Holenderski system klinkierowy ELASTOLITH

0
Płytki klinkierowe
Płytki klinkierowe ELASTOLITH powstają tylko z naturalnych, mineralnych materiałów.

Klinkierowe wykończenia fasad, wnętrz i detali są obecnie najpowszechniej stosowane. Są popularne zarówno w odrestaurowywanych budynkach zabytkowych, jak i wśród prywatnych inwestorów i wykonawców w przypadku nowoczesnego budownictwa. Jednak płytki i cegły klinkierowe posiadają kilka wad. Po pierwsze są drogie, a po drugie proces ich montażu oraz konserwacji jest skomplikowany i czasochłonny. Tymczasem na rynku istnieje dla nich idealna i sprawdzona alternatywa, w postaci mineralnych płytek klinkierowych ELASTOLITH.

Płytki ELASTOLITH produkowane są od ponad 50 lat w Holandii. Szeroko rozpowszechnione, głównie na rynkach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, z powodzeniem podbijają rynek Polski. Płytki ELASTOLITH są jedynym w swoim rodzaju, lekkim, ręcznie formowanym zamiennikiem tradycyjnych produktów z klinkieru. Niezależnie od sytuacji można je zastosować praktycznie wszędzie: począwszy od elewacji budynków jednorodzinnych, poprzez elewacje nieruchomości komercyjnych i budynków użytku publicznego, aż po poddawane renowacjom budynki zabytkowe. Szeroki wachlarz funkcji nie kończy się na zastosowaniach zewnętrznych. Dzięki idealnie realistycznemu odwzorowaniu wyglądu oryginalnych cegieł, nadadzą również rustykalny charakter każdemu wnętrzu.

Płytki ELASTOLITH - jak to jest zrobione?

Płytki klinkierowe ELASTOLITH powstają tylko z naturalnych, mineralnych materiałów. Wyselekcjonowane mieszanki piasków kwarcowych (93% zawartości składu) połączone są najwyższej jakości żywicami. Surowa masa jest barwiona pigmentami na bazie tlenków żelaza oraz zabezpieczana przed promieniowaniem UV. Wszystkie płytki są wykańczane ręcznie. Różny stopień uziarnienia płytek oraz oryginalne przebarwienia i wypalenia powodują, że każda płytka jest niepowtarzalna. Nie ma na Świecie dwóch takich samych płytek ELASTOLITH!

Specyficzny i opatentowany w 1962 roku proces produkcyjny pozwala na uzyskanie materiału nie tylko bardzo wytrzymałego, który pod względem trwałości przewyższa nawet tradycyjne produkty klinkierowe, ale również bardzo giętkiego i lekkiego. Płytki ELASTOLITH mogą być przyklejane na wszystkie rodzaje powierzchni, a co najważniejsze – mogą być stosowane na elementach zaokrąglonych lub narożnikach. Nawet po wyschnięciu ELASTOLITH zachowuje swoją elastyczność „pracując” razem ze ścianą, dzięki czemu system jest odporny na negatywne skutki osiadania budynku.

ELASTOLITH – czyli jak oszczędnie i szybko stworzyć ceglaną ścianę

Estetyka to jednak nie wszystko. Kryzysowe czasy skłaniają do inwestycji ekonomicznie uzasadnionych. Oszczędność czasu i środków finansowych przy zastosowaniu elastycznych płytek klinkierowych wynika z przystępnej ceny materiałów, braku potrzeby stosowania skomplikowanych narzędzi oraz prostego i szybkiego montażu. W przypadku płytek ELASTOLITH używając tylko: sznurka, poziomicy, miary, nożyc, pacy zębatej, ołówka i zwykłego pędzelka, każdy może wykonać piękną klinkierową elewację lub nieprawdopodobnie realistyczną imitację ceglanej ściany.

Mineralne płytki klinkieroweDomek z dwukolorową elewacjąZastosowanie płytek ELASTOLITH w mieszkaniuElewacja Wyższej UczelniBudynek w Tczewie wykończony klinkierem ELASTOLITHZastosowanie płytek ELASTOLITH we wnętrzachPomysł na ścianę z telewizoremCokół z płytek klinkierowych ELASTOLITHSzary klinkier ELASTOLITHŚciana z klinkieru ELASTOLITHElewacja zewnętrzna ELASTOLITHBiałe płytki klinkierowe ELASTOLITHSzare płytki klinkierowe ELASTOLITHSystem klinkierowy ELASTOLITHCiemno szare płytki klinkierowe ELASTOLITHWnętrze domu wykończone klinkierem ELASTOLITHBudynek wielorodzinny wykończony Systemem klinkierowym ELASTOLITHElewacja domu jednorodzinnegoKolor SAHARA ROTBiała elewacja domu wykonana z holenderskiego systemu klinkierowego ElastolithHolenderski system klinkierowy ELASTOLITHDom jednorodzinny wykończony klinkierem ElastolithZewnętrzna elewacja ElastolithZewnętrzna elewacja budynkuPłytki klinkierowe w mieszkaniu

