Ile kosztuje mycie elewacji? Czym i jak zrobić to samemu?

0
Mycie ścian
Advertisement

Jakość i stan elewacji domu to podstawowa wizytówka jego właściciela. Jest to żelazny argument przemawiający za tym, że powinniśmy dbać o jej stan. Zmienne warunki atmosferyczne to główny czynnik narażający elewację naszego domu na zabrudzenia. Jak utrzymać wygląd naszego domu w świeżości przez cały rok i ile to kosztuje

Zacieki, zabrudzenia, glony, grzyby to tylko część z elementów, które wpływają na wygląd elewacji. Choć ich zestawienie brzmi poważnie, tak naprawdę czyszczenie nie sprawia aż tak wielkich problemów. Zwłaszcza, że dysponujemy odpowiednimi ku temu narzędziami.

Czyszczenie i mycie elewacji: czy możemy wykonać to samodzielnie?

Elewacja domu przez cały rok wystawiona jest na kontakt z deszczem, wiatrem i słońcem, a co za tym idzie na różnego typu zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne, korozję biologiczną i pojawianie się wykwitów solnych.

Powodem takiego stanu rzeczy jest działanie warunków meteorologicznych, co z kolei prowadzi do korozji biologicznej, której efektem jest rozwój glonów, grzybów itp.

Prowadzi to nie tylko do pogorszenia estetyki fasady domu, ale również do powstawania uszkodzeń i przedwczesnego starzenia się budynku. Dlatego o dom należy dbać, nie pozostawiając go działalności upływającego czasu.

Mycie elewacji nie należy do zadań najłatwiejszych. Wybór niewłaściwego sprzętu i nieprawidłowej metody może doprowadzić do pogorszenia stanu fasady. Trzeba również wiedzieć, co się robi – brak takiej świadomości sprawia, że działamy na oślep, popełniając szereg katastrofalnych w skutkach błędów.

Eksperci polecają zatrudnienie fachowca, który odpowiednio wyceni pracę, w zależności od wymiarów i rodzaju powierzchni oraz specyfiki zabrudzenia. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, a przy okazji zabezpieczyć się na kolejne lata, warto zainwestować w odpowiedni wielofunkcyjny sprzęt i właściwe środki chemiczne, a wcześniej zaczerpnąć odrobinę wiedzy.

Jak często należy prowadzić mycie elewacji?

Mycie elewacji nie jest czynnością, którą powinniśmy wykonywać ze wzmożoną częstotliwością. Wystarczy wyczyścić ją raz na kilka sezonów lub w przypadku wystąpienia takiej potrzeby.

Jedynym, co powinniśmy robić regularnie, jest usuwanie zabrudzeń z tynku mineralnego stosując wyłącznie wodę. Jeżeli natomiast raz na trzy lub cztery lata podejmiemy się dokładnego mycia elewacji, nasz dom zachowa świeży wygląd.

Czego potrzebujemy do umycia elewacji?

Jeżeli zabrudzenia na elewacji nie są uporczywe, wystarczy nam szczotka i odpowiedni detergent.

Jaki środek do czyszczenia elewacji z kamienia? Do czyszczenia kamienia odpowiedni będzie środek 3 w 1 z katalogu firmy Kärcher, który czyszcząc wszelkie powierzchnie kamienne dodatkowo zabezpiecza je przed niszczycielskim działaniem warunków atmosferycznych.

Jakie urządzenie wysokociśnieniowe do mycia elewacji?

  • Pozostając przy propozycjach od Kärcher, sprawdzi się topowe urządzenie wysokociśnieniowe K 7 z innowacyjnej linii Premium Full Control Plus o wydajności powierzchniowej sięgającej 60 m²/h.

Jest to niezwykle zaawansowany sprzęt, który daje możliwość regulacji ciśnienia wody i dozowania środka czyszczącego za pomocą przycisków +/-. Niezwykle użyteczny pistolet ułatwia dostosowanie ciśnienia do typu czyszczonej powierzchni. Aktualne ustawienia można obserwować na wyświetlaczu LCD.

  • Z tej samej serii urządzeń pochodzi nieco tańszy model K 5 FULL CONTROL z wydajnością powierzchniową do 40 m²/h 

Urządzenie daje możliwość bezstopniowej regulacji ciśnienia oraz aplikację środka czyszczącego za pomocą przekręcanej lancy. O rodzaju strumienia informują nas podświetlone ikony.

  • Akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich bez rozprysków wody T-Racer T 350, wyposażony w uchwyty, który umożliwia również mycie elewacji.

Urządzenie zostało wyposażone w dwie płaskie dysze, które zamontowano na rotującym śmigle. Zabieg ten pozwolił na dostrzegalne zwiększenie wydajności urządzenia. Akcesorium pasuje do wszystkich urządzeń wysokociśnieniowych klas K2 – K7. Oprócz płaskiej elewacji, posłuży do wyczyszczenia bramy garażowej, murku, ogrodzenia czy tarasu.

