Estetyczna fasada domu

Estetyczna fasada domu - zdjęcie 1

„Architektura to spójność kultury, funkcji, techniki, środowiska, skali i estetyki.” Jest silnie związana z ludzkimi emocjami. Coraz częściej w naszym otoczeniu rejestrujemy powrót do idei tożsamości, chcemy  wyrażać nasze upodobania, nasz własny styl, także na zewnątrz.

Patrząc na nowo wznoszone czy też remontowane budynki, można zauważyć, że prostokątne, smutne i takie same „pudełka”  nie interesują już inwestorów. Oprócz ekonomii, energooszczędności zaczęliśmy zwracać uwagę również na estetkę budynku, na jego wyjątkowość.

Zapoznając się z historią architektury, możemy znaleźć różne próby ożywienia ścian zewnętrznych. Z bryłą i formą każdego budynku ściśle związany jest tzw. element uzupełniający, czyli dekoracja. Czy to poprzez grę światła i cieni, czy też poprzez kolor, różnorodność faktur stosowanych materiałów lub poprzez różnego rodzaju przestrzenne elementy dekoracyjne. Próby te były nieco ograniczone możliwościami technologicznymi oraz innym spojrzeniem na budynek.

Obecnie w architekturze można zauważyć odejście do projektowania i wznoszenia budynków (budowli) o prostych i szarych fasadach. Odzwierciedleniem naszych czasów są coraz bardziej kolorowe, fantazyjnie zaprojektowane i wykonane elewacjEstetyczna fasada domu - zdjęcie 2e budynków. Fasada jako estetyczny przedstawiciel jakości mieszkaniowej i radości życia jest wyrazem indywidualności i nadaje każdej budowli swoją (indywidualną) twarz. Najlepszym sposobem na fantazyjne i indywidualne kształtowanie elewacji budynku jest zastosowanie ozdobnych profili fasadowych.

Na rynku dostępne są fasadowe profile, które produkowane są ze specjalnie wyselekcjonowanego styropianu oraz powleczone elastyczną masą na bazie żywicy akrylowej i piasku kwarcowego. Ze względu na technologię, w jakiej produkowane są takie elementy można je przyklejać każdym klejem do styropianu na podłoże budowlane, bez konieczności stosowania dodatkowego kołkowania. Niewielki ciężar elementów pozwala mocować je na dużych wysokościach bez obawy odspojenia się od elewacji. Szeroka gama wzorów pozwala na zastosowanie w budownictwie nowoczesnym, jak i na starych kamienicach.

Jednym z producentów takich profili, gzymsów jest Austrotherm - produkt występuje pod nazwą Austrotherm FPP - i ze względu na wysoką trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych znajduje zastosowanie na starych kamienicach jako gotowy element sztukatorski. Technologia produkcji tych elementów pozwala na stosowanie na nich wszelkich dostępnych na rynku farb elewacyjnych oraz innych powłok malarskich, tynkarskich, stosowanych w budownictwie, nie wchodzących w reakcję ze styropianem. 

Estetyczna fasada domu - zdjęcie 3Estetyczna fasada domu - zdjęcie 4

Sztukateria taka, na rdzeniu styropianowym powleczonym odporną na działanie czynników atmosferycznych masą żywiczną, pozwala na dowolne modelowanie fasady budynku. Obecnie w architekturze pojawia się coraz więcej nowoczesnych technologii, które wykorzystywane są również na starych kamienicach. Swoje zastosowanie znajdują tu również profile Austrotherm FPP, między innymi dlatego, że mają aprobatę techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Najważniejsze atuty Austrotherm FPP to: trwałość i stosunkowo niewielki ciężar. Coraz częściej stają się one dobrym, alternatywnym rozwiązaniem dla sztukatorów wykonujących pracę metodą tzw. tradycyjną i czasochłonną.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Austrotherm

Polecamy Ci również

Zobacz także