Jak dbać o elewację domu – pielęgnacja i malowanie fasady

Malowanie elewacji
Przywrócenie odpowiedniego wyglądu elewacji nie jest trudne, a wybór odpowiednich środków zapewnia długotrwały efekt.

Elewacja naszego domu jest wystawiona na działanie różnych czynników zewnętrznych. Powodują one, że z czasem elewacja naszego domu przestaje wyglądać dobrze i pojawia się potrzeba jej odświeżenia.

Czysta elewacja

Elewacja naszego domu, najczęściej wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym, z czasem ulega zabrudzeniu. To, że osadzają się na niej różne zanieczyszczenia jest absolutnie normalnym zjawiskiem (dodatkowo przyczynia się do tego fakt, że faktura tynku nie jest gładka). Zabrudzenia najszybciej stają się widoczne przy zakończeniach parapetów, obróbkach blacharskich, balkonach itp. Problem zabrudzenia elewacji rozwiązuje… jej mycie.
Sposobem na czystą elewację jest okresowe mycie powierzchni ścian – ciśnieniowo lub ręcznie – wodą z dodatkiem specjalnego środka o właściwościach czyszczących i pielęgnacyjnych, który będzie w stanie usunąć z powierzchni kurz, a w razie potrzeby również silne zabrudzenia w postaci olejów i tłuszczów – mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

To Cię zainteresuje: Wybieramy kolor domu - jak dobrać kolor dachu, elewacji i dodatkowych elementów

Glony i porosty na elewacji

Poza brudem, na elewacji mogą się także pojawić zielone wykwity. To znak, że zadomowiły się na niej glony i porosty. Na ich występowanie szczególnie narażone są budynki (i ściany) zacienione, a także domy znajdujące się w okolicy, gdzie panuje wyższa wilgotność (teren zadrzewiony, bliskość zbiorników wodnych). Glony i porosty na elewacji nie tylko ją szpecą, ale także są zagrożeniem dla jej stanu technicznego.
Jednym z polecanych sposobów na pozbycie się zielonych nalotów jest stosowanie podczas czyszczenia, środka do usuwania grzybów i alg, a następnie przemalowanie elewacji farbą zawierającą w nowoczesne, bezpieczne biocydy, chroniące elewację przed nieproszonymi lokatorami – podpowiada Tomasz Jarzyna.

Kolor elewacji

Obecnie do wyboru mamy wiele kolorów farb elewacyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że są one barwione różnymi pigmentami. Pigmenty z kolei mają różną odporność na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, na które przecież fasada jest nieustannie wystawiona. Dlatego należy liczyć się z tym, że z czasem może dojść do zmian kolorystycznych. Szczególnie ciemne kolory są narażone na blaknięcie. Dlatego wybierając farbę elewacyjną, zwróćmy uwagę nie tylko nie tylko na jej kolor, ale także – jakość.
Dodatek specjalnych Cool Pigmentów powoduje że nawet ciemne czy głębokie kolory nie blakną i nie ulegają odbarwieniu, a – co najważniejsze – cały system ociepleń jest efektywnie chroniony przed skutkami nadmiernego nagrzania elewacji promieniami słonecznymi. Sprawiają one bowiem, że część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie ścian zewnętrznych jest odbijana, a temperatura ich powierzchni zostaje zredukowana – wyjaśnia Tomasz Jarzyna.

Polecamy też: Płytki włóknocementowe - na dach i elewację domu

Malowanie renowacyjne elewacji

Jeśli okresowe mycie elewacji nie pomaga (albo zaniedbaliśmy tej czynności) lub chcemy gruntownie odświeżyć fasadę, albo zmienić jej kolor – czas na malowanie.
Przed przystąpieniem do przemalowywania elewacji należy odpowiednimi środkami oczyścić powierzchnię z istniejących zanieczyszczeń, a następnie pomalować farbą na bazie takiej samej jak odświeżana powłoka. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej, którą można stosować na każdy rodzaj wyprawy – podpowiada product manager z firmy Baumit.
Samo malowanie elewacji nie jest trudne, pamiętajmy jednak, że to praca na wysokości i zadbajmy o bezpieczeństwo.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także