Elewacje drewniane

Elewacje drewniane

Dostępność egzotycznych gatunków drewna oraz lepsze metody konserwacji zachęcają właścicieli domów do komponowania tego naturalnego surowca z nowoczesnymi materiałami budowlanymi.

Deski elewacyjne i kamienne płyty - połączenie tych materiałów na elewacji wygląda ciekawie i nowocześnie. (fot. DLH)

Właściwie zaprojektowana elewacja może całkowicie zmienić wygląd budynku, bez względu na jego architekturę. Współcześnie obok nowoczesnych materiałów do budowy elewacji takich jak beton, szkło i metal, coraz większą popularność zyskuje drewno egzotyczne, charakteryzujące się wysoką trwałością. Deski elewacyjne z egzotycznych gatunków drewna w zestawieniu z innymi materiałami elewacyjnymi tworzą niepowtarzalne kompozycje fasadowe. Dzięki dostępności w szerokiej gamie kolorystycznej, od intensywnych, ciepłych tonów cedru czerwonego czy tatajuba, aż po stonowane odcienie świerku skandynawskiego i modrzewia syberyjskiego realizują dowolne pomysły aranżacyjne.

Deski elewacyjne w połączeniu z okładziną kamienną. (fot. DLH)Deski elewacyjne zastosowane do wykończenia nowoczesmych w formie wykuszy. (fot. DLH)

Elewacje drewniane na nowo

We współczesnej architekturze deski elewacyjne są najczęściej wykorzystywane do podkreślania elementów stolarki okiennej, ozdabiania wykuszy czy elewacji na wyższych piętrach. Elewacje drewniane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak cedr czerwony czy meranti czerwone będą się prezentować szczególnie efektownie w połączeniu z kamiennymi okładzinami w ciepłych kolorach, ze względu na swoją głęboką, ciemnobrązową lub czerwono-brązową barwę. W przypadku domów o tradycyjnej architekturze takie zestawienie pozwala uzyskać ciekawy, kolonialny wygląd. Natomiast budynki o masywnej bryle warto ozdobić oblicówką w jaśniejszych kolorach. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się zestawienie płytek elewacyjnych w piaskowej lub żółtej kolorystyce z miodowymi, żółtawobrązowymi deskami elewacyjnymi z drewna tatajuba na górnej części fasady budynku. Obecność lekkich, naturalnych materiałów w jasnych i ciepłych barwach pozwala przełamać wrażenie ciężkiej architektury.

Elewacje drewniane - praktyczne i trwałe

Elewacje drewniane, oprócz atrakcyjnego wyglądu, zapewniają komfort cieplny i akustyczny, a także są trwałe. Deski elewacyjne z cedru czerwonego czy okoume stanowią dodatkową warstwę izolacji budynku, jak również skutecznie chronią jego wnętrze przed hałasem z zewnątrz. Niektóre z egzotycznych gatunków drewna zachowują naturalny urok przez wiele lat, bez potrzeby impregnacji.
Elewacje drewniane wykonane z takich gatunków jak cedr czerwony czy tatajuba mają dużą zawartość naturalnych olejków i garbników, dlatego nie wymagają szczególnej konserwacji. Są wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne, czyli ich naturalna trwałość biologiczna jest bardzo wysoka. Dlatego deski elewacyjne wykonane z wcześniej wspomnianych gatunków będą doskonałym wyborem dla osób wymagających od materiałów elewacyjnych wysokiej odporności. Ewentualna pielęgnacja ma jedynie za zadanie polepszenia efektów wizualnych. – mówi PawełDeski elewacyjne z drewna meranti czerwone. (fot. DLH)Sędek, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

Elewacje drewniane - deski elewacyjne

W ofercie produktowej na rok 2011/ 2012 firma DLH Polska ma wysokiej jakości deski elewacyjne EVERO w 6 egzotycznych gatunkach drewna. Dostępne w 11 kształtach profili pozwalają tworzyć niepowtarzalne i trwałe kompozycje fasadowe o zróżnicowanej kolorystyce i fakturze. Atrakcyjny kolor drewna sprawia, że nie wymagają pokrywania środkami pigmentującymi. Ich naturalne piękno można dodatkowo podkreślić przy użyciu bezbarwnych środków impregnujących. Deski elewacyjne zostały opatrzone certyfikatem Łańcucha Kontroli Pochodzenia Produktu potwierdzającego, że pochodzi ono z lasów z racjonalną polityką gospodarki leśnej.

Deski elewacyjne Evero: cena od 45,00 zł. brutto/m²

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: DLH Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także