Formalności przed budową domu

0
Budowa domu
Zanim będzie można rozpocząć budowę wymarzonego domu, trzeba dopełnić wielu formalności.

Budowa domu to pewien proces. Należy się do niego przygotować. Logistyka działań ułatwi nam przebrnięcie przez wszelkie wymagane formalności. Z całą pewnością trzeba zaplanować co najmniej kilka wizyt w różnych instytucjach i urzędach. Gdy masz już działkę...

Wybór projektu domu

Kiedy już wybierzemy i zakupimy działkę, musimy zdobyć dla niej wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli gmina nie ma takiego planu, wówczas składamy wniosek do Wydziału Architektury Urzędu  Gminy o wydanie warunków zabudowy terenu. Pamiętajmy, że projekt domu musi być zgodny z wytycznymi określonymi w warunkach zabudowy lub planie zagospodarowania.
Wybór projektu domu to kwestia zasadnicza. Decydując się na konkretny projekt, musimy wiedzieć, czego oczekujemy od naszego domu. Chodzi o kwestię pomieszczeń – ich wielkości, rozmieszczenia, funkcji. Do tego dochodzi wybór: dom parterowy czy piętrowy, z garażem czy bez, a jeśli z garażem, to jedno- czy dwustanowiskowym – mówi ekspert ES Polska.
Pamiętajmy, że przy adaptacji projektu gotowego architekt może wprowadzić dość dużo zmian - ale za każdą będzie trzeba dodatkowo zapłacić. Dlatego warto wybrać projekt optymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

Dowiedz się więcej o: Pomiarach geodezyjnych i badaniach geologicznych potrzebnych przed budową domu

Pomiary działki i adaptacja projektu domu

Po dokonaniu wyboru projektu domu i wykonaniu projektu budowlanego należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej. Będzie to mapa w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych. Z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunków Zabudowy Terenu, do warunków na danym terenie. Dostosuje on także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. W tym momencie potrzebne będą badania geologiczne. Następnie zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.
- Na tym etapie architekt może także wprowadzić wszelkie zmiany do zakupionego projektu. Wtedy właśnie należy także uzgodnić  projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, gazowniczym oraz wodociągowo-kanalizacyjnym - dodaje ekspert.

Pozwolenie na budowę domu, czy zgłoszenie robót budowlanych?

Zgodnie z Prawem budowlanym, które obowiązuje od czerwca 2015 r. jeśli obszar oddziaływania domu mieści się w całości na działce, to nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Zamiast tego trzeba złożyć zgłoszenie robót budowlanych w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj i zakres prac budowlanych, a także podać planowany termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia budowy domu potrzebne są również m.in.:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego (z odpowiednimi opiniami, uzgodnieniami itp.)
  • oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli jest ona wymagana).

Jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów urząd nie wyrazi sprzeciwu, możemy rozpoczynać budowę (jest to tzw. milcząca zgoda).

Dowiedz się: Co można zbudować na podstawie zgłoszenia, a kiedy jest potrzebne pozwolenie na budowę

Są jednak przypadki, kiedy na budowę domu trzeba uzyskać pozwolenie - np. jeśli chcemy budować przy granicy działki. Wtedy w urzędzie musimy złożyć dokumenty właściwie takie, jak przy zgłoszeniu (plus wniosek o pozwolenie na budowę), jednak w tym przypadku musimy czekać, aż urząd wyda pozwolenie na budowę - ma na to 65 dni (ten czas może być wydłużony - prawo przewiduje "zawieszenie" postępowania). Mając w ręku pozwolenie na budowę, naszym obowiązkiem jest powiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia budowy. Musimy to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.

Warto wiedzieć, że w obu przypadkach, jeśli okaże się, że w naszej dokumentacji czegoś brakuje, to urząd ma 14 dni na to, żeby nas wezwać do uzupełnienia braków.

Przygotowania do budowy
Budowę domu należy rozpocząć od geodezyjnego wytyczenia obiektów i wykonania niwelacji terenu. Następnie trzeba zająć się zagospodarowaniem i odpowiednim zabezpieczeniem budowy. Przydałoby się także zbudować obiekty tymczasowe, pomocne przy budowie domu właściwego. I najważniejsze – wykonać przyłącza do sieci infrastruktury technicznej dla potrzeb związanych z budową.
Trzeba także założyć dziennik budowy. To dokument urzędowy z przebiegu robót, zdarzeń i okoliczności w trakcie trwania budowy domu – radzi Michal Jalovecký.

Przeczytaj też: Jak zaoszczędzić przy budowie domu - kilka prostych zasad

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ES Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także