Dzięki niewielkiej grubości i niskiej masie płytki ELASTOLITH nie obciążają ścian, ponieważ gotowy system waży po położeniu tylko ok 6,5 kg/m². W trakcie montażu nie stosuje się dodatkowych kołków czy podmurówek. Nie są także konieczne prace związane z dodatkowym oparciem elewacji i wzmocnieniem fundamentów, a także wykonaniem skomplikowanych i drogich systemów mocowań, kotwień czy konstrukcji. Z uwagi na to, że płytki ELASTOLITH bez problemu można dociąg nożycami, przy ich montażu nie ma także potrzeby stosowania szlifierek kątowych, co pozwala uniknąć zapylenia pomieszczeń. 

Szybciej znaczy wydajniej, więc nie bez znaczenia zarówno dla prywatnego inwestora jak i profesjonalnego wykonawcy pozostaje fakt, że elastyczne płytki klinkierowe radykalnie skracają czas montażu. Jedynym produktem używanym do montażu elastycznych płytek klinkierowych jest Specjalny klej ELASTOLITH w wybranym kolorze (w ofercie jest sześć standardowych kolorów), który jest jednocześnie fugą i tworzy wraz z płytkami kompleksowy system. Fugę tworzymy poprzez rozprowadzenie kleju pomiędzy płytkami przy pomocy zwykłego pędzelka, inaczej niż w przypadku tradycyjnych płytek lub cegieł klinkierowych, gdzie konieczne jest dodatkowe spoinowanie. Tym sposobem redukujemy do zera czas oczekiwania na możliwość fugowania położonych elementów. Ponadto, elastyczny klinkier nie wymaga jakichkolwiek środków impregnacyjnych w trakcie całego okresu użytkowania, ponieważ płytki zostały zaimpregnowane już na etapie produkcji.

Dzięki płytkom ELASTOLITH inwestycję zrealizujesz szybciej, wydajniej i przy udziale mniejszych nakładów finansowych, a efekt końcowy przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Klej jest fugą, czyli banalnie prosty montaż elastycznego klinkieru

Powyżej wspominaliśmy o szybkim i prostym montażu, który przy minimalnych umiejętnościach manualnych, pozwala na położenie płytek ELASTOLITH, praktycznie przez każdego. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby po krótkim treningu móc cieszyć się wykonanym zadaniem.

Montaż krok po kroku

  1. Klejenie płytki – klejenie rozpoczynamy od góry ściany. Przy pomocy pacy zębatej 4 mm rozprowadzamy Specjalny Klej ELASTOLITH na powierzchni 1 m²
  2. Dociskanie - przyciskamy płytkę ELASTOLITH do świeżego kleju, przy odstępie fug ok 12-14 mm.
  3. Docinanie - płytkę ELASTOLITH możesz bez trudu dociąć nożycami idealnie pod żądany wymiar. Docinki można zastosować w dalszym montażu
  4. Narożniki - w przypadku łuków lub narożników płytkę wystarczy odpowiednio zagiąć.
  5. Fugowanie - po dociśnięciu płytki należy rozprowadzić świeży klej po jej krawędziach przy pomocy płaskiego pędzelka o szerokości 12 mm. 

Płytki ELASTOLITH są w pełni mrozoodporne oraz paro-przepuszczalne. System jest odporny na powstawanie tak zwanych wykwitów na ścianie, a nasiąkliwość w granicach tylko 3% pozwala nam je czyścić, chociażby z użyciem myjek ciśnieniowych, pod ciśnieniem nawet do 30 Bar. System jest objęty pełną gwarancją Producenta oraz posiada polski Certyfikat i Aprobatę Techniczną ITB. Wszystko to, oraz ponad 50 letnie doświadczenie firmy ELASTOLITH, powodują, że po montażu płytek ELASTOLITH możemy cieszyć się piękną klinkierową elewacją przez długie lata.

Płytki Elastolith dostępne są w marketach OBI oraz wybranych punktach sieci PSB i PSB Mrówka. Po więcej szczegółów zapraszamy na http://www.elastolith.pl/

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: ELASTOLITH

Polecamy Ci również

Zobacz także