Osoby planujące malowanie ścian zastanawiają się często, czy przed nałożeniem farby gruntować podłoże, czy też pominąć ten etap. Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi – dobrze przygotowane powierzchnie do malowania, to powierzchnie zagruntowane.
Gruntowanie podłoża pomijają nie tylko laicy, ale również część wykonawców związanych z branżą budowlaną. Wynika to głównie z chęci oszczędzenia czasu oraz nakładu pracy wkładanej w przeprowadzany remont. Osoby niezorientowane w temacie liczą natomiast na ograniczenie kosztów związanych z zakupem dodatkowego materiału. O ile czas i wysiłek rzeczywiście zostanie zaoszczędzony jeśli pominiemy gruntowanie, o tyle koszty mogą być jeszcze większe, aniżeli przy zastosowaniu środka gruntującego.
To Cię zainteresuje: Tadelakt - sposób na wykończenie ścian
Gruntować, ... ale kiedy i czym?
Pokrycie ścian środkiem gruntującym lub farbą podkładową rozwiązuje problemy mogące pojawić się podczas aplikacji ostatniej warstwy farby, jak również w późniejszej eksploatacji pomieszczenia. Zadaniem gruntu jest przede wszystkim wzmocnienie podłoża i zmniejszenie jego chłonności. Farby podkładowe stosuje się natomiast najczęściej w celu ujednolicenia nanoszonego koloru. Chociaż farby te poprawiają również przyczepność powierzchni i także wzmacniają ją. Jedne i drugie produkty bezspornie przyczyniają się do mniejszego zużycia farby nawierzchniowej oraz do lepszego związania jej z podłożem. O konieczności zastosowania gruntu przed malowaniem właściwym, decyduje się po wnikliwym obejrzeniu ścian. Jeśli są to ściany stosunkowe nowe, gdzie przeważnie stan techniczny powierzchni jest dobry, kolor neutralny – prawdopodobnie nie będzie większych problemów technicznym z nanoszeniem wierzchniej warstwy farby. Trzeba jednak pamiętać, że podłoża nowe, to jednocześnie przeważnie podłoża bardzo chłonne. Z kolei owa chłonność może spowodować dwa, a nawet trzy razy większe zużycie farby. Aby sprawdzić chłonność ścian należy przetrzeć je mokrą gąbką. Jeśli woda wsiąknie w podłoże, oznacza to, że będzie w nie wsiąkać także farba. W takim przypadku gruntowanie jest niezbędne. Warto wiedzieć, że zwiększona chłonność powierzchni przeznaczonych do malowania pojawia się przeważnie na łączeniach płyt kartonowo – gipsowych, czy w miejscach wyprawek wykonanych z materiałów innych, aniżeli reszta ścian. Te powierzchnie powinny zostać zagruntowane przed malowaniem właściwym nawet wówczas, kiedy rezygnuje się z całościowego pokrycia ścian gruntem. Pośród środków gruntujących znajdziemy zwykłe środki uniwersalne, czyli tzw. uni – grunty oraz grunty o działaniu silniejszym, wnikające w podłoże zdecydowanie głębiej, tj. koncentraty. Drugie z wymienionych przeznaczone są do gruntowania powierzchni starszych i wymagających radykalnego wzmocnienia, np. w sytuacji osypującego się tynku. Grunty w postaci koncentratów można także stosować na zewnątrz budynku. Nadają się doskonale pod wszelkiego rodzaju farby elewacyjne. Bardzo istotne jest jednak, aby z ilością środka gruntującego nie przesadzić. Jego nadmiar może doprowadzić do zeszklenia ściany, co skutecznie uniemożliwi jej dalsze malowanie. W przypadku podłoży mniej chłonnych lepiej jest zastosować tzw. grunt szczepny, który nada ścianie odpowiedniej szorstkości i sprawi, że powierzchnia stanie się przyczepna.
Koniecznie przeczytaj: Czym wykończyć ściany wewnętrzne?
Farby gruntujące
Mowa jest tutaj o wspomnianych powyżej farbach podkładowych. Niektórzy uważają ich występowanie na rynku handlowym za całkowicie zbędne. Mówi się nawet o tym, że poszczególni producenci farb rozszerzyli swoje asortymenty jedynie po to, aby naciągnąć klientów na wydanie większej sumy pieniędzy. Tymczasem wyroby w postaci farb podkładowych bywają niekiedy niezastąpione. Najczęściej jest tak, kiedy ściany są pomalowane na intensywny kolor, a chcemy, aby ponownie przybrały jasną, pastelową tonację. W takich sytuacjach farba podkładowa stanowi swego rodzaju powłokę odcinającą jeden kolor od drugiego i sprawia, że farby właściwej nie trzeba nanosić w kilku warstwach. Ponadto, farby podkładowe mają też właściwości wzmacniające podłoże, zmniejszające jego chłonność i poprawiające przyczepność, co sprawia, że malowanie nie jest uciążliwe i staje się prawdziwą przyjemnością.
