzi oczywiście o nazewnictwo stosowane przez producentów meblowych. Dzięki prawidłowym informacjom będziesz mógł sprawniej i bardziej świadomie rozmawiać w sklepie z obsługą o meblach, których potrzebujesz do swojego domu. Najprostszym sposobem jest wyobrażenie sobie graficznego odwzorowania wyglądu narożników na podstawie wyglądu liter L (jak lewy) i P (jak prawy). Stań równo przed ścianą (albo wyobraź to sobie), a następnie kartkę z narysowaną literą połóż na podłodze. Teraz obróć ją tak, żeby najdłuższy prosty odcinek znaku był ustawiony równolegle do ściany, a “brzuszek” od litery “P” lub krótszy odcinek (od “L”) były skierowane w Twoją stronę. Kształt litery “L” symbolizuje teraz symboliczny kształt narożnika lewostronnego - lustrzane odbicie kanapy będzie narożnikiem prawostronnym. Jeżeli patrzyłeś na literę P narysowaną na kartce, to jej “brzuszek” może symbolizować analogicznie krótszą część kanapy i jej kształt. Jeżeli jest ci ciężko wyobrazić to sobie bez korzystania z kartki, a potrzebujesz tych informacji podczas wybierania narożnika w sklepie - najlepiej zabierz ze sobą małą karteczkę i skorzystaj z opisanego sposobu.

Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny?

Prawidłowy dobór wymiarów narożnika jest niezbędny, aby mebel zmieścił się w przeznaczonym dla niego miejscu. Warto przed zakupem zmierzyć, jakie maksymalne rozmiary może mieć kanapa w przeznaczonym dla niej miejscu. Dokonując pomiarów załóż kilka centymetrów zapasu. Chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że na przykład nie przewidziałeś mniejszej ilości miejsca w danym obszarze ze względu na listwy przypodłogowe. Wymiary narożników do salonu powinny być takie, aby ten nie zabierał całej dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu. Większość narożników U-kształtnych jest przeznaczonych do wykorzystania w pomieszczeniach o dużej ilości przestrzeni użytkowej. Podczas wybierania odpowiednich wymiarów weź również pod uwagę przeznaczenie kanapy. Jeżeli na przykład będzie to miejsce przeznaczone do seansów filmowych lepiej sprawdzi się narożnik prawy lub lewy (niż U-kształtny).

Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę?

Oprócz podstawowych kontroli, dzięki której dowiesz się czy narożnik zmieści się w pomieszczeniu, warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka innych wymiarów. Bardzo ważna jest wysokość całości. Jeżeli kanapa ma zostać postawiona w mieszkaniu, w którym sufit nie jest prosty, a zamiast tego są skosy - koniecznie sprawdź czy ściana nie będzie utrudniała postawienia narożnika, lub korzystania z niego. Jeżeli takie ograniczenia nie dotyczą cię - warto zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość oparć. Chodzi o to, aby każdy domownik siadając mógł czuć się komfortowo. Najlepiej, aby ostateczne rozmiary były dobrane w taki sposób, aby najwyższy mieszkaniec czuł się komfortowo. W tym wypadku ważna jest długość głównej części narożnika oraz wysokość oparć.

Funkcja spania w narożnikach do salonu 

Wiele klientów sklepów meblowych zastanawia się, jaki narożnik do codziennego spania

najlepiej dobrać, aby najlepiej spełniał swoje funkcje. Dobrze, aby narożnik wymiary miał tak dopasowane do wysokości jego użytkowników, aby każdy z nich (oddzielnie) mógł swobodnie położyć się i na przykład uciąć popołudniową drzemkę. Jeszcze ważniejsze jest odpowiednie dopasowanie wymiarów narożnika, jeżeli ma on również pełnić rolę miejsca do spania dla gości domu lub tym bardziej stałe miejsce do spania dla domowników. Wymiary narożników przeznaczonych do spania charakteryzują się zazwyczaj dopasowane do wygodnego snu dla dwójki osób. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które lubią gościć podróżnych i rodzinę z daleka we własnym domu. Zazwyczaj taka kanapa jest rozkładana, a wewnątrz znajduje się miejsce na czystą pościel.

Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu

Warto zastanowić się jaki narożnik do salonu najlepiej sprawdzi się w twoim domu. Kanapa powinna być tak dopasowana, aby nie zabierała większości powierzchni pomieszczenia. Takie ustawienie spowodowałoby optyczne zmniejszenie salony i zmniejszyłoby komfort jego użytkowania. Dobór odpowiednich wymiarów powinien opierać się w pierwszej kolejności na możliwościach fizycznych salonu (czy fizycznie dana kanapa zmieści się w wybranym miejscu) oraz na jego praktycznych aspektach. Chodzi o to, aby domownicy mogli swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, aby była możliwość skorzystać również na przykład ze stolika na przekąski czy postawić szafkę z telewizorem.

Narożniki do salonu - w jakim stylu?

Narożnik na środku salonu nie powinien przytłaczać swoim wyglądem. Dobrze, aby był dopasowany do pozostałego wyposażenia w pomieszczeniu oraz w całym domu. Chodzi zarówno o kształt, jak i kolorystyczną stylistykę. Duży wybór narożników wysokiej jakości znajdziesz na stronie https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/sofy-i-narozniki/narozniki.html

Materiał obiciowy narożnika

Narożniki mogą posiadać obicia wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych materiałów na narożnik należą skóra, skaj, plusz, sztruks czy len. Jeżeli zastanawiasz się, jaki materiał na narożnik wybrać, zwróć uwagę przede wszystkim na praktyczny aspekt użytkowania - pokrycie powinno być odporne i łatwe do utrzymania w czystości.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także