Działki budowlane - na co zwrócić uwagę

0
Działka pod budowę domu
Wybierając działkę warto uwzględnić m.in., żeby jej wartość z czasem rosła.

Decyzja o budowie domu zazwyczaj oznacza nie tylko duże obciążenia finansowe, lecz przede wszystkim zmiany w życiu rodziny i inwestycję w jej przyszłość.

Warto zadbać, by były to zmiany na lepsze, a inwestycja opłacalna. Wybierając działkę pod dom nie należy się zatem kierować jedynie sentymentem do urokliwej okolicy i subiektywnym przekonaniem o przydatności parceli pod budowę. Tak poważny krok, jak budowa domu, wymaga przede wszystkim powściągnięcia emocji, chłodnych kalkulacji i szacowania wartości rynkowej gruntu. Zanim podpisze się akt notarialny, warto spojrzeć na działkę oczami potencjalnego przyszłego nabywcy, by wybrać ziemię bez wad, która nie spowoduje zawyżenia kosztów budowy, a jej wartość z czasem będzie rosnąć. Wówczas duży wydatek na zakup terenu można traktować jako lokatę kapitału. Na co zatem zwracać uwagę kupując działkę?

Kształt i wielkość działki

Wielkość działki to podstawowe pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć zanim przystąpi się do poszukiwań. Powinna być uzależniona od oczekiwań i preferencji inwestora. Jeśli w planach jest duży ogród, w którym rodzina ma aktywnie spędzać czas, potrzebna będzie duża działka. Jeżeli jednak wystarczy jedynie niewielka, zielona przestrzeń do zrobienia grilla, a na pielęgnację ogrodu brakuje czasu, to nie warto inwestować w działkę o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych, gdyż zaniedbany ogród, zarastając i dziczejąc, stanie się jedynie źródłem frustracji. Po odpowiedzi na pytanie o wielkość przyszłych włości trzeba zadbać o ich kształt, gdyż od niego będą zależały kubatura i funkcjonalność domu. Najlepsze są działki o powierzchni powyżej 600 m² na obrysie kwadratu lub prostokąta o proporcjach boku 4:3. Pozwalają na niemal dowolną aranżację kształtu i kubatury budynku zostawiając przestrzeń na symetryczny ogród. Nie warto jednak kupować działki, nawet
o kształcie idealnym, jeśli jej powierzchnia jest mniejsza niż 400 m². Będą duże kłopoty ze zmieszczeniem na niej nawet niedużego domu, co wynika z Prawa Budowlanego ściśle określającego, jakie muszą zostać zachowane minimalne odległości ścian budynku od granic działki. Dla ścian z oknami i drzwiami odległość ta wynosi 4 m, dla ścian pełnych 3 m. Kształt ma znaczenie nawet w przypadku bardzo dużych parceli. Co z tego, że działka nominalnie ma 3000 m², skoro kształtem przypomina długą linijkę? Jeśli jej szerokość wynosi mniej niż 16 metrów, wybór projektów w miarę funkcjonalnych domów zostanie ograniczony niemal do zera. Gdy parcela ma poniżej 13 metrów szerokości, można zapomnieć o wybudowaniu budynku nadającego się na cele mieszkalne.

Dowiedz się więcej: Jak kształt i wielkość działki wpływa na możliwości zabudowy

Położenie działki budowlanej

Pozorny ideał działki budowlanej, rodem z popularnej powieści "Dom nad rozlewiskiem" - z dala od cywilizacji, na uboczu, pod lasem. Cisza, spokój, urokliwa okolica i... gigantyczne koszty doprowadzenia mediów, setki tysięcy złotych wydane na utwardzenie drogi dojazdowej, znaczne koszty na zabezpieczenie mienia przed złodziejami preferującymi zasobne domy na odludziu, zimą odcięty dojazd z powodu opadów śniegu itd. Wybierając działkę trzeba brać pod uwagę nie tylko jej walory estetyczne. Rodzina zazwyczaj codziennie musi dojeżdżać do szkoły, pracy, do lekarza i na zakupy. Możliwość dogodnego dojazdu to podstawa. Przed zakupem ziemi warto zatem zbadać stan lokalnych dróg i komunikacji publicznej. Nie zapominajmy, że nawet jeśli samochód to główny środek lokomocji, czasami szwankuje.

Warunki geologiczne działki

Niekorzystne warunki gruntowe w skrajnych przypadkach mogą uniemożliwić budowę domu. Dlatego przed zakupem działki budowlanej, warto przestudiować mapy geodezyjne dostępne w wydziałach geodezji i kartografii starostw powiatowych lub urzędów miast na prawach powiatu. Rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych mają bezpośrednie przełożenie na możliwość i koszty budowy domu. Od rodzaju podłoża będzie zależał rodzaj fundamentów, izolacji wodnej budynku i koszty instalacji przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Najlepsze do wznoszenia domu są żwiry, a także pospółki, gdyż rozwiązują problemy z odprowadzaniem wód gruntowych i opadowych, co znacząco obniża koszty inwestycji (fundamenty domu mogą być płytkie i nie trzeba stosować drenażu opaskowego). Za najgorsze uważane są tereny o warstwowym układzie gruntów, złożonych z warstw ziemi piaszczystej i gliniastej, przeplatanych przerostami z gleb organicznych oraz grunty czysto organiczne - torfy, piaski próchnicze, namuły. Ziemie tego typu nie nadają się do budowy domu ze względu na zbyt niską nośność i wpływ powstających w nich kwasów powodujących przyspieszoną korozję materiałów budowlanych. Przed budową domu podłoże tego typu trzeba będzie wymienić, co potrafi zwiększyć koszty inwestycji o 50%.

Dowiedz się więcej o: Pomiarach geodezyjnych i badaniach geologicznych działki

Status prawny działki budowlanej

Będąc w starostwie lub urzędzie miasta celem kontroli warunków geologicznych, przy okazji można rozpocząć sprawdzanie, czy działka jest wolna od wad prawnych. W tej samej bazie danych (ewidencji gruntów i budynków), w której przechowywane są mapy geodezyjne, znajdują się również pełne dane personalne i adresowe właściciela działki, jej położenie, przebieg granic i powierzchnia, obręb ewidencyjny oraz nazwa jednostki ewidencyjnej, rodzaj użytkowy gruntu wraz z określeniem powierzchni i konturów użytków oraz klasy gleboznawczej dla gruntów rolnych i leśnych, a także przebieg drogi dojazdowej do działki.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także