Gont bitumiczny na elewację domu. Wybór i montaż

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Gont elewacyjny wygląda jak cegła. Można go stosować na całość elewacji lub jej fragment, np. cokół.
Gont elewacyjny wygląda jak cegła. Można go stosować na całość elewacji lub jej fragment, np. cokół. TechnoNICOL
Gont bitumiczny kojarzy się przede wszystkim z pokryciem dachowym. Ale są również gonty, którymi można wykończyć elewację domu.

Gont bitumiczny może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych materiałów elewacyjnych. Tak jak materiał stosowany jako porycie dachowe, gont elewacyjny jest produkowany na bazie szklanego welonu, pokrytego ulepszonym bitumem oraz posypką z kruszywa bazaltowego. Gont jest elewacyjny jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a jego wygląd nawiązuje do klasycznych materiałów elewacyjnych, takich jak cegła klinkierowa czy kamień.

Wybór gontu na elewację

Gont na elewacje można stosować zarówno w przypadku nowo budowanych domów, jak i remontowanych. Materiał dobrze imituje okładzinę z cegieł klinkierowych, jest jednak od nich znacznie lżejszy (1 m² waży ok. 12 kg). Gonty elewacyjne mają zróżnicowaną kolorystykę, nawiązującą do naturalnych materiałów (odcienie szarości, brązu, ceglaste).

Wybierając kolor elewacji warto zadbać o to, żeby był harmonijnie zestawiony z dachem, szczególnie jeśli jest on również pokryty gontem bitumicznym. W domach o tradycyjnej architekturze najlepiej sprawdzą stonowane kolory. W przypadku nowoczesnych budynków można się zdecydować na mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Gont można wykorzystać nie tylko do pokrycia elewacji w całości, ale także jej fragmentów. Może stanowić dekoracyjne wykończenie np. cokołu czy strefy wejściowej.

Gont bitumiczny nadaje się również do wykończenia elementów małej architektury czy ogrodzeń. Dzięki temu różne obiekty na posesji mogą idealnie pasować do wykończenia domu.

Sposób montażu gontu elewacyjnego

Gont elewacyjny mocuje się do poszycia z płyt OSB lub desek, które pokrywa się warstwą papy podkładowej. Pod poszyciem wykonuje się ocieplenie ściany z wełny mineralnej, umieszczonej w drewnianym profilu i zabezpieczonej warstwą hydroizolacji. Zalecane jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej. Gonty do poszycia mocuje się za pomocą gwoździ o podwyższonej główce.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl