Inne sposoby izolacji termicznej

Wełna i styropian to dwa najpopularniejsze materiały. Od zawsze ze sobą rywalizują i raczej to współzawodnictwo nigdy się nie skończy.  Ale na rynku są też inne materiały ociepleniowe, nie tak popularne, ale tak samo dobre.

płyty pilśniowePłyty pilśniowe
Jest to materiał, który powstaje ze sprasowanych włókien drzew iglastych. W niektórych płytach włókna drzewne mogą być wiązane magnezytem. Najlepsze właściwości izolacyjne mają płyty o strukturze porowatej i małej gęstości (współczynnik przewodzenia ciepła λ dochodzi do 0,045 W/(m·K), dla gęstości 170 kg/m³. Ich grubość wynosi od 1,5 do 10 cm. Brzegi mają gładkie lub wyprofilowane tak, że można je łączyć na pióro i wpust. Polecane są do izolowania ścian, stropów i dachów. Do miejsc szczególnie narażonych na działanie wilgoci, najlepsze będą płyty nasączone środkiem hydrofobowym. Są one odporniejsze na wilgoć, a w wypadku kontaktu z wodą nie pęcznieją w takim stopniu co płyty zwykłe. Płyty pilśniowe mogą też być zaimpregnowane środkiem zapobiegającym porostowi grzybów domowych i pleśniowych.płyty pilśniowe
Z wilgocią dobrze radzą sobie również płyty bitumowane. Ich nasiąkliwość, w porównaniu z płytami zwykłymi, jest o około 30-45% mniejsza. Dlatego też warto je stosować na przykład pod wylewki betonowe. Środki hydrofobowe i impregnaty nie zmniejszają dyfuzyjności płyt, czyli nie ograniczają przepływu przez nie pary wodnej. W sprzedaży są nie tylko płyty jednowarstwowe, ale także te klejone z dwóch, lub kilku płyt. W takich „kanapkach” łączone są płyty o różnych właściwościach, np. twarde i porowate. Porowata płyta zapewnia dobrą izolacyjność, twarda – chroni ją przed uszkodzeniem. Płyty pilśniowe nie tylko zabezpieczają przed ucieczką ciepła z pomieszczeń, ale stanowią także dobrą izolację akustyczną. Pochłaniają dźwięki lub rozpraszają je, zapewniając komfort akustyczny w domu. Oprócz płyt sprzedawane są także maty termoizolacyjne z włókien drzewnych. Mają one mniejszą gęstość – 45 kg/m³ i lepszą izolacyjność cieplną - λ = 0,037 W/(m·K). Polecane są zwłaszcza do izolacji poddaszy.

pianka poliuertanowaPianka poliuertanowa
Wykonuje się z niej bezspoinowe izolacje natryskowe. Polecana jest szczególnie do robienia izolacji cieplnej na dachach i stropach. Pianka dobrze wypełnia izolowaną powierzchnię i jednocześnie wyrównuje wszelkie krzywizny lub ubytki w podłożu. Można ją nanosić na blachę, papę, beton i drewno. Taka warstwa termoizolacyjna jest lekka (około 2 kg/m²) i odporna na wodę. Pokryty  pianką dach płaski wystarczy pomalować farbą zawierającą filtr UV  i nie wymaga on już żadnego dalszego zabezpieczania. Pianką można pokryć również ściany zewnętrzne budynków, przed wykonaniem elewacji z sidingu. Jest to wówczas alternatywny sposób na termorenowację starego domu. Pianki nie nanosi się samodzielnie. Do prac izolacyjnych trzeba zatrudnić fachowców z odpowiednim sprzętem.

Płyty poliuretanowe
Płyty te są one sztywne, wytrzymałe na ściskanie, lekkie (1 m³ waży 30 kg). Mają sporą gęstość, a mimo to ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,028 W/(m·K). Charakteryzują się niewielką nasiąkliwością – poniżej 0,5%. Brzegi płyt wyprofilowane są tak, że można je łączyć na zakład lub na pióro i wpust. Ich grubość wynosi od 2 do 12 cm. Płyty poliuretanowe nadają się do izolowania dachów płaskich i pochyłych, poddaszy, tarasów, ścian fundamentowych oraz podłóg ogrzewanych i nieogrzewanych. Mogą być obustronnie laminowane folią aluminiową lub włókniną szklaną. Produkowane są takżewarstwy korka płyty połączone z płytą gipsowo-kartonową. Są one stosowane do ocieplania i wykańczania domów od wewnątrz.

Korek
Z korka wykonuje się przeważnie elementy wykończenia wnętrz - panele podłogowe lub boazeryjne. Jako materiał termoizolacyjny jest on mniej popularny. Dzieje się tak pewnie dla tego, że jego cena pozostaje wciąż dosyć wysoka. Z korka produkowane są płyty termoizolacyjne grubości od 2 do 32 cm, lub granulat. Materiał ten ma dobre właściwości termoizolacyjne i jest odporny na pleśń i gryzonie. Charakteryzuje się również małą nasiąkliwością. Współczynnik przewodzenia ciepła  dla korka wynosi 0,037-0,040 W/(m·K). Płyty korkowe są łatwe do samodzielnej obróbki i montażu. Granulat układany jest przez specjalne firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem. Płyty sprzedawane są jako samoistny materiał ociepleniowy lub jako składnik systemu ociepleń, wraz z tynkiem, zaprawami klejowymi, siatką zbrojącą i kołkami montażowymi.

 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także