Fundament pod domek letniskowy

Dom letniskowy
Solidny fundament to podstawa domu, również letniskowego.

Budowę domu letniskowego trzeba zacząć od fundamentów. Dosłownie. Piszemy, na co zwrócić uwagę, wykonując fundament pod dom letniskowy.

Domek letniskowy w zacisznej, urokliwej okolicy to marzenie wielu – często nadchodzące wraz z pierwszym wiosennym słońcem. Jako że wiosna sprzyja nowym pomysłom, a pogoda przeważnie pozwala je realizować – jest to dobra pora na samodzielne zabranie się za budowę.

Jaki fundament – taki dom

Powyższą zasadą kieruje się każda budowa, w tym i ta dotycząca niewielkich obiektów. Fundament to podstawa i jednocześnie posadowienie budynku na gruncie. Musi być zatem dostosowana do wielkości, ciężkości domu i uwarunkowań gruntowych. Fundament zawsze warto jest wykonać solidnie, ponieważ owocuje to długowiecznością wzniesionej budowli i komfortem jej użytkowania. Oszczędności, czynione już na wstępnym etapie pracy – przeważnie nie opłacają się i potrafią przynieść prawdziwie opłakane skutki. Natomiast naprawy fundamentów najczęściej są całkowicie niemożliwe, a jeśli już można ich dokonać, to kosztują tyle, że przekracza to koszty całego przedsięwzięcia.

Dowiedz się też: Kiedy warto wybrać fundament płytowy, a kiedy fundament tradycyjny

Głębokość fundamentów pod dom letniskowy

Jeśli chodzi o domki letniskowe, wielu uważa, że jest to na tyle prosta i lekka konstrukcja, że można ją posadowić byle jak. Tymczasem, głębokość fundamentu w przypadku takich budowli nie stanowi jedynie o samej nośności fundamentu, a dodatkowo o przemarzaniu gruntu. Fundament wykonany zbyt płytko może powodować tzw. rozchodzenie się budynku. Wynika to z faktu, że ława fundamentowa może zostać wysadzona ku górze z powodu przemarznięcia ziemi w zimie. Ciężar budynku i jego osiadanie nie ma z tym nic wspólnego.
Aby fundament był solidny zaleca się wylewać go na około 120 cm w głąb, a pod ściany wewnętrzne stosować ławy. Można nieco zaoszczędzić na szerokości, ale do zagłębienia fundamentu w ziemi warto podchodzić poważnie. Głębokość przemarzania gruntu przyjmuje się w Polsce w zależności od regionu i odpowiednio jest to: 0,8 m dla I strefy; 1,0 m dla II strefy; 1,20 m dla III strefy i 1,40 m dla IV strefy. Przynależność do określonej strefy należy sprawdzić na mapie przemarzania gruntów w Polsce, dostępnej np. w internecie.

Jaki beton na fundament pod dom letniskowy

Niespecjalnie opłaca się również czynić oszczędności na rodzaju zastosowanego betonu. Beton B20 jest tutaj najbardziej odpowiednim i polecanym przez wykwalifikowanych fachowców. Aby nie uciekał on w grunt pod zbrojenie, najlepiej podparte kostką brukową – należy rozłożyć folię. Na wylany fundament układa się bloczki (najlepiej w pozycji płaskiej) i wynosi nieco podłogę domku ponad poziom gruntu. Jeśli domek jest naprawdę niewielki można zastosować szkielet z drewna
i wylać stopy jedynie na rogach oraz pośrodku.
Tradycyjne fundamenty pod nawet niewielkie domki letniskowe są konieczne zwłaszcza tam, gdzie teren jest nierówny. Wówczas domek jest zdecydowanie stabilniejszy, jest w nim cieplej i bardziej sucho. Nawet jeśli nie planuje się wyjazdów na działkę w innych porach, niż lato – trzeba pamiętać, że i ono coraz częściej bywa w naszym kraju kapryśne.

Podpowiadamy: Jak naprawić pęknięty fundament

Dom letniskowy na palach

Drewniany dom letniskowy na palach to pomysł szczególnie trafny dla osób, które chcą wypoczywać, jak najbliżej akwenów wodnych. Osób takich z pewnością jest sporo, gdyż lokalizacja domku w pobliżu jeziora, czy zalewu jest bardzo atrakcyjna i kusząca. Jednak, w takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę, że teren jest z pewnością podmokły i wymaga odpowiedniego wyniesienia domku ponad poziom gruntu lub właściwego zabezpieczenia podłoża.  Zabezpieczenie gruntu na podmokłym terenie to jednak spora inwestycja i ciężka praca fizyczna. To z kolei powoduje, że w przypadku niewielkich domków letnich zabiegi nie bardzo się opłacają. Zdecydowanie szybsze i bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym jest wzniesienie domku na palach. Domki takie wznosi się najczęściej z lekkich konstrukcji szkieletowych, które doskonale sprawdzają się w przypadku wszelkich trudności gruntowych. Inwestycja nie jest wprawdzie tania, ale zadowolenie z użytkowania takiego domku jest ogromne.
Pale o odpowiedniej grubości osadza się w gruncie betonując podłoże wokół nich i na nich sadowi konstrukcję domku. W przypadku takiego posadowienia nie ma problemu z wilgocią we wnętrzach, ani z żadnymi podtopieniami budynku. Pomimo, że pozornie domek na palach nie wygląda na budynek na stałe połączony z gruntem – w świetle przepisów prawa – tak jest właśnie traktowany.

Oceń artykuł
4,23 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marcin Zawisza

Polecamy Ci również

Zobacz także