Świetnie maskują nierówności podłoża i mogą zastąpić znacznie od nich droższe tynki dekoracyjne. Umiejętnie użyte zamieniają ścianę w małe arcydzieło. Gdy dekorator dysponuje nieco mniejszymi umiejętnościami, są po prostu estetyczne. O czym mowa? O farbach strukturalnych.
Farby strukturalne tym różnią się od farb tradycyjnych, że nadają ścianie fakturę podobną do tynków dekoracyjnych czy tapet japońskich. W odróżnieniu od układania tynków, malowanie farbą jest jednak znacznie łatwiejsze i mniej pracochłonne. Największa zaleta farb strukturalnych to brak konieczności przygotowania gładkiego podłoża. Ścianę wystarczy odpylić, zagruntować i można malować. Wady? Farby strukturalne są zdecydowanie droższe od tradycyjnych i, wbrew pozornemu nasyceniu rynku wyrobów budowlanych i dekoracyjnych, niełatwo je kupić. Produkty tego typu są bowiem zazwyczaj klasyfikowane jako materiały dla specjalistów, a nie dla masowego odbiorcy. Żeby przebierać w ofercie lepiej udać się do hurtowni zaopatrującej dekoratorów wnętrz, niż do hipermarketu.
Faktura na ścianie
Farby strukturalne najczęściej oferowane są w postaci gotowej, gęstej masy. Można również spotkać produkty w formie proszku lub pasty, które dodaje się do zwykłej farby akrylowej. Różnorodną fakturę zapewniają wypełniacze w postaci włókien celulozy, granulatu akrylowego, strzępków bawełny, kruszonego dolomitu itp. materiałów. Bogactwo barw i dodatków fakturujących sprawia, że stosując farby strukturalne można osiągnąć szeroką gamę ciekawych efektów. Na tym jednak nie koniec - farby dają nakładać się różnymi technikami, co dodatkowo poszerza paletę możliwości dekoracyjnych. Stworzenie iluzji ściany zbudowanej z kamienia, drewna czy osiągnięcie efektu starego, popękanego tynku nie wymaga specjalistycznych zabiegów - wystarczy odpowiednio dobrać farbę strukturalną. Barwę większości produktów można dodatkowo zmieniać dodając pigment lub, po pomalowaniu, pokrywając ścianę bejcą do farb strukturalnych.
Na rynku najczęściej oferowane są farby strukturalne lateksowe i akrylowe. Wygodnym, bądź mniej zaawansowanym dekoratorom, polecić można gotowe do użycia masy. Dla bardziej zaawansowanych, pragnących poeksperymentować, lepsze będą produkty sprzedawane w postaci proszku lub pasty - zmieniając proporcje składników można zmieniać gęstość farby, a tym samym, uzyskiwać różnorodne faktury. W tym przypadku ograniczeniem staje się jedynie wyobraźnia wykonawcy.
Farby strukturalne są paroprzepuszczalne. Ich zaletą jest również odporność na ścieranie i zabrudzenia, dzięki czemu można je stosować we wnętrzach podatnych na zabrudzenia i pomieszczeniach wilgotnych, np. kuchni.
kora32
Polecam poszukać farb i akcesoriów malarskich w budneo.pl. Tam jest taniej i można sporo zaoszczędzić
veldecor
zapraszam na www.veldecor.pl największy wybór dekoracji ściennych
WallDecor
Z tymi oszczędnościami to chyba jednak różnie.
Dobra farba strukturalna jest przeważnie droższa od tynku dekoracyjnego, za to ma wyższą wydajność, tak więc kosztowo wychodzi podobnie.
No ale farbą strukturalną nie zrobimy takich efektów jak tynkiem strukturalnym i odwrotnie tynkiem strukturalnym nie zrobimy takich efektów jak farbą.
elka2012
Wspaniałe farby strukturalne ma Magnat. Na ich stronie jest mnóstwo inspiracji. Skusiliśmy się z mężem na velutto w sypialni. Mąż kład sam po obejrzeniu filmu instruktażowego na youtube .Jak znajomi oglądają to myślą, że ściana wyłożona aksamitem.
Natasza72
duży wybór farb, farb z mieszalnika, tynków dekoracyjnych ma sklep ekosklad.pl. Warto zajrzeć, fachowa obsługa, dobre ceny i dogodne warunki płatności
Enerbau
znam jedną dobrą farbę strukturalną występuje w dwóch rodzajach, gruboziarnista i drobnoziarnista - można nią uzyskać efekt rustykalnej ściany producentem jest Flugger
Masz umowę z Fluggerem? Taka reklama ma taki sam skutek jak reklama maści na wszystko.
To jest forum budowlane, a nie tablica ogłoszeń! Tu ludze poszukują pomocy, a nie reklam!
ostrow
sciany w salonie pomalowałam farbą plamoodporną magnat ceramic ze wzgledu na moje male dzieciaczki ktore uwielbiaja malowac po scianac
King-Dom
Czy farba strukturalna czy tynk dekoracyjny ściana musi być wyrównana przynajmniej do płaszczyzny bo efekty nierówności dostrzeżemy po zamontowaniu oświetlenia a jeśli wykonujemy usługę kompleksowo to na koniec prac możemy mieć duże problemy z odbiorem Pozdrawiam https://remont.lodz.pl/
albatros
Satynowa Śnieżka też jest odporna na artystyczną twórczość i brudne rączki dzieci U mnie sprawdzone wielokrotnie.
e-Rzecznik_Magnat
Szanowni Państwo,
Bardzo ciekawy efekt można uzyskać stosując Glinkę Wenecką MAGNAT . Jest to dekoracyjna, jednowarstwowa farba strukturalna dzięki której otrzymamy efekt przetartego tynku. Farba dostępna jest w 15 kolorach, co daje szerokie możliwości aranżacji wnętrza. Glinka Wenecka idealnie współgra z innymi materiałami wykończeniowymi, ciekawie prezentuje się przy różnorodnym oświetleniu. Zapewnia trwałe wykończenie powłoki i jest odporna na zmywanie.