Elewacja domu - na biało czy w kolorze?

0
Dom jednorodzinny
Kolor elewacji ma wpływ na to jak będzie wyglądał cały dom.

Kolory mają zaskakującą moc – zdobiąc elewację, mogą wysmuklić bryłę domu i ożywić jej wygląd. Warunkiem sukcesu jest dobór barw tynków i farb do całości projektu architektonicznego. Planując elewację należy kierować się nie tylko harmonią kolorystyczną, ale także własnymi upodobaniami.

Bez względu na to czy chcemy wyróżnić budynek intensywnym odcieniem, czy też wybierzemy bezpieczne biele i beże, możemy efektownie wymodelować sylwetkę budynku. Jak zatem pogodzić wszystkie elementy kolorystyczne fasady?

Od ogółu do szczegółu

Stolarka okienna, drzwiowa, dachówki a nawet kostka brukowa – w trakcie wybierania koloru ścian zewnętrznych powinniśmy wziąć pod uwagę każdy motyw architektoniczny. Ważna jest jednak hierarchia. Elewacja podziwiana jest przede wszystkim z oddali, zatem najistotniejsze jest dopasowanie kolorystyczne elementów fasady o największej powierzchni. Odcień dachówki narzuca podstawowy kolor ścian, który w dalszej kolejności dopasowujemy do pozostałych detali elewacji. Zanim rozpoczniemy snucie planów dekoracji domu, warto zapoznać się z ofertą producentów. Bogate palety kolorystyczne farb, różnorodne faktury tynków mogą stanowić nieocenioną inspirację.

Zobacz: Malowanie elewacji domu – na to zwróć uwagę

Plastyka fasady

Harmonia koloru to nie wszystko. Przymierzając się do aranżacji fasady warto podejść krytycznie do bryły naszego domu. Być może ma ona pewne mankamenty, które warto poprawić? Zbyt małe okna, nieproporcjonalność budynku – za pomocą barwnych kontrastów możemy poprawić prezencję nieruchomości, optycznie powiększając lub pomniejszając detale architektoniczne. Jeśli jednak jesteśmy zadowoleni z wyglądu domu, a kolorowe kontrasty nieszczególnie przypadają nam do gustu, możemy zdecydować się na jednorodną kolorystycznie fasadę.

Na biało czy w kolorze?

Dom jednorodzinny stanowi nieodłączny element dzielnicy. Nie oznacza to, że powinien całkowicie wtapiać się w jej krajobraz. Istnieje wiele sposobów na to, by podkreślić architekturę budynku, nie popełniając przy tym aranżacyjnych błędów. O czym warto pamiętać?

  • Kontrast wyróżnia. Miłośnicy kolorów mogą wyrazić swoje upodobania poprzez aranżację fasady. Planując kolorystyczne kontrasty na ścianach domu, najlepsze efekty osiągniemy, wybierając odcienie jednego koloru lub barwy, które często występują obok siebie. Jak wiadomo, najbardziej lubimy to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Kontrasty możemy wykorzystać do optycznego powiększenia okien lub podkreślenia fragmentów bryły.
  • Efektowna oszczędność środków lepsza niż efekciarski kicz. Jeśli kompozycje kolorystyczne nie są naszą mocną stroną, a zagadnienie wpływu promieni słonecznych na postrzeganie kolorów nas przerasta, możemy zdecydować się na jednorodną elewację. Jednym z najmodniejszych w ostatnim czasie zestawień jest grafitowa szarość dachu i klasyczna biel ścian wzbogacone elementami ciemnego drewna. Biele, beże i szarości nie muszą być nudne!

Podpowiadamy: Jak wybierać i zestawiać kolory elewacji, dachu, okien itd.

  • Osobista paleta barw. Dzięki bogatej ofercie tynków i farb elewacyjnych, dom może zostać przyozdobiony ulubionym kolorem właściciela. Aby jednak aranżacyjny wybór nie stracił z czasem na atrakcyjności, warto decydować rozważnie i w zgodzie z własnymi upodobaniami. Jeśli na co dzień nie nosimy ubrań w jaskrawych kolorach, to niemal na pewno elewacja w odcieniu krzykliwej czerwieni z czasem zacznie nas irytować.
  • Próbka koloru. Zanim przejdziemy jednak do pracy, warto sprawdzić, jak dane kolory prezentują się w naturalnym świetle słonecznym, bowiem wybór koloru przy sztucznym oświetleniu lamp sklepowych noże okazać się nietrafiony. Idealnym rozwiązaniem jest zakup niewielkiej ilości farby np. 1L i wykonanie próbnego wymalowania naszej elewacji. Będziemy mieli wtedy odpowiedź jak dana barwa prezentuje się w otoczeniu, z którym przyjdzie jej sąsiadować.
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Malfarb

Polecamy Ci również

Zobacz także