Elementy konstrukcyjne - kupno czy własna produkcja?

Elementy konstrukcyjne - kupno czy własna produkcja?

Dylematy przedsiębiorcy budującego domy drewniane - kupować czy samodzielnie produkować elementy konstrukcyjne?*

SurplexDomy z drewna budowane w nowoczesnych i oszczędnych technologiach od kilkunastu lat podbijają rynek. Klienci wybierają projekty drewnianych domów także dlatego, że technologia ich budowy pozwala niezwykle szybko zakończyć wszystkie prace. Firmy specjalizujące się w budowaniu domów z bali albo bardzo modnych domków kanadyjskich nie narzekają na brak zleceń. Podczas realizacji budowy takiego domu konieczne jest korzystanie z precyzyjnie wykonanych elementów konstrukcyjnych, które zostaną dostarczone w umówionym terminie. I właśnie tutaj mogą pojawić się problemy. Gotowe elementy nie zawsze odpowiadają wymaganiom klienta, a niektóre projekty wykorzystują elementy o nietypowych rozmiarach albo kształtach, więc dostawca nie zawsze jest w stanie zapewnić je na czas. Rozwiązaniem tego problemu jest poszerzenie profilu działalności firmy o samodzielną produkcję takich elementów, w tym desek o niestandardowych wymiarach czy precyzyjnie pociętych bali, które zostaną ułożone na sobie i następnie połączone na tak zwane pióro i wpust. Obróbka drewna wymaga precyzji i dokładności. Tylko spełnienie tego warunku może stanowić gwarancję zadowolenia klienta, który zamówił drewniany dom. Aby osiągnąć sukces w tej branży, trzeba przede wszystkim dysponować własnym dobrze wyposażonym parkiem maszynowym. Używane maszyny do obróbki drewna można zakupić między innymi na aukcjach internetowych organizowanych przez dom aukcyjny Surplex.

Weeke - frezarka pionowa CNC SurplexKorzyści z uruchomienia produkcji własnych elementów drewnianych
Argumentów przemawiających za rozszerzeniem zakresu firmowych usług o wytwarzanie własnych elementów z drewna do budowy domów jest wiele. Przede wszystkim firma zyskuje większą elastyczność i niezależność od zewnętrznych dostawców. Sama produkuje taką ilość desek, deseczek, bali czy listewek, która zaspokaja jej potrzeby, a na dodatek jest w stanie wytworzyć elementy dokładnie o takich wymiarach, jakich wymaga konkretne zlecenie. Dzięki temu może zrealizować nawet projekty całkowicie indywidualne czy bardzo nietypowe i spełniające wygórowane oczekiwania klientów. Domy z drewna posiadają niepowtarzalny klimat. Są ekologiczne, budowane z naturalnego tradycyjnego materiału, który co kilka lat wraca do łask i staje się modny. Drewno jest wykorzystywane w budownictwie od tysięcy lat, a teraz, kiedy obróbka drewna wykorzystuje również możliwości nowoczesnych technologii, stanowi materiał stosunkowo niedrogi. Mając do dyspozycji własny tartak z parkiem precyzyjnych obrabiarek firma oszczędza na zakupie elementów drewnianych: wytworzone samodzielnie są znacznie tańsze od gotowych. Zyskuje więc na konkurencyjności, bo jest w stanie zaoferować klientom bardziej atrakcyjne ceny. Zmiana z wykonawcy w producenta zapewnia również kompleksowy charakter świadczonych usług.

HOMAG centrum obróbcze CNC Surplex

Używane maszyny niezbędne w produkcji elementów drewnianych
Inwestycja w nowe maszyny do obróbki drewna niejednokrotnie przekracza możliwości firmowego budżetu. Rozsądnym z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązaniem jest zakup maszyn używanych, między innymi różnego typu pił (taśmowych, tarczowych, rozpłatnic, formatowych), strugarek, frezarek, maszyn do dłutowania oraz do obróbki krawędzi. Czasami zamiast kupować pojedyncze maszyny, lepiej kupić wielofunkcyjne centrum obróbcze sterowane komputerowo, które dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu będzie w stanie wykonać kompleksową obróbkę materiału, zastępując kilka maszyn. Maszyny używane, które można zaleźć na aukcjach Surplex są w bardzo dobrym stanie technicznym, posiadają pełną dokumentację i zostały sprawdzone przez profesjonalistów, dlatego firma, która decyduje się na ich zakup może mieć pewność, że przy właściwej konserwacji będą działały bezawaryjnie jeszcze przez wiele lat - nawet przy intensywnej eksploatacji, jakiej wymaga produkcja przemysłowa.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Surplex

Polecamy Ci również

Zobacz także