Jak wygląda proces mycia bardzo zabrudzonej elewacji za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego z  przystawką T-Racer  widać na filmie na Youtube >>

Jak wyczyścić tynk i usunąć glony z elewacji?

Szare zabrudzenia z tynków usuwamy poprzez zmycie ich ciepłą wodą. Należy jednak uważać z szorowaniem – jeśli będziemy robić to zbyt mocno, możemy uszkodzić elewację.

Woda nie powinna być gorąca, gdyż może odkształcić tynk, doprowadzając do wybrzuszeń i spękań. W tym przypadku również polecamy inwestycję w myjkę ciśnieniową.

Zielony nalot na elewacji to sprawka mchów, porostów i glonów, które ochoczo rozwijają się w wilgotnym środowisku. W takim wypadku nie obejdzie się bez zastosowania preparatów biobójczych.

Pozbywanie się nalotów organicznych wymaga również wody pod ciśnieniem i szczotki, którą pozbędziemy się zewnętrznej warstwy zanieczyszczeń. Oczyszczoną powierzchnię konserwujemy za pomocą bezbarwnego impregnatu.

Elewacja drewniana to z kolei idealne siedlisko dla pleśni, którą również usuwamy za pomocą szczotki. Pamiętajmy jednak, że zarodniki pleśni mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, dlatego bezwzględnie należy zaopatrzyć się w rękawice i maseczkę ochronną. Ostatnim etapem czyszczenia jest przemycie elewacji środkiem pleśniobójczym.

Elewacja z klinkieru lubi zachodzić białymi wykwitami. Winna temu zjawisku jest woda, której użyto do murowania wierzchniej warstwy. Zwykle tego typu plamy znikają po kilku dniach, jeżeli jednak tak się nie stanie, usuwamy je za pomocą miękkiej szczotki.

Pamiętajmy, żeby szorować na sucho, w przeciwnym razie wykwity mogą się pojawić ponownie. W przypadku wyjątkowo uporczywych plam należy sięgnąć po dedykowane środki do klinkieru.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową — jak zrobić to prawidłowo?

Korzystając z  myjki ciśnieniowej, pamiętajmy, że strumień wysokociśnieniowy gwarantuje najwyższą siłę tuż przy samej dyszy. W związku z tym, jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo opornym brudem, powinniśmy skierować lancę urządzenia blisko czyszczonej powierzchni. Inaczej zachowamy się w przypadku elewacji, która nie wymaga tak dokładnych prac.

Zwykły brud powinien poddać się strumieniowi o niższym ciśnieniu. W takim wypadku dysza powinna znajdować się w większej odległości od czyszczonej elewacji.

Zabierając się za prace porządkowe, starajmy się korzystać z rad fachowców. Polecamy trzymać się instrukcji załączonej do urządzenia, a w razie wątpliwości, kontaktować się z infolinią producenta. Nie zaszkodzi przegląd stron internetowych z fachowymi poradami specjalistów.

Ile kosztują dobre urządzenia wysokociśnieniowe?

Dobre urządzenia wysokociśnieniowe to inwestycja od ok. 700 zł wzwyż. Za wymienione w tym artykule modele K5 i K7 zapłacimy kolejno 1519 zł i 2479 zł. Różnica cenowa uzależniona jest od zastosowanych w urządzeniu udogodnień oraz dodatkowych akcesoriów, które znajdują się w zestawie.

Ile kosztuje usługa mycia elewacji?

Koszt wykonania usługi mycia elewacji jest różny w zależności od województwa. Nie są to jednak ogromne przepaści cenowe.

  • Usuwanie zabrudzeń atmosferycznych myjką ciśnieniową to koszt ok. 15 zł – 17 zł za m2.
  • Za usuwanie zabrudzeń biologicznych, a więc pleśni, grzybów, mchu i porostów, fachowcy liczą sobie nawet 23 zł - 27 zł od m2.
  • Droższe jest usuwanie zabrudzeń chemicznych (plam olejnych, graffiti), za które zapłacimy 23 zł – 30 zł.

Dom o powierzchni 120m2 posiada elewację o powierzchni około 140m2. W takim przypadku  koszt usługi usuwania podstawowych zabrudzeń atmosferycznych to nawet 2000 zł. Jak łatwo zauważyć jest to równowartość kosztu urządzenia wysokociśnieniowego o podwyższonej jakości. Narzędzie posłuży nam nie tylko do czyszczenia elewacji, ale również dokładnego umycia samochodu, podjazdu, ogrodzenia, tarasu, schodów itd.

Myjka wysokociśnieniowa - do czego można ją wykorzystać? >>

Dodatkowo, mieszkańcy małych i średnich miejscowości nie zawsze mają równie łatwy dostęp do tego typu usług, co osoby zamieszkujące większe ośrodki miejskie. W takiej sytuacji ratunkiem może być zakup własnego sprzętu. Nie trzeba uciekać się do zaawansowanej matematyki, żeby zgadnąć, że taki zakup zwróci się w czasie – szybciej, niż komukolwiek mogłoby się wydawać.

Advertisement

Oceń artykuł
2,71 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także