Fasady i elewacje – podsumowanie konferencji

Fasady i elewacje – podsumowanie konferencji

Troska o jakość przestrzeni urbanistycznej skłania architektów i inwestorów do sięgania po coraz to nowe rozwiązania, pozwalające tworzyć obiekty przyjazne zarówno użytkownikom, jak i środowisku.

konferencja Fasady i Elewacje

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wysokimi standardami i normami dotyczącymi zarówno cech użytkowych, jak i związanych z ekologią. Nie mniej ważny pozostaje aspekt wizualny, czyli pierwsze wrażenie w kontakcie z nowym budynkiem. Właśnie dbałość o wygląd zewnętrzny jest niezwykle istotnym elementem i obszarem dyskusji architekta z inwestorem. Forma elewacji i fasad często przesądza o charakterze budynku, a także poziomie zainteresowania ofertą. Dlatego pierwsza konferencja z cyklu „Fasady i elewacje”, organizowana przez Info-Inwest, odbyła się w GreenWings Office. Ten niedawno oddany do użytku budynek biurowy klasy A jest doskonałym przykładem obiektu, który wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą, zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i minimalizujących koszty jego funkcjonowania. Budynek, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną JEMS Architekci, wyróżnia także oryginalna elewacja z blachy perforowanej.

Pierwsza konferencja z cyklu „Fasady i elewacje” w całości została poświęcone zadaniom, jakie przed współczesnymi architektami, inwestorami i wykonawcami stawia wymaganie, by pogodzić ze sobą przestrzeń miejską, ekologię i urbanistykę. Konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk uzmysłowiła złożoność procesu inwestycyjnego – od projektu do wykonania i użytkowania. Uwzględniono również szczególną rolę elewacji w kreowaniu budynku i otaczającej go przestrzeni.

Ronni Richardson, prezes OKRE Development

Gościem specjalnym wydarzenia, był Ronni Richardson, prezes OKRE Development, który wybudował GreenWings. OKRE Development dysponuje ponad piętnastoletnim doświadczeniem międzynarodowym i specjalistyczną wiedzą w dziedzinie zarządzania inwestycjami w nieruchomościach. W czasie wystąpienia Pana Richardsona mogliśmy dowiedzieć się, jak niezwykłym przedsięwzięciem była budowa GreenWings a także poznać wyzwania, jakim musiał sprostać inwestor chcąc sfinalizować budowę. Dzisiaj, kiedy możemy podziwiać imponujący budynek, nie można mieć wątpliwości, że wieloletnie doświadczenie jest w przypadku tak dużej i wymagającej inwestycji niezbędne. Słowa prezesa OKRE potwierdził kolejny gość – Bruno Lambrecht - dyrektor CFE Polska, generalnego wykonawcy GreenWings, który w swoim wystąpieniu skupił się na praktycznych zagadnieniach, związanych z  budową tego biurowca. W wystąpieniu Pana Leszka Dzido (CFE Polska) poruszone zostały zagadnienia problemowe, jakie wiązały się z tym zadaniem i praktyczny aspekt przełożenia wizji inwestora i architekta na plac budowy.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie oferowało swoim uczestnikom spotkanie. W programie znalazło się omówienie zagadnień związanych z możliwościami ożywienia fasady wykonanej z blachy (Prelegent: Wojciech Gajek Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA). Interesujący z punktu widzenia współczesnych przepisów był wykład n/t wpływu podnoszenia standardu energetycznego budynków na bezpieczeństwo pożarowe w świetle nowelizacji Rozporządzenia o Warunkach Technicznych.  (Prelegent: mgr inż. Andrzej Taradyś Doradca Techniczny-Projektant /Rockwool). Uczestnicy, zainteresowani nowoczesnymi, komputerowymi technikami projektowania, z zainteresowaniem i aplauzem przyjęli prelekcję dotyczącą zagadnień projektowania dachów i fasad z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi dostarczanych przez producentów ArchiCAD 18 - Bim components.  (Prelegent: Rafał Ślęk,  WSC Witold Szymanik). Pojawiły się wreszcie zagadnienia związane z nieszablonową iluminacją budynków (Prelegent: Piotr Linca - Xeno Lighting Concept), oraz wizyta przedstawiciela wykonawcy elewacji Green Wings, pana Pawła Rypienia (Profil Władysław Budek), który przedstawił techniki wykonania tak skomplikowanej i atrakcyjnej wizualnie struktury, jaką cieszy się budynek, w którym mieliśmy przyjemność gościć. Ostatnim wykładem była krótka prezentacja organizatora dotycząca możliwości, jakie daje skorzystanie z portalu Info-Inwest i bezpłatna promocja wybranego projektu na anglojęzycznym portalu ArchiPort.uk.co 

Na zakończenie spotkania – organizator, wraz z administratorem Green Wings zaprosił uczestników konferencji na zwiedzanie obiektu, podczas którego przedstawiciele inwestora i wykonawcy dzielili się fachowymi uwagami z placu budowy.

Podczas spotkania, cały czas były czynne stoiska partnerów, gdzie odbywały się bezpłatne konsultacje. Naszymi gośćmi i partnerami były firmy PERFOPOL, ROCKWOOL POLSKA, STOWARZYSZENIE DAFA, WSC WITOLD SZYMANIK, BAMIX CERAMIKA, XENO LIGHTING POLAND. Dla słuchaczy przygotowano także bezpłatną promocję na portalu www.budoskop.pl

Wydarzenie stało się miejscem spotkania prawie stu uczestników, przedstawicieli pracowni architektonicznych z Warszawy i okolic a także przedstawicieli wykonawców czy inwestorów.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Info-Inwest

Polecamy Ci również

Zobacz także