Fasady aluminiowe w apartamentowcach

Fasada wykonana z aluminiowych profili i szkła to nic innego jak nowoczesna ściana osłonowa. Jeszcze do niedawna najczęściej były wykorzystywane w projektach budynków publicznych.

Ostatnio fasady aluminiowe robią zawrotną karierę w budownictwie apartamentowym. Architekci docenili ich elegancję i wysoką funkcjonalność po powstaniu apartamentowca Słoneczne Pola w Ulm w Niemczech.

Początki budowania fasad aluminiowych w Europie środkowo-wschodniej przypadają na przełom lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Można się zatem pokusić o stwierdzenie, że ta technologia nie jest niczym nowym. Aluminiowe okna, fasady i drzwi stosowano jednak wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej - reglamentacja surowca sprawiała, że dla inwestorów nie związanych z aparatem władzy nowa technologia nie była osiągalna. Pomimo że aluminiowe konstrukcje okazały się funkcjonalne i prestiżowe, budynków wykańczanych aluminium nie uznawano za atrakcyjne. Trudno się dziwić - były to zazwyczaj duże, toporne z wyglądu, masywne budowle o surowych kształtach. Dodatkowo dwudziestowieczne systemy fasadowe pozostawiały wiele do życzenia pod względem izolacji termicznej i praktycznie nie miały zabezpieczeń przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Taki stan rzeczy obowiązywał do połowy lat 90., gdy opracowano wiele nowoczesnych technik wytwarzania profili aluminiowych w tzw. technologiach ciepłych, które pozwalają łączyć wysokie walory użytkowe budynków z dużą swobodą architektoniczną.

Fasady aluminiowe w budownictwie apartamentowym (fot. Reynears) Fasady aluminiowe w budownictwie apartamentowym (fot. Reynears) Fasady aluminiowe w budownictwie apartamentowym (fot. Reynears)

Aluminium zimne, aluminium ciepłe
Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje profili aluminiowych - zimne i ciepłe. Profile zimne w całości wykonane są z aluminium. Zazwyczaj mają tylko jedną komorę. To decyduje o ich niskiej izolacyjności cieplnej. Są stosowane najczęściej do wykonania okien biurowców, konstrukcji niewielkich fasad, wiat lub budek telefonicznych. Choć są niedrogie, polski klimat utrudnia ich stosowanie na szerszą skalę, a zupełnie wyklucza możliwość ich używania w budownictwie mieszkaniowo-apartamentowym. Najczęściej wykorzystywane są zatem droższe profile ciepłe, dzięki bardziej złożonej konstrukcji zapewniające wyższą izolacyjność termiczną. Profile ciepłe składają się z dwóch kształtowników połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Izolacyjność cieplna takiego rozwiązania nie jest tak wysoka jak w profili drewnianych czy z tworzyw sztucznych, jednak wystarczająca w klimacie umiarkowanym. Dzięki skonstruowaniu profili ciepłych, z wielkim rozmachem powstają apartamentowce w wielu miastach Polski. O dużym sukcesie tej technologii zdecydowała przede wszystkim swoboda projektowania. Architekci chętnie sięgają po rozwiązania oparte o aluminium i szkło, gdyż pozwalają im one projektować budynki o praktycznie dowolnym kształcie - efektowne, a jednocześnie o wysokich walorach użytkowych. W przypadku apartamentowców efektowna fasada zwiększa ponadto szansę, że mieszkania znajdą nabywców i inwestycja przyniesie zysk.

Fasada, czyli kolektor słoneczny
Dodatkowym atutem technologii aluminiowych jest fakt, że dzięki normatyzacji, systemy różnych producentów można w dość dowolny sposób ze sobą łączyć. Przykładem przedstawianym wszystkim studentom architektury jest apartamentowiec Słoneczne Pola wybudowany w niemieckim Ulm. Budynek, zgodnie ze swoją nazwą, od południa i południowego zachodu wydaje się być wzniesiony głównie z tafli szkła. Ramy wykonano z prawie niewidocznych, delikatnych, prostych i smukłych profili, zapewniających swobodę patrzenia od wewnątrz. Tak silne przeszklenie południowej strony apartamentowca ma odzwierciedlenie w kosztach ogrzewania - setki metrów kwadratowych szkła stają się swoistym kolektorem słonecznym wspomagającym ogrzewanie budynku. Północna strona elewacji przyciąga natomiast wzrok połączeniem szkła, aluminium i muru, który stanowi linię okien. W projekcie wykorzystano m.in. techniczne i strukturalne rozwiązania Schüco, tworząc ciekawe elementy elewacji zewnętrznej. Aby ograniczyć straty ciepła, do których prowadzą duże przeszklenia, na południowej elewacji architekci zdecydowali się na aluminiową fasadę słupowo-ryglową skomponowaną z modułów o wysokości 1,80 m i szerokości 1,25 m, z oknami blokowymi z tzw. ukrytym skrzydłem z pakietami trójszynowymi. O wyborze tego systemu zdecydowały względy estetyczne - szkło, słabo widoczne pięciocentymetrowe profile i metalowe balustrady balkonowe dały ciekawy efekt wizualny.

Słoneczne Pola w Ulm (fot Schüco)

Na bazie niemieckich doświadczeń
Podczas projektowania Słonecznych Pól priorytetem była energooszczędność. Dokładna izolacja ścian, aluminiowe konstrukcje okienno-fasadowe o dużej izolacyjności cieplnej, nowoczesne systemy poboru i przekazywania energii ze światła słonecznego, a także odzysk ciepła z wentylacji sprawiają, że jest to jeden z najbardziej ekonomicznych w utrzymaniu apartamentowców w Europie. Nowatorski budynek z Ulm przekonał europejskich architektów do stosowania nowoczesnych systemów fasad aluminiowych nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w budownictwie apartamentowym. Obecnie w Polsce - w Warszawie, Krakowie i Gdańsku - powstają cztery apartamentowce czerpiące bezpośrednio z niemieckich doświadczeń.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paweł Wiśniewski

Zdjęcia: Reynares, Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także