Impregnaty do drewna

Rynek impregnatów do drewna jest tak bogaty, że łatwo pogubić się w gąszczu produktów. Zwłaszcza, że drewno można impregnować na wiele sposobów, a jeden uniwersalny środek nie istnieje.

Jak zatem dobrać impregnat? Czym impregnować? Wszystko zależy od tego, czy chcemy drewno pokolorować, zabezpieczyć przed ogniem, owadami i mikroorganizmami lub wilgocią.

Przed wyborem impregnatu najpierw warto przemyśleć, do czego będziemy używać drewnianych elementów, następnie ocenić stopień ich zagrożenia, a na końcu pożądany wygląd. Impregnaty dzielą się przede wszystkim na przeznaczone wyłącznie do stosowania we wnętrzach oraz na zewnątrz. Następny krok to przemyślenie przed czym drewno ma być zabezpieczone - ogniem, owadami i mikroorganizmami, czy wilgocią. Impregnując drewno, można mu również nadać pożądany kolor. Zawsze pierwszym krokiem w sklepie powinno być zatem dokładne przeczytanie informacji na opakowaniu opisującej właściwości danego produktu. 

Impregnaty do drewna - zdjęcie 1Impregnaty do drewna - zdjęcie 2Impregnaty do drewna - zdjęcie 3

Techniczny podział impregnatów
Z technicznego punktu widzenia impregnaty do drewna dzielone są na solne, wodorozcieńczalne, barwiące i rozcieńczalnikowe. Niezależnie od typu wszystkie środki służące do impregnacji powinny mieć ważne dokumenty świadczące o ich zgodności z normami, aprobatę techniczną oraz atest Państwowego Zakładu Higieny. Warto dbać ponadto nie tylko o ochronę drewna, ale także własne bezpieczeństwo, zatem prace powinny być wykonywane w ubraniu roboczym i gumowych rękawicach. Warto również wiedzieć, że impregnaty ognioodporne nie zabezpieczają całkowicie drewna przed pożarem, jednak w znacznym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się ognia i utrudniają zapłon. Podczas wybierania impregnatu do ochrony przed mikroorganizmami należy zwrócić uwagę na spis zwalczanych gatunków grzybów i pleśni. Można bowiem spotkać środki,
które zwalczają tylko jeden bądź kilka z nich.

Impregnaty solne
Zazwyczaj służą do ochrony drewna konstrukcyjnego przed owadami i rozwojem grzybów. Są również stosowane do zwiększenia odporności ogniowej drewna. Czasem preparaty tego typu zawierają dodatkowo barwnik, który ułatwia kontrolę impregnacji drewna. Impregnaty solne zazwyczaj oferowane są w postaci proszku, który należy rozprowadzić wodą według wskazówek producenta. Producenci oferują również koncentraty. Impregnaty solne powinny głęboko wniknąć
w strukturę drewna, dlatego najlepiej nanosić je w komorze próżniowo-ciśnieniowej lub zanurzać zabezpieczane elementy w roztworze. Impregnaty tego typu nie są odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody. Dlatego drewno nimi zabezpieczone, używane na zewnątrz, trzeba dodatkowo pomalować farbą lub lakierobejcą, by stworzyć dodatkową powłokę ochronną.

Impregnaty wodorozcieńczalne
Są wykorzystywane głównie do zabezpieczania drewna przed owadami i mikroorganizmami oraz wilgocią. Można je nakładać dowolną metodą np. przy pomocy pędzla, czy pistoletu natryskowego. Mogą być używane na zewnątrz i wewnątrz budynków. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Impregnowanie na zewnątrz należy prowadzić jednak podczas dobrej pogody, by preparat zdążył wyschnąć. Środki wodorozcieńczalne można stosować jako podstawowy impregnat lub dodatkowe zabezpieczenie elementów wcześniej impregnowanych preparatami solnymi. Impregnaty wodorozcieńczalne są wydajne - zazwyczaj do zabezpieczenia metra kwadratowego powierzchni wystarcza ok. 0,25 l preparatu.

Impregnaty rozcieńczalnikowe
Idealne do zabezpieczania altan, płotów i innych elementów architektury ogrodowej przed owadami, mikroorganizmami i wilgocią. Są silnie toksyczne przed całkowitym wyschnięciem, zatem mogą być stosowane wyłącznie na zewnątrz budynku. Impregnację można wykonać  przy pomocy pędzla. Producenci oferują zarówno preparaty bezbarwne, jak i barwiące, choć w bardzo ograniczonej palecie kolorów, głównie odcieni brązu. Zaimpregnowane powierzchnie można dowolnie malować lakierem lub farbami. Impregnaty rozcieńczalnikowe mogą być nakładane na drewno strugane i niestrugane.

Impregnaty do drewna - zdjęcie 4Impregnaty do drewna - zdjęcie 5

Impregnaty barwiące
Ich zadaniem jest podkreślenie naturalnego rysunku drewna. Przeznaczone zarówno do używania na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, wyłącznie na drewno strugane. Często zawierają środki grzybo- i owadobójcze oraz spoiwa na bazie żywic alkidowych. Istnieją także preparaty na bazie żywic akrylowych, które warto nakładać jedynie na dokładnie oszlifowane powierzchnie, gdyż potrafią „unieść” włókna drewna, co może zniszczyć drewniany element. Do nakładania impregnatu barwiącego najwygodniej stosować miękki pędzel, smarując wzdłuż słojów drewna. Po skończeniu nakładania warto powierzchnię dodatkowo „przetrzeć” pędzlem, by wyrównać wchłanianie preparatu. Do wnętrza budynku wystarczą dwie warstwy środka barwiącego. Elementy zewnętrzne warto dodatkowo zabezpieczyć warstwą lakieru bezbarwnego lub lakierobejcy. Należy jednak pamiętać, że każda kolejna warstwa przyciemnia barwę drewna, zatem najbezpieczniej używać preparatów bezbarwnych lub w jasnych odcieniach.

Kilka praktycznych rad
Aby impregnat spełnił swoje zadanie, musi głęboko wniknąć w strukturę drewna. Przed zaimpregnowaniem drewno należy zatem dokładnie oczyścić i odtłuścić. Impregnowanie mokrego drewna nie ma najmniejszego sensu. Preparat nie wniknie do środka, a powierzchowne zabezpieczenie nie daje praktycznie żadnej ochrony - dotyczy to zwłaszcza preparatów solnych. Nie impregnuje się również drewna wcześniej malowanego - powłoka farby uniemożliwia wnikanie preparatów w głąb włókien. Impregnować należy wyłącznie elementy ostatecznie pocięte, które nie będą poddawane dalszej obróbce, gdyż warstwa środka zabezpieczającego zostanie podczas niej uszkodzona.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także