Elewacja z drewna

Elewacja powinna pasować wizualnie do projektu architektonicznego budynku, ale musi być też funkcjonalna.

Elewacje drewniane przez lata były wypierane przez panele z tworzywa sztucznego. Elewacje drewniane wybieramy ze względu na walory zdrowotne, ekonomiczne, a także komfort otoczenia.

Drewno na elewacje
Wybierając drewno na elewację należy pamiętać, że jego właściwości są pochodną wielu cech m. in. struktury drewna i jego składu, sezonowania i suszenia, strugania, przechowywania, prawidłowego montażu. Najlepiej stosować drewno, które – w zależności od gatunku – po suszeniu będzie miało wilgotność około  12-18% ( +/- 2%). Od dawna stosuje się drewno ze świerku, sosny, dębu, modrzewia, coraz popularniejsze stają się elewacje z drewna egzotycznego m.in.  cedr czerwony,  tatajuba, okoume, meranti.

Elewacja z drewna - zdjęcie 1 Elewacja z drewna - zdjęcie 2
Cedr czerwony (Western red cedar, łac. Thuja plicata) jest świetnym materiałem do zastosowania na elewację. Cedr wzrasta w surowym klimacie podbiegunowym. Jest drewnem bardzo stabilnym, o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, korzystnych właściwościach termoizolacyjnych, a także wyjątkowych walorach estetycznych. Ma kolor od beżowego do ciemnobrązowego. Deski cechuje szeroka gama kolorów, także zróżnicowanie kolorystyczne w obrębie jednej deski. Z czasem cedr będzie zmieniał pierwotny kolor na srebrzystoszary (patyna).

Modrzew syberyjski (łac. Larix sibirica) pozyskiwany jest w surowym syberyjskim klimacie. Jest drewnem o małych przyrostach rocznych, bardzo wytrzymałym. Jest w kolorze brunatno-miodowo-czerwonym. Modrzew z czasem pokryje się patyną (szary kolor).

Świerk skandynawski (łac. Picea abies) pochodzi ze Skandynawii. Drewno ma jasny kolor z lekko żółtawym zabarwieniem, często nazywane jest drewnem białym. Różni się od krajowego surowca ładniejszą fakturą drewna, ma mniej sęków oraz małe przyrosty roczne, co ma istotny wpływ na jego wytrzymałość.

Tatajuba (łac. Bagassa Guianensis) pochodzi z Ameryki Południowej. Żółtobrązowy, a z upływem czasu ciemnobrązowy kolor drewna w połączeniu z ładnym profilem deski nadaje w efekcie końcowym atrakcyjną formę elewacji budynku.

Okoume (łac. Aucoumea klaineana) jest gatunkiem od niedawna spotykanym jako materiał wykończenia ścian budynku. Naturalne drewno okoume w kolorach od jasnoróżowego do brązowego jest wybarwiane (np. lazurami impregnującymi) w tysiącach kolorów, dzięki czemu w łatwy sposób można dobrać kolor elewacji do pozostałych wykończeń budynku.

Meranti (łac. Shorea pauciflora). Naturalne drewno ma kolor od szaro-brązowy, czerwony do ciemnobrązowego. Elewacja z drewna meranti świetnie komponuje się ze stolarką okienną wykonaną z tego samego gatunku drewna.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także