Inwestor zastępczy

0
Inwestor zastępczy

ekipa remontowaNie masz czasu na budowę domu – załatwianie formalności, szukanie materiałów budowlanych, doglądania inwestycji? Ktoś może cię wyręczyć.

Tajniki fachowej organizacji prac budowlanych nie zawsze są znane osobom planującym postawić dom. Oczywiście mogą one w ramach poszerzania horyzontów i zdobywania nowych doświadczeń posiąść pewną wiedzę w tym zakresie z książek, prasy, internetu, ale jest to po pierwsze czasochłonne, a po drugie niewystarczające, gdyż w tej branży sama teoria to zdecydowanie zbyt mało. Nadzorowanie budowy i organizowanie zaopatrzenia to także zajęcia wymagające wiele czasu, którego inwestor zazwyczaj nie ma w nadmiarze.
Z pomocą może przyjść inwestor zastępczy.

Inwestor zastępczy – to osoba zatrudniana do prowadzenia inwestycji
z ramienia inwestora głównego. Za odpowiednią opłatą przejmuje większą część jego obowiązków w tej dziedzinie. Inwestorem takim może być kierownik budowy, szef firmy wykonawczej, projektant lub inżynier budownictwa. Nie są do tego wymagane żadne szczególne uprawnienia ani dyplomy. Liczy się zmysł organizacyjny, doskonała znajomość zagadnień danego segmentu budownictwa oraz sumienność. Inwestor zastępczy, z obowiązków narzuconych przez taką rolę, odpowiada tylko przed inwestorem głównym (strategicznym). Zatrudniany jest na umowę-zlecenie i rozliczany zgodnie z warunkami tej umowy.


specjaliści budowlaniPrzykładowe obowiązki inwestora zastępczego:

  1. Zebranie dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę oraz załatwienie wszelkich formalności związanych z inwestycją.
  2. Przygotowanie lub tylko zatwierdzenie harmonogramu prac budowlanych.
  3. Zaopatrzenie budowy w materiały i niezbędny sprzęt.
  4. Podpisywanie umów z wykonawcami i podwykonawcami oraz wynagradzanie ich z puli inwestora głównego
  5. Koordynowanie poszczególnych prac i relacjonowanie przebiegu inwestycji inwestorowi głównemu.
  6. Czuwanie nad budżetem inwestycji, analizowanie kosztów, gromadzenie faktur i rachunków.
  7. Zorganizowanie podłączenia niezbędnych mediów na plac budowy.
  8. Dokonywanie wraz z kierownikiem budowy odbiorów poszczególnych etapów prac.
  9. Reprezentacja inwestora głównego przed urzędami, w tym przed sądem (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Ponadto inwestorowi zastępczemu możemy zlecić wybór biura projektowego oraz wstępny wytypowanie kilku projektów do rozpatrzenia i wyboru najlepszego. Może on zostać wyznaczony do znalezienia działki, wyszukania firmy wykonawczej, zatrudnienia podwykonawców, inspektora nadzoru. Inwestor pomaga też w finalizowaniu inwestycji. Jego rola kończy sie przeważnie
w momencie podpisania protokołu odbioru budynku. Z inwestorem trzeba podpisać szczegółową inwestycję. Powinien być w niej zawarty między innymi dokładny zakres pełnomocnictwa.

inwestor zastępczyGdzie szukać inwestora zastępczego?

Jak zwykle najkorzystniejsze jest uzyskanie namiarów na inwestora zastępczego od kogoś, kto korzystał już z jego usług i jest z nich zadowolony. Kontaktu z taką osobą można szukać poprzez biuro projektowe lub firmę wykonawczą. Z pomocą przyjdą branżowe serwisy internetowe publikujące ogłoszenia usługodawców związanych z budownictwem.

Ile to kosztuje?

Istnieje spora rozbieżność w kosztach takich usług, ponieważ różny bywa ich zakres. Można się spodziewać, że wynagrodzenie dla inwestora zastępczego pochłonie od 3 do 10% wszystkich kosztów poniesionych na inwestycję. Sposób wynagrodzenia zależy między innymi od czasu trwania budowy. Gdy zajmie to około roku, zapewne będziemy wypłacać inwestorowi zastępczemu miesięczne wynagrodzenie. Przy krótkich okresach budowy możliwe będzie wypłacenie całej sumy po dokonaniu odbioru. Trzeba się też liczyć z potrzebą wypłaty zaliczki.

Inwestor z firmy

Na ogół, gdy decydujemy się na zamówienie domu pod klucz, inwestorem zastępczym jest pracownik firmy, której zleciliśmy budowę. To człowiek oddelegowany do pilotowania tej inwestycji, zazwyczaj też pełniący funkcję kierownika budowy. Zanim więc zdecydujemy się na budowę we własnym zakresie, z wykorzystaniem pomocy inwestora zastępczego z zewnątrz, przemyślmy możliwość zamówienia domu w firmie projektowo-budowlanej. Może się okazać, że po zsumowaniu wszystkich kosztów, taka propozycja okaże sie tańsza.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Polecamy Ci również

Zobacz także