Elewacja z desek

Elewacja z desek

Okoume - eksportowy diament z Afryki Centralnej i Zachodniej, to prawdziwy rarytas wśród egzotycznych gatunków drewna. Znany w Europie już od początków XIX wieku pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno i od tego momentu zyskuje coraz większą popularność.

nowoczesna elewacja z desekDzięki charakterystycznej, łososiowo-różowej barwie deski elewacyjne z drewna Okoume nadadzą fasadom wyrazistości.
Już od początku XIX wieku afrykańskie państwo Gabon było jednym z największych eksporterów drewna Okoume. Drewno docenione w krajach Europy Zachodniej, od lat stosowane jest jako naturalnym budulec fasad. Do Polski moda na ten egzotyczny gatunek dopiero dociera. Łososiowo-różowy kolor desek elewacyjnych znajduje coraz większą grupę zwolenników wśród osób ceniących nowoczesne i odważne wykończenia budynków. Fasada z afrykańskim temperamentem stanowi oryginalną propozycję niecodziennej kolorystyki, inspirowanej barwami czerwonych równin sawanny.

Fasada w afrykańskich klimatach

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych często bazują na prostocie i szarej kolorystyce, którą można przełamać, stosując drewniane elementy fasadowe czy kolorową stolarkę okienną. Naturalna drewniana elewacja w ciekawym kolorze Okoume pozwoli nadać budynkowi indywidualny charakter i stanie się dominującym elementem aranżacyjnym. Ciepłe odcienie, od tonacji łososiowo-różowej na ciemnym różu skończywszy tworzą różnobarwny deseń, przywodzący na myśl kolorystykę afrykańskich zachodów słońca. Fasada Okoume nie tylko ożywi bryłę budynku, lecz również pozwoli stworzyć ciekawe efekty wizualne. Deski ułożone poziomo poszerzają optycznie bryłę budynku. Z kolei pionowe ułożenie desek powoduje, że budynek sprawia wrażenie wyższego. Fasada złożona
z ukośnie ułożonych desek pomaga nadać architekturze fantazyjny charakter.

elewacja z ułożonych pionowo desek Okoume Trwałe piękno

Dzięki specjalnie ukształtowanym profilom oraz łatwemu montażowi deski z drewna Okoume pozwalają na tworzenie skomplikowanych pod względem architektonicznym elewacji. W ofercie znajdują się dwa rodzaje desek z drewna Okoume:
15 x 145 mm oraz 15 x 108 mm.
Ich różnorodne wymiary ułatwiają dobranie indywidualnego rozwiązania, odpowiednio dostosowanego do każdej powierzchni. Deski są łączone metodą pióro-wpust, a następnie przykręcane do drewnianego rusztu, co pozwala zaoszczędzić czas i szybko osiągnąć oczekiwany efekt. Specjalnie zaprojektowany kształt drewnianych profili zapewnia prawidłowe odprowadzania wody. Ponadto wysoka stabilność wymiarowa drewna Okoume chroni całą elewację przed ewentualnymi odkształceniami. Deski należy zabezpieczyć środkami impregnującymi lub farbami przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się niespotykanym pięknem egzotycznego drewna przez długie lata.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: DLH Poland

Polecamy Ci również

Zobacz także