Farby do malowania wnętrz

Możemy kupić tradycyjne farby emulsyjne – białe lub barwione, albo zdecydować się na którąś z farb strukturalnych, przeznaczonych do robienia faktur. Używając zaś zestawu różnego rodzaju farb, mas akrylowych i lazur stworzymy na ścianach interesujący efekt dekoracyjny.

Czym malować
Jeśli chcemy pomalować ściany i sufity na biało lub kolorowo, mamy kilka możliwości. Salony, sypialnie, pokoje gościnne pomalujmy farbą akrylową lub winylową. Nadają się one na wszystkie podłoża, jakie możemy spotkać we wnętrzach. Zwykłe farby akrylowe można myć, ale przy zabrudzeniach trudniejszych do usunięcia trzeba je odnawiać, malując ponownie. Niektóre z nich mają jednak podwyższoną wytrzymałość na mycie i szorowanie. Gdy zależy nam na ścianach o głęboko matowej powierzchni, która będzie jednocześnie odporna na zmywanie, sięgnijmy po ekologiczną farbę silikatową. Niestety jest ona nieco żrąca i może wytrawić metal, szkło lub drewno. Podczas malowania trzeba więc uważać, aby nie zachlapać tych materiałów. Chronić też trzeba ręce i oczy – a więc malować w rękawicach i okularach ochronnych.

fot. Dekoral fot. Farby Magnat

Do pomieszczeń kuchennych, korytarzy, sal i pokoi zabaw dziecięcych oraz innych wnętrz intensywnie użytkowanych nadawać się będzie farba lateksowa, czyli ulepszona wersja farby akrylowej. Jest ona wyjątkowo odporna na szorowanie. Podobne właściwości ma też dwuskładnikowa farba poliuretanowa.

Do pralni, salonów kąpielowych, łazienek najlepiej użyć farby akrylowej lub lateksowej, specjalnie przeznaczonej do pomieszczeń o większej wilgotności, najlepiej takiej, która zawiera dodatek środka pleśniochronnego. Można też zastosować farbę poliuretanową. Dobrze sprawdzą się także farby silikatowe – odporne na porastanie pleśniami.

Jeśli istnieje taka potrzeba, kupić można farby przeznaczone do mieszkań osób cierpiących na alergię. Są one oznaczone specjalnym certyfikatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub symbolem „niebieskiego anioła”. Dobrze sprawdzą się także ekologiczne farby silikatowe.

Do malowania lamperii, różnych elementów drewnianych bądź metalowych przeznaczone są farby alkidowe (ftalowe) – w przeciwieństwie do wcześniej opisanych farb, te nie są wodorozcieńczalne tylko rozpuszczalnikowe. Tworzą mocną, błyszczącą lub satynową powierzchnię, wyjątkowo odporną na wielokrotne czyszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Sprzedawane są w kilku podstawowych kolorach, często można je jednak barwić na kolor z palety. Ich wadą jest to, że podczas malowania mogą wydzielać nieprzyjemny zapach i to, że trudno jest je usuwać ze ścian.

fot. Tikkurila fot. Tikkurila

Farby do efektów dekoracyjnych
Oprócz koloru, na naszych ścianach może pojawić się również dekoracyjna, przestrzenna faktura. Uzyskamy ją stosując gęstą masę akrylową lub farbę strukturalną. Gdy użyjemy masy akrylowej, efekt dekoracyjny zależeć będzie od pomysłowości wykonawcy i użytych narzędzi. W przypadku farb strukturalnych, rodzaj efektu zależy od ich rodzaju. W farbach takich znajdują się bowiem różne kruszywa tworzące fakturę typu ”piasek” lub „baranek”. W sprzedaży są także farby strukturalne zawierające włókna. Umożliwiają uzyskanie na ścianach takiego efektu, jakby te były oklejone tapetą typu rauhfaser. Niektóre farby strukturalne przeznaczone są do imitowania na ścianach efektu tynków typu stiuk lub marmuru.

Ściany pokryte farbami strukturalnymi często jeszcze maluje się specjalnymi farbami półprzezroczystymi, czyli tak zwanymi lazurami. Niejeden producent oferuje nawet kompletne zestawy, w skład których wchodzi farba strukturalna i jedna lub dwie lazury. Spod warstwy półprzezroczystej lazury przebija kolor farby strukturalnej. Takie połączenie dwóch dekoracyjnych materiałów daje bardzo szerokie możliwości zdobienia wnętrz. Lazury mogą też nadawać ścianom perłowy lub metaliczny połysk.

Preparaty gruntujące
Poprawiają przyczepność farb i zmniejszają chłonność podłoża. Dzięki temu do malowania zużywa się mniej farby. W pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza tworzą też barierę wodoodporną. 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także