Energooszczędny dom - budowa

Energooszczędny dom - budowa

Zaletą domów budowanych według kryteriów energooszczędności są niższe koszty przyszłej eksploatacji, czyli niższe rachunki za energię. Najpierw jednak trzeba ponieść wyższe niż przy standardowym budownictwie koszty związane z realizacją inwestycji.

budowa domuNa co zwraca się uwagę przy projektowaniu oszczędnego domu? Kształt bryły – budynek powinien być zwarty i prosty, ponieważ im mniejsza jest powierzchnia zabudowy, tym mniejsze są straty ciepła. Zalecamy stosowanie prostych ścian, bez niepotrzebnych nisz i wnęk, oraz dbałość
o dopracowanie detali konstrukcyjnych. Poza zwartą bryłą ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Najlepiej, jeśli strefa dzienna z przeszkleniami znajduje się od strony południowej. Dodatkowo jeżeli dom leży poza zasięgiem cienia okolicznych drzew lub budynków, maksymalnie wykorzystuje energię słoneczną. Przeszklenia powinny być skierowane na południe i stanowić około 40 proc. całej powierzchni ściany. Usytuowanie domu na wzniesieniu powoduje straty ciepła ze względu na wiatr. Okna domu umieszczone od strony wschodniej, zachodniej i północnej powinny być małe, ale jednocześnie na tyle duże, by zapewniały optymalne naświetlenie wnętrza. Wybierzmy okna o odpowiednich rozmiarach w stosunku do wielkości pomieszczeń, o ciepłochronnych profilach i optymalnej powierzchni przeszklenia. Ważnym elementem domu energooszczędnego jest termoizolacyjność przegród zewnętrznych (dach, ściany stropy), dlatego polecam ściany dwuwarstwowe z pustaków o specjalnych właściwościach izolacyjnych, ocieplanych wełną mineralną lub styropianem. By skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz domu, należy oddzielić termicznie piwnicę (wraz ze schodami) i garaż od części mieszkalnej. Izolacja musi być całkowicie szczelna, pozbawiona mostków termicznych. Na zwiększenie oszczędności energii może również wpłynąć odpowiednia lokalizacja pomieszczeń w domu, na przykład usytuowanie łazienki w pobliżu kotłowni czy umieszczenie kominka w centralnym punkcie domu, co pozwala na efektywniejsze ogrzanie pomieszczeń.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Lisowska-Łętocha

Źródło: Archon+

Polecamy Ci również

Zobacz także