Ekologiczny pomysł na ściany

Holenderska pracownia Fabrikaat, w ramach swoich działań zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale i badaniem i popularyzacją ekologii w codziennym życiu. Ich działania zaowocowały ekologicznym pomysłem na ściany.

W Faabrikat powstały między innymi dwa pomysły na ściany – działowe i zewnętrzne, które mają sprawić, że życie w mieście będzie bardzie ekologiczne i bliższe przyrodzie.Projektem Faabrikatu są specjalne bloczki Brick Biotope, służące do wbudowania w ceglaną elewację. Ich pomysł wziął się z chęci ratowania zmniejszającej się gwałtownie populacji wróbli w miastach. Ptaki te tradycyjnie wykorzystywały do budowy gniazd szczeliny w murach – a tych coraz mniej. To tendencja dobra dla naszych domów, ale gorsza dla ptaków. Bloczki, które powstały w Faabrikacie mają zróżnicowaną fakturę, dzięki której może gromadzić się w niej woda i nasiona oraz miejsce na gniazdo. Bloczki można wmurować w elewację, czy ogrodzenie z klinkieru.

Kolejny projekt - HERB² - to ścianka działowa, przeznaczona do uprawy ziół. Ścianka składa się ze skrzynek wykonanych ze sklejki i uzupełnionych przezroczystym pleksiglasem. W każdej skrzynce jest umieszczona wodoodporna torebka, w której sadzi się rośliny.

Dzięki swojej budowie, każda skrzynka wytwarza swój mikroklimat, z odpowiednią wilgotnością, temperaturą powietrza i oświetleniem, zapewnionym przez diody LED. Poszczególne skrzynki są połączone ze sobą i można je ustawić jako rodzaj regału lub – „rozciągając” konstrukcję – jako ściankę działową.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Faabrikat, dezeen.com

Polecamy Ci również

Zobacz także