Ekologiczny beton

Ekologiczny beton

Nikt już nie ma wątpliwości, że to, co naturalne, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a wykorzystywanie odnawialnych surowców przyczynia się do ochrony planety przed degradacją.

O tej prostej zasadzie pamiętajmy również podczas wyboru elementów do wznoszenia murów. Materiał, z którego zdecydujemy się wybudować nasz dom, ma znaczący wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i na otaczające nas środowisko.

Zakup działki pod budowę, znalezienie odpowiedniego projektu, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i wreszcie wybranie interesującego nas materiału do wznoszenia ścian to kroki, jakie musimy postawić na drodze prowadzącej do powstania domu. Z myślą o wspólnym dobru i bezpieczeństwie osób zamieszkujących daną okolicę, stawiany przez nas obiekt musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące chociażby odległości pomiędzy zabudowaniami czy też ich wysokości. Idealnie byłoby, gdybyśmy przy wyborze materiałów do wznoszenia ścian również kierowali się zasadą zbiorowego interesu i zaopatrzyli się w budulec, który przyjazny będzie zarówno nam samym, jak i całemu środowisku.

Co ma wspólnego beton komórkowy z ekologią?beton komórkowy ma najniższe wskaźniki promieniowania
Bardzo wiele. Ściany naszego domu otaczają nas przez większą część życia, dlatego powinniśmy zadbać o ich jak najwyższą jakość. Mury wzniesione z materiału budowlanego produkowanego wyłącznie z naturalnych surowców to nie tylko ukłon w stronę ekologii, lecz również – wyraz rozsądnego podejścia do kwestii zdrowotnych.

W skład betonu komórkowego Termalica, uznawanego za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów ściennych, wchodzą: zmielony piasek kwarcowy, wapno i woda. Po połączeniu wszystkich tych składników powstaje mieszanka, która dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w specjalnym zbiorniku – autoklawie. Stosowane surowce nadają bloczkom Termalica biały kolor świadczący o braku dodatków szarych popiołów poprodukcyjnych.

Elementy z betonu komórkowego nie podlegają wysokotemperaturowej obróbce i nie są wypalane, dlatego charakteryzują się najmniejszym wskaźnikiem jonizującego promieniowania gamma.

Product Manager z firmy Bruk-Bet®, Jarosław Kwaśniak, mówi: „Bloczki z betonu komórkowego Termalica wykazują prawie trzykrotnie mniejszą promieniotwórczość. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj betonu komórkowego może poszczycić się tak dobrymi wynikami. Pustaki szare, a więc zawierające domieszki lotnych popiołów, charakteryzują się wyższym niż białe bloczki wskaźnikiem promieniowania.”

Liczne badania dowodzą, że beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów do wznoszenia ścian. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności cieplnej budulca, dom z Termaliki wymaga mniejszego zużycia energii grzewczej niż budynek wykonany z innego materiału. Wybierając beton komórkowy, do atmosfery emitujemy więc ograniczoną ilość dwutlenku węgla, przez co powietrze w otaczającej nas okolicy staje się czystsze.

Czysta technologia - czysty zysk
Już sam proces produkcji betonu komórkowego pozwala sądzić, że produkt finalny można określić jako ekologiczny. Wszystkie odpady powstałe w czasie prefabrykacji zostają bowiem włączone do ponownego cyklu produkcyjnego i tym samym środowisko nie zostaje zaśmiecone niepotrzebnymi pozostałościami. Również podczas wznoszenia ścian fragmenty powstałe np. przy przycinaniu bloczków można wykorzystać do dalszej budowy.

bloczki z betonu komórkowego są wyjątkowo lekkieMniejszemu zużyciu naturalnych surowców do produkcji betonu komórkowego Termalica sprzyja specyficzna struktura bloczków. Dzięki porom powietrznym objętość surowców ulega zdecydowanemu powiększeniu. W zależności od klasy gęstości poszczególnych bloczków, z 1 m³ mieszanki producent może otrzymać ok. 2,5 m³ końcowego wyrobu.

Ochronie środowiska sprzyja również fakt, iż beton komórkowy Termalica jest niezwykle lekki. Jeden samochód o standardowej ładowności 24 ton jest w stanie przewieźć około 130 m² bloczków o szerokości 24 cm, podczas gdy jeden zestaw pustaków ceramicznych tej samej grubości to 10 m² materiału mniej. Łatwo zatem policzyć, że przy dużych inwestycjach i hurtowych dostawach materiału, na transporcie betonu komórkowego można całkiem przyzwoicie oszczędzić. Podobnie jak w przypadku  paliwa potrzebnego do ogrzania domu, tak i przy transporcie betonu komórkowego wychodzimy na plus nie tylko w kontekście finansowym, ale i ekologicznym.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Bruk-Bet

Polecamy Ci również

Zobacz także