Gips szpachlowy czy gładź gipsowa?

Gips szpachlowy czy gładź gipsowa?

Jak dobrać wyrób najodpowiedniejszy do zastosowania w określonych warunkach? Przecież to prawie to samo. Ale, jak wiadomo, prawie czyni wielką różnicę.

wyrównanie powierzchni ściany zaprawą z gipsu szpachlowegoTwarde szpachle
Gipsy szpachlowe (zwane też masami szpachlowymi lub szpachlówkami) służą głównie do wyrównywania i szpachlowania całych powierzchni. Można nimi uzupełniać ubytki w podłożu lub dokonywać przeszpachlowania, nakładając na nierówne podłoża warstwę wyrównawczą grubości do 5 mm, a nawet – w pewnym zakresie – wykonywać gładzie na podłożach mineralnych, używając długich (60-80 cm) pac z nierdzewnej stali. Tu jednak pamiętać trzeba, że cały proces wyrównania i gładzenia należy wykonać w tzw. fazie mokrej, czyli przed całkowitymzwiązaniem nałożonej warstwy zaprawy. Po stwardnieniu, niestety, gładzenie czy szlifowanie będzie utrudnione ze względu na twardość powierzchni gładzi.
Gipsy szpachlowe są twardsze od gładzi gipsowych, mniej od nich elastyczne, za to mocno trzymają się podłoża. Dlatego szeroko stosuje się je jako spoiwa do prac wykończeniowych, renowacyjnych, a także do montażu prefabrykatów gipsowych. Temu służą np. naturalne mocne spoiwa gipsowe Doliny Nidy, takie jak Gips Szpachlowy oraz Gips Szpachlowy Nowa Formuła.

Elastyczne gładzie
Gładzie gipsowe przeznaczone są do ostatecznego wygładzania powierzchni mineralnych. Zwykle nakłada się je jako warstwy o grubości 2-3 mm. Gładzie, co już zostało powiedziane, są elastyczniejsze od mas szpachlowych, dość miękkie i delikatne, o bardzo drobnym uziarnieniu, podatne na szlifowanie siateczkami ściernymi. Cechuje je dobra przyczepność i łatwość w aplikowaniu. Wykonawcy często je stosują, przygotowując ściany i sufity pod malowanie.

gładzenie powierzchniKlasycznym przykładem gładzi, która znalazła uznanie wśród fachowców, jest Gładź Gipsowa Dolina Nidy, którą można aplikować nie tylko ręcznie, ale też mechanicznie – przy użyciu specjalistycznego agregatu hydrodynamicznego. Jej receptura została tak zaprojektowana, by parametry techniczne pozostawały stabilne nawet przy dość rzadkiej konsystencji, jaka jest potrzebna przy aplikacji mechanicznej. Możliwość obróbki tej gładzi na mokro – bez szlifowania – pozwala ograniczyć pylenie. Zapewnia to wykonawcom komfort pracy i pozwala na prace remontowe nawet w umeblowanych pomieszczeniach, podczas ich użytkowania.
Warto wiedzieć, że wszystkie wyroby gipsowe, przeznaczone na podłoża mineralne – zarówno gipsy szpachlowe, jak i gładzie – muszą spełniać wymagania normy EN 13279-1 dotyczącej spoiw gipsowych.

W obliczu wyboru
Najpierw należy ocenić stan podłoża, ewentualne odchylenie od pionu i wielkość ubytków. Przy małych różnicach w stosunku do stanu oczekiwanego, stosuje się gładzie gipsowe, przy dużych – lepsze będą gipsy szpachlowe albo wręcz tynkarskie. Informacji o nich można szukać w Internecie i na infoliniach producentów, w kartach technicznych wyrobów. Najlepiej jednak zdać się na sprawdzoną firmę wykonawczą, której doświadczenie pozwoli zagwarantować wysoką jakość wykonania. Z uwagi na mikroklimat, mający służyć nam na co dzień, najlepiej postawić na produkty z surowców naturalnych i ekologicznie czystych. Jako trwałe i dość mocne, cieszą się one popularnością wśród inwestorów wykańczających domy jednorodzinne, budowane przecież z myślą o przyszłych pokoleniach.

Oceń artykuł
4,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marek Tomasik, Dolina Nidy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Dolina Nidy

Polecamy Ci również

Zobacz także