Zobacz: Malowanie ścian
JanekC
Ja na wszelki wypadek zastosowałem przed malowaniem na ścianie Śnieżkę Grunt. Wielu osobom już doradzałem by stosowali podkład pod farbę, choćby dlatego, że nowy kolor na starej farbie może w przeciwnym razie nie być jednolity.
-_- greg
Dużo czytania mało konkretów. Można wywnioskować że napisał to teoretyk bez wiedzy praktycznej.
Pośród środków gruntujących znajdziemy zwykłe środki uniwersalne, czyli tzw. uni grunty oraz grunty o działaniu silniejszym, wnikające w podłoże zdecydowanie głębiej, tj. koncentraty. Drugie z wymienionych przeznaczone są do gruntowania powierzchni starszych i wymagających radykalnego wzmocnienia, np. w sytuacji osypującego się tynku.
Czym najlepiej zagruntować kredującą ścianę? Osypujący tynk usuwamy a nie gruntujemy. Jaka jest różnica między farbą gruntującą a farbą podkładową a płynem gruntującym? Co i kiedy się stosuje i po co? "Bardzo zagadkowa" teoria o tych gruntach zwykłych i koncentratach - żeby to sprostować musiał bym napisać osobny artykuł.
Czytajcie etykiety gruntów to się nie pogubicie w ich stosowaniu.
Pozdrawiam.
Erwa
Zawsze przed malowaniem stosuję unigrunt i nigdy nie miałem problemu z odpadającą farbą. Prosta sprawa. Malujesz, czekasz z godzinę, malujesz normalną farbą. Dużo ludzi odradza ten sposób, ale kurcze jest skuteczny.
Enerbau
Grunt uniwersalny jest jak ruskie lekarstwo. Pomóc nie pomoże, zaszkodzić nie zaszkodzi.
Grunt powinno dobierać się do podłoża. Fałszywie dobrany grunt może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Erwa
Sam nie spotkałem się z tym, lecz słyszałem że niektóre farby nie pasują do niektórych gruntów. W sensie grunt zachodzi w jakąś reakcję z farbą i farba potrafi odpadać czy zmieniać odcień.
e-Rzecznik Śnieżka
Szanowni Państwo,
gruntowanie to jeden z podstawowych i najważniejszych zabiegów przygotowujących ściany do aplikacji farb. Gruntowanie wyrównuje chłonność podłoża, zwiększa jego przyczepność oraz umożliwia równomierne wysychanie nakładanych później wyrobów. Grunt zapobiega również oddawaniu wody do podłoża i wiąże luźne kruszywa. W przypadku podłoży wyjątkowo słabych, luźnych i wymagających głębokiego zespolenia zaleca się stosowanie gruntów głęboko penetrujących, jak np. ACRYL-PUTZ GP 41 Grunt polimerowy głęboko penetrujący: http://www.acrylputz.pl/produkty/grunty ... enetrujacy który wnika w podłoże bardzo mocno je wiążąc. W przypadku ścian pokrytych wcześniej kolorowymi farbami, warto wykorzystać specjalne farby podkładowe jak np. Śnieżka Grunt: http://www.sniezka.pl/produkty/farby-we ... ezka-grunt Nakłada się ona grubą warstwą, niwelując różnice w fakturze i barwie podłoża oraz wyrównując jego kolorystykę. Jej zastosowanie znacznie obniża całkowity koszt malowania ponieważ do uzyskania oczekiwanego efektu zwykle wystarcza aplikacja jednej warstwy farby podkładowej i jedna nawierzchniowej.
Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka
Erwa
Oj tam farbę gruntującą. Przy zastosowaniu dobrej farby, wystarczy na inny kolor dać grunt i docelowy kolor. Nie ma cudów i tak malowanie farbą x2. Przy zastosowaniu farby gruntującej malujemy x3. W ten sposób oszczędzamy kasę i czas. No chyba, że czyjąś pasją jest stanie z wałkiem przy ścianie
Enerbau
Nie można uogólniać. W przypadku zmiany rodzaju farby gruntowanie jest wskazane.
Przy zmianie koloru i tej samej farbie, to niekoniecznie.
Erwa
Nie można uogólniać. W przypadku zmiany rodzaju farby gruntowanie jest wskazane.
Przy zmianie koloru i tej samej farbie, to niekoniecznie.
Gruntowanie tak, ale dobrym unigruntem. Na bank gruntowanie farbą gruntującą może być pewniejsze, ale w większości przypadków nie potrzebne. Ja gruntuję zawsze, chociażby dla oczyszczenia i ujednolicenia powierzchni.Kiedyś to były jazdy ze skrobaniem starej farby, dorabianiej nowej pigmentami. Wtedy malowanie to była wielka wyprawa i nigdy nie wiadoma jaki kolor wyjdzie...
ostrow
zdecydowanie warto gruntowac podloze, sam stosuje najczesniej grunt foveo tech
wioslarz
ostrow, ale lepiej akrylowy czy silikonowy tynk?