Elewacje z kamienia

Elewacje z kamienia

Kamień to jeden z najbardziej wytrzymałych i najtrwalszych materiałów stosowanych w budownictwie, zatem elewacje z niego wykonane również posiadają te cechy. Kamienne wykończenia ścian są chętnie stosowane ze względu na szeroką paletę barw, tekstur i bogate możliwości obróbki.

elewacja z kamieniaDodatkowo kamienne elewacje odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i bardzo łatwe w renowacji - wymieniany jest tylko uszkodzony element, nie ma potrzeby demontażu całej okładziny. Kamiennymi płytami można wykończyć całą fasadę lub tylko jej część, np. podkreślając marmurem reprezentacyjne wejście. Jaki kamień najlepiej wybrać na elewację? Specjaliści zalecają gatunki z kamieniołomów położonych jak najbliżej miejsca budowy. Są łatwo dostępne, a co za tym idzie konkurencyjne cenowo i zdecydowanie bardziej wytrzymałe od kamieni importowanych. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie w wypadku wielu gatunków, zwłaszcza marmurów i piaskowców, które z czasem tracą intensywną barwę i matowieją. Granit, który ukształtował się w rodzimym klimacie zniesie o wiele więcej, niż piaskowiec abisyński, sprowadzony wprost z upalnego serca Afryki, gdzie panują odmienne warunki atmosferyczne. Pomimo jego piękna i intensywnej, złocistej barwy, lepiej użyć polskiego granitu o ciekawym rysunku lub rodzimego "zwyczajnie żółtego" piaskowca przyzwyczajonego do wiatru, mrozu i deszczu. Piaskowiec z Wyżyny Abisyńskiej w rodzimym klimacie już po kilku latach straci złocistą barwę i zacznie szarzeć.

Moda na kamień
Elewacje kamienne najczęściej wykonywane są z piaskowców i wapieni, ze względu na łatwość obróbki i niewysoką cenę tych materiałów. Według obowiązującej mody zazwyczaj powstają z płyt łupanych i niepolerowanych. Należy jednak założyć, że w tym wypadku moda została podyktowana względami ekonomicznymi - materiały polerowane są kosztowniejsze. Popularny ostatnio kamień to także łupek kwarcytowy. Najbardziej wytrzymałe i szlachetne lecz również najdroższe są wykończenia z granitu i marmuru.

Piaskowce, wapienie i łupki kwarcytowe
Wszystkie trzy skały zaliczane są w budownictwie do jednej kategorii okładzin ze względu na zbliżone właściwości użytkowe i fizykochemiczne. To dobrze poznany budulec - są używane od czasów starożytnych. Najczęściej stosowane jako okładzina pionowa na elewacje i podmurówki. Piaskowce oszałamiają paletą odcieni żółci, pomarańczu, czerwieni, błękitu i szarości, wapienie bogactwem rozmaitych rysunków, a łupki interesującą, lekko połyskliwą fakturą i szeroką paletą kolorystyczną. Zaletą wszystkich trzech skał jest mrozoodporność i łatwość obróbki, wadami mała wytrzymałość, ścieralność i nasiąkliwość.

Granity i marmury
Ze względu na wyjątkową trwałość są najbardziej polecane do wykonywania elewacji. W praktyce stosowane rzadko ze względu na wysoką cenę. Granit jest mrozoodporny, nienasiąkliwy, twardy, odporny na ścieranie i warunki atmosferyczne, a dodatkowo łatwo poddaje się obróbce. Granity występują głównie w różnych odcieniach szarości, choć można spotkać również odmiany czerwone, niebieskie, czy beżowe, często o bardzo skomplikowanym, ciekawym rysunku. Marmur, pomimo cech podobnych do granitu, w odróżnieniu od niego jest skałą o wysokiej nasiąkliwości, co powoduje, że z czasem traci intensywną barwę i zaczyna matowieć. Jest to skała o największej palecie barw i wzorów. Podobnie, jak granit, jest podatny na obróbkę oraz łatwy w polerowaniu.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także