Elewacje - wiosenne metamorfozy

Elewacje - wiosenne metamorfozy

Kolory, jakimi pokryte są elewacje chronią nie tylko malowane powierzchnie, ale również są źródłem energii dla człowieka. Soczysta zieleń, kojący błękit, harmonijna czerwień – piękno koloru tkwi w niezliczonej liczbie odcieni.

Bogata oferta rynkowa pozwala nam dziś wybierać spośród wielu rodzajów farb elewacyjnych. Powłoki akrylowe, mineralne, silikonowe i krzemianowe (silikatowe) mają jednak ściśle określone funkcje dekoracyjno-ochronne. Muszą wykazywać dużą odporność, bowiem elewacja narażona jest na nieustanny wpływ wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Deszcze, promieniowanie słoneczne i wahania temperatury mogą już po kilku latach doprowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń. Postępująca degradacja ścian, pęknięcia, odspojenia, zawilgocenia czy wreszcie obniżenie parametrów termoizolacyjnych to tylko niektóre z konsekwencji braku odpowiedniego zabezpieczenia elewacji budynku. Postęp technologiczny oraz prace nad ciągłym udoskonalaniem produktów, sprawiły że wiodący producenci materiałów budowlanych mogą pochwalić się farbami i tynkami o właściwościach samooczyszczenia, co zapewnia utrzymanie elewacji w czystości przez długie lata.

Intensywne kolory powodują, że dom wyróżnia się z otoczenia. (fot. Archipelag)

Kolory - trudny wybór

Kolory odpowiadające za zewnętrzny wizerunek domu mogą być dobierane w zależności od tego, czy hołduje się idei, aby dom nie wyróżniał się wśród otoczenia, czy też odwrotnie – aby był oryginalny. Wybór wymaga dokładnego przemyślenia. W końcu decydujemy o kolorze elewacji, który ma upiększać nasz budynek przez następne długie lata. Z pomocą przychodzą nam producenci materiałów budowlanych – dzięki specjalnym mieszalnikom do farb i tynków, możemy stworzyć dowolny kolor elewacji domu.

Przed podjęciem decyzji warto jednak dobrze się zastanowić. Jednym z popełnianych błędów jest za silne eksponowanie kolorystyczne budynku. Mocny kontrast z tłem naturalnym nie zawsze daje pozytywne rezultaty.

Żywe, nasycone barwy, podkreślają kształt domu. (fot. Grupa Atlas)
Sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy bryła jest prosta, bez wielu detali architektonicznych. (fot. Grupa Atlas)

Od bieli po błękit oceanu

Biel to równowaga, porządek i spokój. W tradycji polskiej architektury kolor ten kojarzy się z białym dworkiem i pobielaną chatą. Dzisiaj w architekturze jest bardzo często wybierany ze względu na łatwe zestawienia z innymi barwami. Liczne odcienie zieleni od oliwki, grochu po soczystą zieleń trawy łączone są z reguły z odcieniami kolorów neutralnych takimi jak np. biel czy brąz. W przypadku błękitu na ogół wybierane są odcienie od chłodnych barw jasnego nieba, poprzez różne tonacje wody, aż do granatu irysów i bratków…

I można by tak wymieniać bez końca - wybór pozostawiamy Państwa wyobraźni.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Bolix

Zdjęcia: Archipelag, Grupa Atlas, Bolix

Polecamy Ci również

Zobacz także