Ekologiczne wnętrza

Wybór materiałów do wykończenia ścian musi być dobrze przemyślany, zwłaszcza gdy we wnętrzach będą przebywały osoby ze skłonnościami do alergii.

Rynkowa oferta zdrowych materiałów wykończeniowych jest coraz szersza, zwłaszcza, że nowe regulacje Unii Europejskiej bardzo zaostrzyły normy emisji różnych substancji lotnych, często uwalnianych przez rozpuszczalniki i oleje dodawane do materiałów budowlanych. Zgodnie z dyrektywą 2004/42/EC, od początku tego roku ze sklepowych półek powinny zniknąć np. rozpuszczalnikowe lakiery poliuretanowe, niespełniające norm obniżonej zawartości lotnych związków organicznych. Kupując materiały wykończeniowe, zawsze warto sprawdzić na opakowaniu, czy dany produkt spełnia wymogi nowych unijnych dyrektyw. Większość producentów zdążyła już dostosować swoje produkty do zaostrzonych wymagań i wyraźnie zaznacza to na opakowaniach, również ze względów marketingowych – ekologia jest modna. Warto jednak pamiętać, że spełnianie norm wymaganych dyrektywami UE nie oznacza, że dany produkt jest w pełni bezpieczny i nie emituje żadnych szkodliwych związków. Nowe regulacje obniżają jedynie dopuszczalne poziomy emisji rozmaitych substancji, co nie oznacza, że zakazują ich zupełnie. O tym, czy farby lub kleje są zdrowe zawsze decyduje ich skład chemiczny. Wybór pomiędzy materiałami zwykłymi, a ekologicznymi często oznacza także wybór pomiędzy wersją bardziej i mniej wytrzymałą gładzi gipsowej, tapety, czy tkaniny obiciowej. Chemiczne dodatki pozwalają bowiem produkować trwalsze farby, panele i inne materiały, jednak często uwalniające toksyczne opary. Dlatego rośnie popularność naturalnych substancji roślinnych stosowanych do produkcji materiałów wykończeniowych i dekoratorskich, ograniczających poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Kilku światowych producentów, np. Caparol, czy Akzo Nobel zaczęło się wręcz specjalizować w produkcji materiałów z serii "eko" opartych wyłącznie na składnikach naturalnych, bez syntetycznych dodatków.

Wyłącznie z natury

Zdrowotne właściwości gipsu i wapna znane są ludzkości od tysiącleci. Gips ma zdolność regulacji mikroklimatu pomieszczeń dzięki wchłanianiu i oddawaniu wilgoci, a wapno ogranicza rozwój mikroorganizmów oraz grzybów. Za najzdrowsze materiały wykończeniowe można uznać zatem tynki i gładzie opracowane wyłącznie na bazie naturalnego gipsu, wapna i cementu, bez chemicznych uszlachetniaczy, plastyfikatorów i innych dodatków. Na rynku oferowane są również wersje tych materiałów wzmocnione włóknami naturalnej celulozy, zamiast skrawków spienionego poliwęglanu, polichlorku winylu i innych tworzyw sztucznych. Takie produkty oferują m.in. firmy Cekol i Atlas.

Szukając zdrowych farb i klejów, warto zwracać uwagę na wszystkie niezawierające formaldehydów i innych substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska. Ekologiczne oraz obojętne dla zdrowia są także wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne i kamienne oraz okładziny drewniane. Do ich układania można dobrać kleje i fugi na bazie naturalnych żywic, cementów i wapna. Istnieją nawet ekologiczne wersje zapraw uelastycznionych, np. sodowym lub potasowym szkłem wodnym, zamiast chemicznych plastyfikatorów. Do zabezpieczenia i dekoracji drewna w miejsce chemicznego lakieru rozpuszczalnikowego warto zastosować bejcę na bazie naturalnego oleju lnianego.

Tapety biodegradowalne

Zdrową dekoracją ścian są także wszelkiego rodzaju okładziny korkowe i tapety na bazie papieru, włókien tekstylnych i celulozy. Najzdrowsze są tapety papierowe - nie emitują szkodliwych związków i nie przyciągają kurzu. Są jednak mało odporne na wilgoć, przez co trudno utrzymać je w czystości. W miejscach wymagających większej trwałości dekoracji ścian można zastosować wytłaczane tapety papierowe i tapety fizelinowe. Do ich produkcji jest wprawdzie używany klej, jednak w wersjach oznaczonych "eko" wyłącznie na bazie substancji naturalnych, bez dodatków chemicznych. Tapety fizelinowe to tapety papierowe podklejone fizeliną - specjalnie sprasowaną mieszanką celulozy i włókien tekstylnych. Fizelina wzmacnia warstwę papieru, co poprawia wytrzymałość tapety. Tapety papierowe, papierowe tłoczone i fizelinowe są biodegradowalne i mogą być kompostowane. Na rynku coraz częściej można spotkać także papierowe tapety wyprodukowane z surowców z recyklingu - makulatury lub wiórów drzewnych.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paulina Rafalska

Zdjęcia: archzine.org, propertyboost.com.au, hometips.com

Polecamy Ci również

Zobacz także