Energooszczędność w cenie

Energooszczędność w cenie - zdjęcie 1Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m² energii w skali roku. To prawe dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Najwyższy czas to zmienić.

Kosztowne ciepło
Temat oszczędzania energii powraca nie tylko w dyskusjach prowadzonych na wysokich szczeblach czy podczas konferencji naukowych. Coraz częściej problemem tym interesują się producenci urządzeń gospodarstwa domowego, materiałów budowlanych, systemów grzewczych oraz sprzętu oświetleniowego. Rośnie też świadomość społeczna Polaków.

Przed zakupem lodówki, pytamy o klasę efektywności energetycznej, wymieniamy żarówki na energooszczędne oraz zmieniamy swoje przyzwyczajenia związane np. z pozostawianiem włączonego w trybie stand-by telewizora. Zdajemy sobie sprawę, że nasze rachunki mogą być niższe, a dodatkowo zyskuje przy tym środowisko naturalne.

Szukając sposobów na oszczędzanie energii warto brać przykład z krajów Europy Zachodniej. Spadek zużycia energii na ogrzewanie statystycznego mieszkania spada tam z roku na rok. Jest to efektem stosowania lepszych technik budowlanych coraz większej termoizolacyjności nowych budynków. Obecnie budowane mieszkania potrzebują o 22% mniej energii na ogrzewanie niż te zbudowane do 1985 roku.

W przypadku starych domów i mieszkań, skutecznym sposobem na mniejsze rachunki jest ich ocieplenie. Prawidłowo przeprowadzona izolacja ścian jest pierwszym i niezbędnym warunkiem energooszczędności budynku.

Planując ocieplenie domu, musimy dokonać wyboru materiału izolacyjnego. Najpopularniejsze są styropian i wełna mineralna. Mają podobne właściwości izolacyjne. Styropian jest lepszy pod względem chłonności wody. Ma znacznie mniejszą przepuszczalność i jest doskonałym izolatorem w budownictwie - zalecany zwłaszcza przy ociepleniu domków i bloków metodą lekką mokrą oraz do izolacji ścian piwnic i fundamentów. Te elementy elewacji są najbardziej narażone na wilgoć i ucieczkę ciepła.

Do ocieplania ścian zewnętrznych zwykle stosuje się styropian, i to zarówno w ścianach warstwowych, jak i przy docieplaniu budynku z zewnątrz.

Do pozostałych zastosowań (ocieplenia dachów, drewnianych stropów belkowych, ścian działowych) lepiej stosować wełnę mineralną lub szklaną. Wełna mineralna charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, co pozwala na większą wymianę wilgoci pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Wełna mineralna jest niezastąpiona w przypadku docieplenia budynków wysokich, lub gdy wymagana jest wysoka klasa niepalności systemu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także