Jak dobrać kolor ścian?

0
Kolor ścian
Zmieniając kolor w mieszkaniu weźmy pod uwagę funkcję użytkową pomieszczenia, jego wielkość i kształt.

Remontując mieszkanie chcemy odmienić i odnowić wnętrze. Prostą, ale znaczącą zmianą jest wprowadzenie koloru na ściany.

Wybierając kolory farb, warto na początku odrzucić barwy, które źle odbieramy, i zastanowić się, które wprowadzają nas w dobry nastrój. Weźmy pod uwagę funkcję użytkową pomieszczenia, jego wielkość i kształt. Każde z nich składa się z czterech ścian, sufitu i podłogi. Zdarza się, że wnętrze jest za długie, za wysokie, lub za krótkie. Ale jest na to rada. Trafnie dobrany kolor ścian powiększy, zmniejszy, lub zmieni proporcje pomieszczenia. Gdzie szukać inspiracji do tworzenia kolorowych wnętrz? Wystarczy rozejrzeć się wokół - natura to niewyczerpane żródło inspiracji kolorów. Przyroda podaje nam gotowe zestawy barw harmonijnie pasujących do siebie. Oto kilka wskazówek, jak poruszać się w sferze kolorów i jak należy je komponować we wnętrzach.

Zobacz: Kolor we wnętrzu - zasady doboru barw

Zmień proporcje wnętrza
Wnętrza jasne sprawiają wrażenie większych, ciemne wydają się mniejsze. Ciemny sufit - przy zachowaniu jasnych ścian - poszerzy pomieszczenie. Akcentowanie kolorystyczne naprzeciwległych ścian, da efekt zwężenia pomieszczenia.

Nastroje ukryte w kolorach
Biel jest kolorem uniwersalnym i daje bezpieczne tło wszystkim innym barwom w pomieszczeniu, sprawia wrażenie, że wnętrze jest przestronne. Pomaga się skupić, wywołuje wrażenie porządku i świeżości, ale jest kolorem chłodnym. Biel zmienia odcień pod wpływem działającego na nią światła i kolorów otoczenia. Kolor ten można zabarwić niewielką domieszką wybranego pigmentu, tworząc bardzo subtelny i chłodny odcień.

Kolor szary
jest bardzo popularny w nowoczesnych wnętrzach. Najczęściej zestawia się go ze szkłem, z prostymi, stalowymi i białymi elementami wyposażenia. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się w zestawieniu z bielą ceramiki łazienkowej, wydobywając jej estetykę. Odcienie szarości dobrze harmonizują z intensywnymi kolorami we wnętrzu, delikatnie je łagodząc. Są bardzo dobrym tłem dla roślinności i obrazów.

Kolor żółty pobudza do działania. Sprawdza się w kuchni i uprzyjemnia przyrządzenie posiłków. Pastelowe odcienie  żółci przywołują pogodę ducha, optymizm, pozwalają odpocząć i uczynić wnętrze przestronnym. Kolory czerwone i ich pochodne zmniejszają pomieszczenia, ale wzmacniają optymizm i pozytywną energię. Sprawdzą się w przedpokojach, klatkach schodowych, korytarzach. Są to kolory dla osób odważnych i lubiących bardzo wyraziste wnętrza. Kolory ziemi - wszelkie beże, brązy, kolory drewna, suszonych roślin, gwarantują poczucie ciepła i spokoju, a odcienie tych barw w zależności od nasycenia powiększają lub zmniejszają pokój.

Podobny efekt uzyskamy wybierając naturalne kolory zieleni i jej niezliczone odcienie, od subtelnych pistacji, oliwkę, do nasyconych barw roślin i drzew iglastych.  Barwy te uspakajają, relaksują , działają kojąco. Dobrze sprawdzają się w łazienkach, przedpokojach, ogrodach zimowych. W zależności od nasycenia żółci i błękitu, kolorów składowych zieleni, barwy te mogą być ciepłe lub chłodne. Barwy niebieskie, błękity, turkusy, szafiry, działają podobnie jak zieleń – kojąco. Skłaniają do zadumy i refleksji. Ale uwaga, zimne odcienie tego koloru mogą wpływać negatywnie na psychikę i budzić negatywne uczucie chłodu, samotności. Niebieski może się sprawdzić w sypialni, ale niekoniecznie w jadalni. Osoby pełne optymizmu, mogą pokusić się o czarne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu. Czerń dobrze współgra z innymi kolorami i podkreśla ich intensywność.

To Cię zainteresuje: Malowanie płytek w kuchni – alternatywa do skuwania płytek

O ton jaśnieszy
Pamiętajmy – wyraźne kolory na dużej powierzchni ściany wydają się ciemniejsze niż we wzornikach, z których korzystamy wybierając kolor. Dlatego warto kupić farbę o ton jaśniejszą od wybranej, jeśli mamy wątpliwości i obawiamy się, że nasz kolor może być za intensywny. Po wybraniu koloru, zastanówmy się jaką powierzchnię chcemy uzyskać, matową, czy z połyskiem. Do niektórych pomieszczeń lepiej zastosować farbę zmywalną, do innych matową. Rynek oferuje farby dające wysoki półmat, mat, lekki połysk i wyraźny połysk. Jeśli chcemy uzyskać kolor z fakturą musimy zastosować farby strukturalne.

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Dulux, jvd, Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także